Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız?


Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız?

Her dönemin en önemli sorularından birisi şüphesiz ki sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız  sorusudur.  Sağlıklı bir yaşam sürdürmek tüm canlılar için ideal amaç olarak öne çıkar. Özellikle günümüz şartlarında hareketsiz yaşam tarzının, paketli ve işlenmiş gıdaların, gün içinde sürekli bir şeyleri yetiştirme kaygısı ve stresin insanların yaşantısında sağlığı olumlu yönde etkilemediği bilinmektedir. Öyleyse sağlıklı yaşam nedir ve ideal olan nasıl gerçekleştirilebilir? Bu sorunun yanıtı tüm yaşamımızı etkileyecek türden geniş bir alana sahiptir.

Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız?

 Sağlıklı Yaşam Nedir?

Sağlıklı yaşamın ne olduğu konusunda elbette herkesin zihninde canlanan belli fikirler var. Konuya giriş yapmadan önce bu alandaki temel açıklamayı sunalım. Yukarıda da belirtildiğimiz şekilde sağlıklı yaşam esasen bir insanın yaşamı boyunca sağlığına ve vücuduna zarar veren alışkanlıklardan uzak durarak ideal durumunu koruma hedefi şeklinde tanımlanabilir.

Elbette her insanda zaman zaman farklı rahatsızlıklar gelişebilmektedir. Ancak örneğin nezle olan bir kişiye bu geçici süreç nedeniyle genel olarak sağlıksız tanısı koymak çok da mantıklı deği. Bu nedenle sağlıklı yaşam kavramı daha genel olarak algılanmalı ve tüm yaşam düzenle aktarılan alışkanlıklardan oluşmalıdır. Sağlıklı yaşam nedir sorusunu cevapladıktan sonra bu ideal durumu korumak ya da oluşturabilmek için neler yapılabileceğine bakalım.

sağlıklı cinsel yaşam

Sağlıklı Yaşamın Önemi

Bir insanın yaşam içerisinde etkin olarak var olması ve kendine iyi hissetmesi gibi çok sayıda unsur sağlıklı bir yapı ile doğrudan ilişkilidir. Bu kavram hem bedensel hem de zihinsel olarak düşünülmelidir.

Bu sebeple her iki unsurun yani bedensel sağlığa yapılan yatırımın zihne ve düşünce duruluğunu; zihinsel ve manevi olarak yapılan yatırımların da bedensel sağlık üzerinde etkisini göz ardı etmemek gerekir. Bir döngü olarak değerlendirilebilecek bu durumu, sağlıklı bir süreç şeklinde yönetmek en önemli etkenler arasında yer alır.

Her insanın gerek yapısal gerek zihinsel olarak belli bir genetik kodlaması bulunur. Bu kodlamalar zaman içerisinde insan neslinin hayatta kalabilmesinin sağlamak için oluştuğu düşünülen unsurlardır. Peki, sağlıklı yaşam içerisinde bu kodlamaları önemi nedir? Genetik yapı insanların bünyesel sağlık durumunu etkileyen unsurlardan birisidir.

sağlıklı cinsel yaşam

Dolayısıyla sağlığa dair riskleri tespit edebilmek açısından ve kişinin sağlıklı bir yaşam süreci geçirebilmesi adına güçlü ve zayıf olduğu yönlerini bilerek buna göre sağlıklı yaşamak için katkı sunması mümkün.

Sağlıklı yaşamın önemi konusunda bu duruma örnek vermek gerekirse; ailesinde, özellikle çok yakın akrabalarında diyabet rahatsızlığı bulunan bir kişinin riski herhangi bir insana göre daha fazla olduğu için düzenli kontrollerin yapılması ve aynı zamanda kişinin kendisinin de temkinli davranması uygun olacaktır. Bunun dışında sağlıklı yaşam için sunulabilecek pek çok önerimiz var. Yazımızın devamında ayrıntıları ile inceliyor olacağız.

sağlıklı cinsel yaşam

 Sağlıklı Yaşam İçin İpuçları

İstisnasız bir şekilde herkesin olmayı arzuladığı ideal durum; kişinin en sağlıklı halidir. Peki, sağlıklı bir yaşam için ne yapmalıyız ve hangi noktalara dikkat etmeliyiz? Bu konuda uygulaması ve hayatımıza dahil etmesi oldukça basit ancak bir o kadar da önemli alışkanlıkları açıklıyoruz.

Çoğu insan sağlıklı bir hayat sürdürebilmek için sporun ve egzersizlerin öneminden haberdardır. Ancak burada kastedilen yalnızca günün belli bir bölümünde ya da haftalık olarak yapılan spor değil; hareket alışkanlığını hayatım tüm süreçlerine dahil etmektir. Yapılan pek çok araştırma gösteriyor ki ani şekilde başlayıp bitirilen çok ağır egzersizlerin aksine daha sakin hareketlerle ve uzun vadeli gerçekleştirilen egzersizler insan yaşamı açısından çok daha uygundur.

Bu anlamda belli bir spor dalı ile ilgilenen kişiler için elbette yoğun egzersizler de tercih edilebilir. Ancak yaşam içerisinde genel hareket kast edildiğinde daha yavaş ve devamlı hareket etmeye özen göstermek gerekir. Önemli ama genellikle gözden kaçırılan bir ayrıntı olan devamlı ve yavaş hareket prensibi; sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız sorusunu en temel cevaplarından birisini oluşturmaktadır.

Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız?

Sağlıklı Yaşam Alışkanlıkları

Bunun dışında değerlendirilebilecek ve insan yaşamı açısından oldukça önemli olan bazı sağlıklı yaşam alışkanlıkları şu şekildedir:

  • Dengeli ve düzenli beslenme,
  • Sınırlı alkol tüketimi,
  • Düzenli ve iyi bir uyku,
  • Sürekli olarak aktif bir beyin,
  • Temizliğe özen,
  • Düzenli hekim kontrolü ve stresle etkili şekilde başa çıkma sağlıklı bir yaşam için en önemli içeriklerin başında gelen unsurlardır.

Genel hareketle birlikte elbette düzenli ve belirli aralıklarla yapılan sporun da önemi büyük. Hareketi sağlıklı yaşam için bu kadar dikkate değer bir unsur olmasının sebebi, vücuttaki toksinler başta olmak üzere strese neden olan hormonlar üzerinde dahi çok etkili olmasıdır.

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.