Sağlıklı Cinsel Yaşam; Haftada Kaç Kez İlişkiye Girilmelidir?


sağlıklı cinsel yaşam

Uzmanlar tarafından çeşitli araştırmalarla incelenen sağlıklı cinsel yaşam için haftada kaç kez ilişkiye girilmelidir sorusu çiftlerin beraberliği açısından oldukça önemli.

Pek çok konuda olduğu gibi sağlıklı cinsel yaşam konusu da kişiye göre değişiklik gösterebilen olgular arasında yer alır. Bunun yanı sıra sağlıklı birliktelikler açısından da belirli tespitler yapılmaktadır.

sağlıklı cinsel yaşam

Haftada Kaç Kez İlişkiye Girilmeli?

Cinsel yaşam açısından merak edilen içeriklerden birisi olan haftada kaç kez ilişkiye girilmeli sorusu çeşitli araştırmalara konu oluyor. Sağlıklı bir cinsel yaşam için uzmanlar tarafından araştırmalar neticesinde önerilen ilişki sıklığı haftada 1 kez olarak ifade edilmektedir.

Kişilik ve Sosyal Psikoloji Derneği araştırmaları neticesinde belirlenen ortalama değerinin yanı sıra yaşam tarzı, sağlık, yaş ve cinsel dürtü gibi etkenlerin de cinsel aktivite üzerinde önemli ölçütler olduğu belirlenmiştir.

Kinsey Enstitüsü araştırma neticesinde 18 ve 29 yaş arasındaki insanların ortalama olarak senede 112 ve haftada 2 defa cinsel ilişkiye girdiği belirtilmiştir. Aynı araştırmada yaşın artış göstermesiyle birlikte cinsel ilişki sıklığının da azalma eğiliminde olduğu gösterilmiştir.

Bu doğrultuda 31 ve 39 yaş arasında yer alan insanların senede 86 kez; 40 ve 49 yaş aralığındaki kişilerin de senede 69 kez ilişkiye girdiği ifade edilmiştir. Kinsey Enstitüsü araştırma görevlilerinin açıklaması doğrultusunda yaşlanma sürecinde cinsel ilişki sıklığının azalma sebeplerinin başında; kronik sağlık sorunlarının artış göstermesi gelmektedir.

sağlıklı cinsel yaşam

 Evlilikte Cinsel İlişki Sıklığı

Bu doğrultuda pek çok kişi tarafından araştırılan içeriklerden birisi evlilikte cinsellik ne sıklıkta olmalı sorusudur. Özellikle cinsel ilişki sıklığı konusunda da etkili olan durumlardan birisi de evlilik unsurudur. Evlilik içerisinde ilişki sıklığının genel olarak ilişkiye süresinin uzamasıyla paralel bir şekilde azaldığı ifade edilmektedir.

Bunun sıklığının yanı sıra; Social Psychologial And Personality Science dergisi dahilinde yayınlanmış olan farklı bir araştırmada, her hafta düzenli cinsel ilişkiye giren çiftlerin daha mutlu olduğu belirtilmiştir.

Evlilik ve cinsel ilişki sıklığı konusunda ifade edilen yorumlardan bir diğeri de araştırmacılar arasında yer alan Amy Muise’nin beyanıdır. Araştırmacı genellikle daha çok seksin daha fazla mutlulukla ilişkilendirildiğini ancak haftada birden çok cinsel ilişkinin mutluluk üzerinde fazladan bir etkisi olmadığını belirtmektedir.

Evlilik ve Sık Cinsel İlişki

Pek çok toplumda genel kanı; sık gerçekleştirilen cinsel ilişkinin aşkı ve evliliği canlı tuttuğuna dair yorumlardır. Seksin daha az stresle ve daha fazla mutlulukla ilgili olduğu doğru olmakla birlikte; eşler arasında cinsel ilişkinin bağlılık duygusunu artırdığı bilinmektedir. Ancak evlilikte her gün ilişkiye girmek ve benzeri konulara dair yöneltilen sorular noktasında; bu durumun da çeşitli sağlık sorunları doğurabileceği yönünde değerlendirmeler bulunmaktadır.

Yorgunluk, stres ve tahriş gibi bazı unsurlar bu rahatsızlıklara örnektir. Cinsel davranış uzmanı olan Barry McCharty tarafından yapılan açıklamaya göre haftada en çok iki kez cinsel ilişki en sağlıklı ve ideal olandır.

Ayrıca ideal ilişki sıklığının kişiye göre değişiklik göstermesinin yanı sıra daha fazla birlikteliğin her zaman daha çok mutluluk sağlamadığı bilinmelidir. Özellikle çok sık birlikteliklerin stres, yorgunluk ve dikkat dağınıklığına yol açtığı bilinmektedir. Yine araştırmacı Amy Muise’ın ifadelerine göre haftada 2 kez ilişkiye girenler; 1 defa birlikte olanlardan daha mutlu değildir.

sağlıklı cinsel yaşam

Sağlıklı Cinsel Yaşam İçin

Düzenli cinsel yaşam yetişkin ve sağlıklı insanların yaşamının bir parçası olarak değerlendirilmeli ve çiftler kendi yaşam biçimleri doğrultusunda bir düzen belirlemelidir. Tüm bilgilere ek olarak seks hormonlarının sağlıklı seviyelerde seyredebilmesi açısından da düzenli birlikteliğin önemi büyük. Ayrıca haftada ideal olarak 1 kez cinsel ilişki önerilirken haftada 2 kez birlikteliğinde normal olduğu belirtilmektedir.

Bunun dışında sağlıklı bir yaşam adına düzenli birlikteliğin yaklaşık 17 ve 20 gün aralığını geçmemesi de tavsiye edilmektedir. Sağlıklı cinsel yaşam için; bu zaman aralığının altında yaşanan birlikteliklerde bağlılık hormonları, seksüel çekim ve temas arzusu gibi durumlarda azalma yaşanmaması önemlidir.

Ayrıca hamilelik sürecinde cinsel yaşam üzerine çok sayıda ayrıntı merak konusu olmaktadır. Bu konuda ilk bilgi alınması gereken kişi elbette ki alanında uzman bir hekim olmalıdır. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında birliktelik riskli bulunduğu için yasaklanır. Bu gibi ayrıntılar hakkında aile hekiminden bilgi almak daha doğru olacaktır.

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.