Duşta İşemek Kadınlar için Çok Zararlı!


duşta işemek

İtiraf edin! Hangimiz duşta işemeyiz ki? Ancak duşta işemek zararlı. Özellikle de kadınlar için!…

Çişimiz yokken bile duşa girsek su sesini duyan böbreklerimiz harekete geçer ve hazır duş alıyorken idrarımızı oracığa bırakıveririz. Hatta sifon çekilmediğinden çevre için bunu önerenler de var ancak pelvik fizyoterapist Ylenia Degli Esposti Linda’ya göre bunu alışkanlık haline getirmenin vücut üzerinde olumsuz etkileri oluyor.

Linda “Arada bir duşta işemek bir sorun yaratmaz ancak sürekli duşta çişimizi yaptığımızda beyniniz akan suyun sesini dolu mesaneyle ilişkilendirir ve akan suyu her duyduğunuzda çişinizi yapmanız gerektiğini hissedersiniz.” diyor.

Civan Perçemi Çayı Kadın Hastalıklarına çok Faydalı

DUŞTA İŞEMEK ÇİŞİNİZİ TUTAMAMANIZA YOL AÇABİLİR

duşta işemekLinda’ya göre; normalde işemek için musluğu açmaya gerek 

duymayız ancak sürekli duşta işediğimizde vücudumuz artık bu yönde tepki verebilir ve siz hiç farkında olmadan her tuvalete girdiğinizde önce musluğu açmaya başlarsınız. Duşta işeme alışkanlığı mesaneniz üzerinde kontrolü kaybetmenize ve giderek sinir hasarına yol açabilir. Bu da çişinizi tutamamaya, altınıza kaçırmaya kadar götürür. Hele altta yatan başka sebepler varsa bu durum daha da hızlanabilir. 

Regl Gecikmesi Neden Olur? 

AYAKTA İŞEMEK İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNA YOL AÇABİLİR

Ayrıca duşta işeme esnasındaki duruş da vücut için kötü bir pozisyondur. Pelvik kasları ancak oturduğunuzda tamamen gevşer. Böylece mesanenizi tamamen boşaltabilirsiniz. Bu durum özellikle kadınlar için geçerlidir. Çünkü erkek anatomisi onların ayakta işemesine de izin verir. Yine de erkeklere de oturarak işemeleri tavsiye edilir. 

Ayakta işerken mesaneniz tamamen boşalmadığından tüm idrarın dışarı çıkamamasına ve içerde bakteri oluşmasına neden olur. Mesanenizdeki bakteriler de idrar yolu enfeksiyonuna yol açabilir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.