Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?


Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı nasıl yapılır? Cilt bakımı işlemlerini iki aşamada değerlendirmek mümkün. Birincisi profesyonel şekilde gerçekleştirilen ve medikal bakım olarak ifade edilen ayrıntılı tekniktir. Bu adımda kişilerin cilt tipleri için en uygun uzman işlemler gerçekleştirilir. Ancak medikal bakım sık aralıklarla ve sürekli yapılabilecek bir uygulama olmadığı için cildimizin günlük şekilde ayrıca bakıma ihtiyacı var.

Bu da diğer cilt bakım işlemini yani evde kişinin kendisi tarafından yapılan rutinleri kapsar. Yazımızın devamında hem medikal hem de evde gerçekleştirilen cilt bakım adımlarına dair ayrıntıları paylaşıyor olacağız.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Medikal Cilt Bakımı

Profesyonel bakım tekniklerinden oluşan ve bir uzman tarafından gerçekleştirilmesi gereken medikal cilt bakımı, belirli aralıklarla uygulanabilen işlemlerden oluşur. Medikal cilt bakımında ilk adım kişinin cilt yapısının analiz edilmesi ve ihtiyaç duyduğu etkenlerin belirlenmesidir.

Her insanın cilt yapısının farklı olduğu ve buna bağlı olarak ihtiyaç duyduğu içeriklerinde değişiklik gösterdiğini biliyoruz. Dolayısıyla medikal cilt bakımının en doğru şekilde uygulanabilmesi için bu içeriklerin doğru değerlendirilmesi gerekir.

Medikal cilt bakımı; günlük krem uygulamalarından farklı işlemleri içerdiği için kesinlikle bir uzman tarafından uygulanması ve güvenilir bir kurumdan yardım alınması gerekir. Ayrıca yüzde çeşitli soyma işlemleri gerçekleşebileceği için mümkün olduğu kadar güneş ve rüzgar gibi tahriş etkisinden korunması tavsiye edilir. Medikal cilt bakımı noktasında cilt analizinin yapılmasının ardından bitkisel içerikli peeling uygulaması ile yüzdeki üst tabakada yer alan kirler arındırılır.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Ardından uygun bir arındırma işlemi ile daha alt tabakada yer alan ve yerleşmiş siyah nokta, yağ tabakası, makyaj artığı gibi içerikler temizlenir. Standart bir medikal cilt bakımı uygulamasında son işlem etkili bir nemlendirme sürecidir. Kişinin cilt yapısına uygun olarak bu aşamalar bir uzman tarafından yönetilir.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken önemli içeriklerden birisi; medikal cilt bakımında kullanılan ürünlerin bitkisel içerikli olarak tercih edilmesi gerektiğidir. Dolayısıyla uzman kişiden işleme başlamadan önce bilgi almak gerekir. Çünkü cilt bakım işlemleri ve çeşitlerinin bazılarında kimyasal içerikli ürünler kullanılabilmektedir.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Haftalık Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı alanında değerlendirilen bir diğer içerik evde kişilerin kendi imkanları ile yaptığı günlük ve haftalık rutinlerdir.  Haftalık cilt bakımı nasıl yapılır sorusu cevaplanırken günlük cilt bakımından farklılık arz eden bazı ayrıntılar ön plana çıkar.

Bu ayrıntıların ilki cildi besleme ve tazeleme işlevine sahip olan bir cilt maskesinin kullanılmasıdır. Cilt maskeleri genellikle haftada bir ya da en fazla 2 kez kullanılması tavsiye edilen ürünlerdir. Dolayısıyla günlük bakım içerisinde dahil edilmemelidir.

Haftalık yüz bakım maskeleri hazır olarak tercih edilebileceği gibi daha etkili ve doğal bir bakım isteyenler tarafından evde yapılan bakım maskeleri de kullanılabilir. Bakım maskesi kullanımında en önemli unsur cilt bakım tekniklerinin temelini oluşturan; cilt yapısına uygun ürün seçimidir.

Haftalık cilt bakımı dahilinde, bakım maskesine ek olarak yer alabilecek bir başka unsur da kişilerin haftalık olarak kullanması gereken ve aralıklı şekilde kullanımı tavsiye edilen cilt bakım ürünlerinin uygulanmasıdır. Bunun dışında kalan içerikler genellikle günlük cilt bakımına dahildir.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Günlük Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı denildiğinde akla ilk olarak yüz bölgesinin gelmesi tesadüf değil. Yüzümüz stres gibi iç etkenler başta olmak üzere; hava kirliliği, rüzgar ve güneş gibi dış etkenlere en çok maruz kalan ve en fazla cilt bakımına ihtiyaç duyan bölgedir. Dolayısıyla günlük bakımda tüm cilt önemli olduğu gibi yüz bakımına daha fazla özen gösterilir. Peki, günlük yüz bakımı nasıl yapılır? Günlük yüz bakımının temel bazı adımları bulunmaktadır.

  • Günlük yüz bakımının ilk adımı diğer tüm cilt bakımı işlemlerinde olduğu gibi cildi günlük kirlerden arındırmaktır. Dolayısıyla diğer kullanılan ürünlerin fayda sağlaması ve cildin temizlenmesi için arındırma işlemini yapılması gerekir. Bu uygulama yüz bölgesinde kullanıma uygun ve cildi kurutmayan bir sabunla yapılabileceği gibi çeşitli yüz temizleme ürünleri ile gerçekleştirilebilir.
  • Ardından tonik uygulaması ile cildin daha derinlemesine temizlenmesi amaçlanır.
  • Cildin yapısına uygun nemlendirici kullanımı tercih edilir.
  • Göz çevresi için ideal bir göz çevresi bakım kremi kullanılır.

Yukarıdakilere ek olarak; cildin ihtiyacı olan fazladan bir ürün kullanımı söz konusuysa bu aşamaların ardından gerçekleştirebilir. Örnek olarak güneş lekesi için kullanılan bir krem sayılan adımların sonunda uygulanır.

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.