Arap Sabunu Çamaşır Makinesinde Kullanılabilir mi?


arap sabunu çamaşır makinesi

Arap sabunu doğal içeriğinden dolayı temizlikte tercih ediliyor. Peki arap sabunu çamaşır makinesinde kullanılabilir mi?

ARAP SABUNU NEDİR?

Ayçiçek yağından yapılan arap sabunu açık sarı renkte katı ve sıvı formda olan bir temizlik malzemesidir. Eskiden büyüklerimizin çamaşırda ilk tercihiydi. Ancak yıllar içinde arap sabunu artık yanmış yağlardan yapılmaya başlandığı için hem temizleme performansı düştü hem de kötü kokmaya başladı.

Ancak son zamanlarda yeniden popüler olan arap sabunu çamaşır makinesinde de kullanılmaya başlandı. Dikkat etmeniz gereken ilk şey temizlikte kullanacağınız arap sabununun renginin açık olması ve kötü kokmaması… Doğal arap sabunları çoğunlukla aktarlarda satılıyor. Paketin üzerinde nasıl yağdan elde edildiği de yazıyor. Arap sabununu almadan önce içeriğini okumayı unutmayın.

arap sabunu çamaşır makinesiARAP SABUNU ÇAMAŞIR MAKİNESİNDE NASIL KULLANILIR?

Arap sabunu beyazlar, özellikle tüller için inanılmaz bir beyazlatıcı. Tülün üzerindeki kirler, pisler, tozların akarak yok olduğunu gözlerinizle göreceksiniz. Bu yüzden beyazlar için kesinlikle arap sabunu öneriyoruz.

Çamaşır makinesinde arap sabununu sulandırarak koyarsanız erimesi daha kolay olacaktır ya da direkt sıvı arap sabunu kullanabilirsiniz.

Çamaşır makinesinin deterjan gözüne  1 çay bardağı Arap sabunu koyup direkt yıkamaya geçebildiğiniz gibi üzerine 1 çay bardağı çamaşır sodası – karbonat karışımı ekleyerek çamaşırların yumuşak olmasını da sağlayabilirsiniz. Çamaşır yumuşatıcı yerine sirke kullanmanız ise çamaşırların hem ömrünü artırır hem doğayı korur.

Arap sabununun kokusu olmadığından çamaşırlarınızın güzel kokmasını isterseniz aromatik yağlardan birkaç damla damlatabilirsiniz.

ARAP SABUNU ÇAMAŞIR MAKİNESİNE ZARAR VERİR Mİ?

Arap sabununun çamaşır makinesine zarar verdiğine ilişkin bir geri dönüşüm bulunmamaktadır. Doğal sabunlar fazla köpürmediği için arap sabunu da makinede köpürmeyecektir. Ancak köpürmesinden korkuyorsanız içine bir miktar çamaşır sodası ya da karbonat atarak köpürmesini önleyebilirsiniz.

Market poşetiyle duşakabin temizliği

ARAP SABUNU KULLANIM ALANLARI

Arap sabunu her türlü temizlik işinde kullanılabilir:

Alerjiniz varsa, yerde emekleyen bir bebek varsa ev temizliği için arap sabunu öneriliyor. Halı temizliği, yer temizliği (özellikle parkeler ve laminantlar için ısrarla tavsiye ediliyor), bulaşık, duvar silme, koltuk silme, vs…

Salon bitkilerinin yapraklarının tozunu arap sabunuyla silebilirsiniz.

En ilginci ise arap sabunu boya açma işleminde kullanılıyor. Saçınızı boyadınız ve beklediğinizden daha koyu olduyla saçınızı 2-3 kez arap sabunuyla yıkadığınızda akan boyayı gözünüzle görürsünüz.

Ocak ve fırın temizliğinde bir kez arap sabunu kullanırsanız müptelası olacaksınız. Çünkü arap sabunuyla silip biraz beklettiğinizde yapışmış kirler bile o kadar kolaylıkla çıkıyor ki şaşıracaksınız.

Keza çelik ve metal yüzeylerin temizliğinde de arap sabunu kullanabilirsiniz. Çünkü parlatma etkisi birçok deterjana göre çok yüksek.

Özellikle önereceğimiz bir başka kullanım alanı ise kapılar… Kapılardaki kirler arap sabunuyla çok kolay temizleniyor. Hele Amerikan kapıları için tam bir biçilmiş kaftan.

Banyo ve tuvalet temizliğinde de arap sabunundan yararlanabilirsiniz. Özellikle derz aralarına sürüp biraz beklettikten sonra fırçaladığınızda farkı göreceksiniz.

Duşakabinde oluşan su ve kireç lekeleri için arap sabununun kullanabilirsiniz. Kaygan formda olduğu için sadece temizlemekle kalmaz aynı zamanda bir müddet su izi olmasını da engeller.

Kışın iyice kirlenen perdeleri ve tülleri arap sabunuyla yıkamak işinizi çok kolaylaştıracak.

Çelik tava nasıl yapışmaz tava haline gelir?

ARAP SABUNU BULAŞIK MAKİNESİNDE KULLANILIR MI?

Arap sabununun bulaşık makinesinde kullananların hepsi sabunun çok iyi temizlediği konusunda hem fikirler. Ancak sonrası için bu kullanıcılar ikiye ayrılmış durumda. Bir kısmı arap sabununun çok iyi temizlediğini ancak sonrasında boruları tıkadığını söylüyor diğer kısım ise böyle bir sorunla karşılaşmadıklarını o sorunun başka bir nedenden kaynaklanacağını iddia ediyor.

arap sabunu çamaşır makinesiARAP SABUNU NASIL KULLANILIR?

Arap sabununu katı formda kullanıyorsanız birazcık sıcak suda sulandırarak kullanmanız işinizi kolaylaştırır. Temizlik için sulandırdığınız yarım çay bardağı arap sabununu 1 kova suya ekleyin.

Çamaşır makinesi gözüne ise yine sulandırarak ya da sıvı arap sabununu direkt koyarak kullanabilirsiniz.

ARAP SABUNU İLE SAÇ YIKANIR MI?

Büyüklerimiz arap sabunu ile hem saçlarını hem vücutlarını yıkıyormuş ancak onların kullandığı arap sabunu doğal arap sabunuydu.

Peki bugün doğal arap sabunu bulunabiliyor mu? Elbette aktarlarda ve marketlerde doğal olan arap sabunlarını kolaylıkla bulabilirsiniz. Arap sabunu ile saçınızı ilk yıkadığınızda saçınız bir miktar sertleşecektir. Korkmayın yıkadıkça deri alışacak ve yine eski yumuşaklığına kavuşacak.

ARAP SABUNU KEDİLERE VE KÖPEKLERE ZARAR VERİR Mİ?

Arap sabunu evcil hayvanlara zarar vermediği gibi aksine evcil hayvan olan evlerin arap sabunuyla temizlenmesi önerilir. Bazı veterinerler köpeklerin arap sabunuyla yıkandığı taktirde tüylerinin daha parlak olduğunu söylüyorlar. (Siz yine de veterinerinize danışın)

 

 

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.