Hem Sağlıklı Hem Ucuz: Kül Suyu ile Temizlik


Kül Suyu ile Temizlik

Kül suyu ile temizlik yapılır mı? Tabii ki yapılır. Babaannelerimiz eskiden ne ile temizlik yapardı sanıyorsunuz? Peki kül suyu nasıl elde edilir? Sizin için araştırdık.

Günümüzde evlerimizi temizliyoruz ama kendimizi, sevdiklerimizi ve doğayı zehirliyoruz. Çünkü temizlik malzemelerinin çoğu zehirli, kansorejen kimyasallardan oluşuyor. Neyse ki yavaş yavaş bilinçlenmeye başladık. Büyüklerimizin yöntemlerini kullanır olduk. Bunlardan biri de kül suyu ile temizlik yapmak…

KÜL SUYUNU NASIL KULLANIRIZ?

Kül odunun yanmasıyla oluşur. Külü temizlikte doğrudan ovma yoluyla kullanabileceğiniz gibi kül suyu yaparak da kullanabiliriz.

KÜLÜ NEREDEN BULABİLİRİZ?

Günümüzde şehirlerde kül bulmak belki sorun olabilir ama aslında bir çok alternatif var. Bir dahaki sefere mangal yaptığınız külleri atmayın, çünkü onları temizlikte kullanacaksınız. Sobalarda ya da şöminelerde yaktığınız odunların külü de sizin için bir temizlik malzemesi… Bunların hiçbiri yoksa mahallenizdeki ekmek fırınından külleri çöpe atmamalarını ve size vermelerini isteyebilirsiniz.

Duvar Kağıdı
Fotoğraf kaynağı buyday.org

KÜL SUYU NASIL HAZIRLANIR?

Kül suyu hazırlamak için gerekli malzeme:

 • Kül
 • Soğuk su
 • Elek veya tel süzgeç
 • Büyükçe bir tencere (Bakır, cam ya da toprak olabilir ama alüminyum olmaması gerekiyor. Çünkü alimunyum kap kül suyu ile etkileşime giriyor.)

Hazırlanışı

 • 1 ölçek külü eleyin ve tencereye alın. Üzerine 4 ölçek su ilave edin ve karıştırın.
 • Külün içindeki hafif malzemeler hemen su yüzüne çıkacaktır. Bunları tel süzgeçle alın ve çiçeklerinizin dibine koyun.
 • Karışım bu şekilde 10 -15 gün bekletilir. Bu süre boyunca kül aşağı çökecektir ve su üstte kalacaktır. Karışım açık çay rengine geldiğinde ve elimizle kontrol ettiğimizde kaygan bir yapıya ulaştığında kül suyumuz olgunlaşmış demektir. İşte bu su bizim temizlik suyumuzdur. Buna doğal kül suyu deriz. Artık kullanılabilecek durumdadır.
 • Kullanacağınız kadar suyu bir şişeye aktarın ve geri kalan suyu yeniden karıştırın. Her karıştırmada külün içindeki potasyum açığa çıkıp külün temizleme gücünü daha da artıracaktır.
 • Bu karışıma ayda bir bir (kalabalık bir aile iseniz haftada bir) kül eklemeniz yeter de artar bile…

KÜL SUYU İLE TEMİZLİK NASIL YAPILIR?

Kül suyu ile temizlik yapmanın bir çok yolu var. Kül suyunun kullanım alanı çeşitlidir. Çamaşır ve bulaşık makinelerinde de güvenle kullanabiliriz.

 • Kül suyu çamaşır makinesinde nasıl kullanılır?: Bir çay bardağı kül suyunu çamaşır makinenizin deterjan bölümüne koyun. (Eğer isterseniz kül suyunun içine zeytinyağlı sabun da rendeleyebilir ya da Arap sabunu ekleyebilirsiniz. Sabunun kül suyunda eridiğinden emin olun. O yüzden bu karışımı bir kavanozda hazırlayıp karıştırmak daha kolay olur?
 • Kül suyu bulaşık makinesinde nasıl kullanılır?: Kül suyunu bulaşık makinesinin deterjan bölümüne koyun. O bölümün tamamını doldurabilirsiniz. Ve makinenizi çalıştırın.
 • Elde yıkamada kül suyu kullanırken eldiven kullanın. Çünkü yüksek PH derecesi nedeniyle ellerinize zarar verebilir.
 • Külsuyu kazanının dibinde kalan kül balçığı da fayans ve seramik yüzeylerin ovulması için çok elverişli bir temizlik malzemesidir.
 • Halı ve koltuklarınızı kül suyu ile temizleyebilirsiniz.
 • Gümüşlerin temizliğinde kül suyu kullanabilirsiniz.
 • Genel ev temizliğinde kül suyu kullanabilirsiniz. Kül suyunu direkt kullanmak yerine temizlik yapacağınız suyun içine deterjan yerine katabilirsiniz.

KÜL SUYU İLE SAÇ TEMİZLİĞİ

Kül suyu ile kişisel temizliğimizi de yapabiliriz. Ancak bu konuda çok çok dikkatli olmak gerekir. Kül suyunun PH derecesi çok yüksektir. Suyla karıştırmadan direkt kullanıldığında vücudumuza ya da saçlarımıza zarar verebilir. Ancak 1/10 derecesinde sulandırılan kül suyu ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Seyreltilmiş kül suyunu epilasyon yaptığınız bölgeye sürdüğünüzde kıl diplerini de zayıflatır.

 

 

 

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.