Kremalı Brokoli Çorbası Nasıl Yapılır? Tarifi Burada!


brokoli çorbası

Kremalı brokoli çorbası kış aylarının en sevilen çorbalarından biridir. Kolay olduğu kadar lezzetlidir. İşte kremalı brokoli çorbası tarifi

GEREKLİ MALZEME

brokoli çorbası5 yemek kaşığı tereyağı
1 soğan (yemeklik doğranmış)
1 sap kereviz, doğranmış (isteğe bağlı)
3 su bardağı tavuk suyu (isteğe bağlı, dilerseniz et suyu ya da sadece su ile de yapabilirsiniz)
8 su bardağı brokoli çiçeği
3 yemek kaşığı un
2 su bardağı süt
Tuz ve karabiber.

NASIL YAPILIR?

1. Orta boy bir tencerede 2 yemek kaşığı tereyağını eritip soğan ve kerevizi yumuşayana kadar soteleyin. Brokolileri tencereye atın ve üzerine et, tavuk ya da sade suyu ekleyin. 10 dakika pişirin.

2. Çorbayı bir el blendırı yardımıyla püre haline getirin.
3. Başka bir tencerede 3 yemek kaşığı tereyağını eritin, unu katın ve biraz kavurun ve sütü ekleyin. Süt kalınlaşıp kaynayana kadar pişirin ve çorbaya ekleyin.
4. Bir taşım daha kaynatın. Tuz ve karabiberle tatlandırın.

Brokoli Çorbasının Kalorisi:
Porsiyon Başına: 207 kalori; protein 9.2g; karbonhidratlar 17g; yağ 12.4g; kolesterol 31.9 mg; sodyum 528mg.

Nar kabuğunu sakın atmayın! Çok faydalı!

BROKOLİNİN FAYDALARI

brokoli çorbasıBrokoli, yaygın olarak yeşil çiçek tomurcukları olan dallı, yeşil bir sebzedir. Karnabahar, lahana ve kara lahana ile birlikte Brassica ailesine aittir ve çiğ veya pişmiş olarak yenebilir.

Brokolinin faydaları saymakla bitmez:

1. Kalp sağlığına iyi gelir
Nutrition Research tarafından yapılan bir araştırma, düzenli olarak buharda pişirilmiş brokoli tüketmenin vücuttaki toplam kolesterol miktarını azaltarak kardiyovasküler hastalık riskini azalttığını buldu. ABD’de yapılan bir başka araştırma da diyet yaparken sebzeleri, özellikle brokoli gibi brassica sebzelerini artırmanın kalp hastalığı riskini azaltabileceğini buldu .

2. Kansere karşı koruyucu bileşikler içerir
Kanseri önleyebilecek tek bir “süper gıda” yoktur ancak sağlıklı beslenmenin kanser riskini azaltabileceğine dair kanıtlar var . Brokolinin önemli bir bileşeni, brokolinin hafif acı tadından da sorumlu olan sülforafan olarak bilinen bir fitokimyasaldır . Araştırmalar, sülforafanın sigara dumanı gibi havadaki toksinlerin zararlı etkilerini azaltmada rol oynayabileceğini ve belirli kanser riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir . Daha fazla araştırma, brokolinin kanser önleyici özelliklere sahip olabileceğini ve prostat kanseri riskini azaltabileceğini öne sürdü .
Brokoli filizleri, bu kanserle savaşan bileşiklerin daha da yoğun bir kaynağıdır . Brokoli tohumlarını tıpkı tere gibi kolayca pencere pervazına filizleyebilirsiniz.

3. Göz sağlığına iyi gelir
Brokoli, 2003 ve 2006’da yapılan çalışmalarda katarakt ve makula dejenerasyonu gibi yaşa bağlı göz bozuklukları riskinin azalmasıyla bağlantılı olan karotenoidler, lutein ve zeaksantin içerir . Brokoli ayrıca vücudun A vitaminine dönüştürdüğü beta-karoten içerir ki bunun eksikliği gece körlüğü ile ilişkilendirilir .

4. Hormonal Dengeyi Destekler
Brokoli gibi Brassica sebzeleri, bir bitki östrojeni gibi davranan ve östrojen seviyelerini düzenleyerek hormonları dengelemeye yardımcı olabilen indol-3-karbinol (I3C) adı verilen bir bitki bileşiği içerir.

5. Bağışıklık sistemini destekler
Kükürt açısından zengin olan brokoli gibi brassicalar bağırsak sağlığını destekleyebilir ve sonuç olarak enfeksiyona karşı savunmanızı iyileştirebilir. Bunun nedeni, kükürtün, bağırsak astarının bütünlüğünü korumak ve onarımını desteklemek için önemli olan glutatyon üretimini desteklemesidir. Güçlü bir antioksidan olan glutatyon , tüm vücutta çalışır ve hücreleri inflamatuar hasardan korur.

Kış aylarınız için ilaç gibi çorba tarifleri


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.