Civan Perçemi Kadın Hastalıklarına Faydaları


Civan Perçemi Kadın Hastalıklarına Faydaları

Civan perçemi kadın hastalıklarına faydaları açısından incelenen ve araştırılan konulardan birisi olarak günümüzde merak konusu olan doğal bir bitki. Ayrıca pek çok hastalıkta tedaviye yardımcı olarak doğal bitkiler tercih edilmektedir.

Bu özel bitkilerden birisi olan civan perçemi; çok sayıda rahatsızlıkta kullanılan bir malzeme. Yazımızın devamında civanperçemi bitkisinin kullanıldığı alanlar, hazırlanma yöntemleri ve başta kadın hastalıkları olmak üzere çeşitli rahatsızlıklardaki faydalarına değineceğiz.

Civan Perçemi Kadın Hastalıklarına Faydaları

Civanperçemi Kadın Hastalıkları Üzerindeki Etkisi

Şifa kaynağı bitkiler arasında sıklıkla adından söz ettiren civanperçemi bitkisi esasen papatya familyasından gelmekte olan çeşitlerden birisidir. Geçmişten bugüne çok sayıda olumlu etkisi nedeniyle halklar tarafından kullanımı yaygındır. Özellikle kuzey yarım kürede ve ılıman iklimlerde yetişmekte olan civanperçeminin yaklaşık 80’i aşkın çeşidi bulunmaktadır.

Tüm bu özellikleri ile civan perçemi faydaları arasında gösterilen en önemli etkilerden birisi kadın hastalıkları üzerindeki olumlu sonuçlarıdır. Civan perçemi kadın hastalıklarına faydaları kapsamında incelendiğinde ciddi yararlarının olduğunu görürüz.

İçeriğinde sinoel, limonen, pinen ve borneol gibi maddeler barındırması nedeniyle; tüm kadın hastalıkları sorunları üzerindeki faydalı etkisiyle bilinir. Civanperçemi genellikle sıcak ve güneşli iklimi seven bitkilerden birisi olarak dağ yamacında, çayırda ve yol kenarında yetişebilen ve sevdiği ortamlarda bereketli olarak çoğalan bitkilerden birisidir.

Civanperçeminin öğle saatlerinde toplandığı takdirde çok daha fazla şifa sağlayacağı bilinmektedir. Bunun yanı sıra doğada birbirine benzer çok çeşitli bitkiler olması nedeniyle ve birçoğunun zehirli olmasından dolayı konuda uzman biri tarafından toplanması ya da doğrudan güvenilir bir aktardan satın alınması daha doğru olacaktır.

Civan Perçemi Kadın Hastalıklarına Faydaları

 Civanperçemi Çayı Hazırlama

Konu dahilinde merak edilen içeriklerden birisi de civanperçemi çayı kaç gün içilmeli tarzında iletilen sorulardır. Her besin kaynağında olduğu gibi civanperçeminde de kararında tüketim en önemli unsurlardan birisidir. Dolayısıyla civanperçeminin günde ortalama bir fincan içilmesini tavsiye ediyoruz. Bunun yanı sıra kullanım amacına bağlı olarak süre bazında tüketimi farklılık gösterebilir.

Civanperçemi çayı hazırlama işleminin ayrıntıları da önemli konular arasında yer alır. Çünkü her bir bitkinin kendine has demlenme şekli vardır ve bu sayede daha faydalı hale gelir. Kadın sağlığına yönelik pek çok konuda sayısız yararı ile ön plana çıkan civanperçemi çayının kurutulmuş ve taze yapraklardan; bunun yanı sıra tohum ve kabuklardan da hazırlanabildiği bilinmektedir.

Taze civanperçemi çayı için bir bardak suya 2 çay kaşığı bitki eklenmesi yeterli olacaktır. Tohum ve kabuklardan çay yapmak istendiği taktirde yine bir bardak su ölçüsü için bir çay kaşığı kabuk ve 2 çay kaşığı tohum kullanımı uygun olacaktır. Öncelikle suyun kaynatılarak altının kapatılması ve kısa bir bekleme süresinin ardından içerisine bitkinin eklenmesi tavsiye edilmektedir. Yaklaşık 5 dakika kadar demlenmesini ardından sürülerek tüketilebilir.

Civan Perçemi Kadın Hastalıklarına Faydaları

Civanperçemi Kullanımı

 Civan perçemi kullanımı esnasında dikkat çeken içeriklerden birisi de çayın kaynatılması gerektiğidir. Özellikle sıcak suyun üzerine bitki eklenmesi yoluyla gerçekleştirilen demleme yöntemi tercih edilmelidir. Tıpkı diğer bitki çaylarında kullanıldığı şekilde civanperçemi çayının da taze olarak tüketilmesi önem arz eder. Çayın her içimde taze olarak hazırlanması gerekir.

Bunun yanısıra; merak edilen unsurlardan birisi; civanperçemi çayının tadı. Bitkinin çayı oldukça acı bir tada sahip olmakla birlikte şekersiz içiminin daha sağlıklı olduğunun altını çizmeliyiz. Tercihe bağlı olarak içerisine doğal bal eklenerek de tüketimi söz konusu olabilir.

Civan Perçemi Kadın Hastalıklarına Faydaları

Civan Perçemi Çayı Yararları

Civan perçemi kullanımı kadın hastalıkları üzerinde oldukça faydalı bir yapıya sahiptir. Civan perçemi kadın hastalıklarına faydaları bakımından önemlidir. Bunlara ek olarak diğer pek çok rahatsızlığa da faydası olan bitkinin hangi alanlarda etkili olduğuna değinelim:

  • Öncelikle kadın hastalıkları konusunda pek çok kişide rastlanan beyaz akıntı sorununu kestiği ve yumurtalık, genital bölge enfeksiyonu gibi rahatsızlıklara iyi geldi ifade edilmektedir.
  • Genellikle sakinleştirici etkisi ile bilinen bitkilerden birisi olan civanperçemi uykusuzluk ve kaygı bozukluğu gibi durumlarda tüketimi tavsiye edilen bitkiler arasında yer alır.
  • Cilt bakımı içinde kullanımı tercih edilen ve sivilce tedavisinin ardından gelişen çeşitli bozukluklarının giderilmesinde etkili olan civanperçemi; genellikle çay şeklinde hazırlanarak düzenli bir şekilde cilt temizliğinde kullanılır.
  • Kalp damar rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, baş dönmesi ve migren ağrıları gibi sağlık sorunlarında etkili olduğu düşünülmektedir.
  • Öksürük ve soğuk algınlığı problemlerinde etkili olmasının yanı sıra balgam söktürücü ve ateş düşürücü özellik gösterir.

Yukarıdakilere ek olarak; gaz söktürücü ve iştah açıcı özellikleri ile ön plana çıkan civanperçemi çayı; aynı zamanda kabızlığa karşı kullanılan ve bağırsakları çalıştıran bitkilerden birisidir. Mide rahatsızlıkları için özellikle tavsiye edilir ve ülser ve mide kanaması gibi durumlarda doktor kontrolünde kullanımı önerilir. Bu kapsamda  civan perçemi kadın hastalıklarına faydaları bakımından öne çıkan doğal bir bitki.

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.