Lime Nedir? Lime ve Limon Arasındaki Fark Nedir?


lime nedir

Lime nedir biliyor musunuz? Son zamanlarda birçok tarifte çok fazla görmeye başladık.

Limon ve lime dünyanın en popüler narenciye meyvelerinden ikisidir. Çok ortak noktaları olmasına rağmen, aynı zamanda belirgin bir şekilde farklıdırlar. İkisi arasındaki farkları anlatmadan önce lime’ın diğer adının misket limonu olduğunu söyleyelim.

LİME NEDİR? LİMONLA FARKI NEDİR?

lime nedir?Limon ve misket limonu, genetik olarak farklı olsa da yakından ilişkili iki tür meyvedir. Özellikle besin değerleri ve potansiyel sağlık yararları söz konusu olduğunda, aynı özelliklerin çoğunu paylaşırlar.

Limon sarı renkte ve büyük, lime yeşil renkte ve küçüktür.

Bu iki meyve asidik ve ekşi tatlarıyla bilinir ve dünya çapında çeşitli mutfak uygulamalarında kullanılır. Yemek pişirmede, gıda muhafazasında veya sadece lezzet vermek için kullanılabilirler.

Uçucu yağlar limon ve ıhlamur genellikle kozmetik ve tıbbi amaçlar için kullanılır. Ayrıca kokuları ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle birçok ev temizlik ürününe dahil edilirler.

Limon, lime’dan yani misket limonundan daha fazla C vitamini içerir. Genel olarak bir limon 53 mg, lime ise 29 mg vitamin ihtiva eder.

Lime limona göre daha fazla asitlik değerine sahiptir. Tadı daha acıdır, daha az protein ama daha çok karbonhidrat içerir. Lime’daki A vitamini ve kalsiyum limona göre daha çoktur.

Limon ise lime’a göre daha şekerlidir. Folik asit ve potasyum açısından zengindir.

Hem lime hem de limon insan sağlığı için çok faydalıdır. Soğuk algınlığı tedavisinde, yara ve diş etleri iltihaplarında kullanılır, hazmı kolaylaştırır. Toksinleri atar.

Ayağın altına limon sürmek öksürüğe iyi geliyor

LİME HANGİ YEMEKLERDE KULLANILIR?

lime nedirLime çoğunlukla yemeklere ekşilik vermek için kullanılır. En çok Latin Amerika ve Meksika mutfağında kendisine yer bulur.

Her çeşit yemekte kullanılabilir. Sıcak, soğuk yemekler ve içeceklere hoş bir aroma katar.

Kozmetik sektöründe de birçok ürünün içinde lime vardır.

Diğer narenciyelerden biraz daha keskin bir tadı olduğu için yemeklere ve salatalarda belirgin bir lezzet bırakır.

LİME REÇELİ

Lime oldukça hoş bir kokuya sahip olduğu için çok lezzetli reçeller için biçilmiş kaftandır. Kabuklarıyla yaptığınızda kokusu bir o kadar daha çarpıcı olur.

Reçel yapmak için lime’ları küçük küçük doğrayıp haşlayın ve süzün. Üzerine 1’e 1 ölçüde şeker döküp bekletin ve suyunu salınca reçel kıvamına gelene kadar kadar kaynatın.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.