Mürekkep Lekesi Elden Nasıl Çıkar?


Mürekkep Lekesi

Özellikle öğrencilerin veya sürekli not tutması gereken kategoride yer alan insanların en büyük sorunlarından biri de mürekkep lekesidir. Sadece öğrenci kesimi yahut not tutan insanlar ile sınırlı tutmak pek doğru olmasa da bu skalayı genel itibari ile bu şekilde nitelendirilmektedir. Mürekkep lekelerinin oluşmasının en büyük sebeplerinden biri de kalemin bozuk olmasıdır. Uç kısmının yeterince sıkı olmaması veya uzun süreli kullanımdan dolayı mürekkep taşırmaya başlayabilir ve bu da ister istemez elinizde birkaç günlük lekeye sebebiyet verecektir. Elbette bu lekenin elimizde günlerce oluşmasından rahatsızlık duyarız. İlk yapılan hamle eli yıkamak olsa da bazen mürekkebin kuvvetli olması sebebi ile sadece yıkama işlemi sonuç veremeyebilir. Peki mürekkep lekesini sağlıklı şekilde çıkartma nasıl gerçekleşir? İsterseniz bunun cevabını aşağıda birlikte arayalım?

Mürekkep Lekesini çıkartma Yöntemleri

Elinize mürekkep lekesi bulaştığı takdirde ilk etapta haklı olarak yıkma işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir fakat organik olan düzeyi veya içerisindeki kimyasalların gücü fazla olmadığı takdirde mürekkep lekesini çıkartmakta başarılı olamayabilirsiniz.

Bu sebepten dolayı sıvı ya da katı sabunun yanı sıra elinize biraz da çamaşır suyu döküp işlemi bu şekilde devam ettirmeniz sonuç almanız açısından daha sağlıklı olacaktır.

Öte yandan bir diğer undur ise domates ya da domates suyu yöntemidir. Mürekkep lekesinin olduğu bölgeye bir parça domates sürerek ve bunu ovalayarak belli bir süre yaparsanız sonuç alma ihtimalini oldukça yüksektir.

İşlemi domates ile yapamıyorsanız yani evde domates yoksa konserve domatesin suyundan da faydalanabilirsiniz. Domates suyu ile elinizi ovaladıktan sonra sabun yardımı ile lekenin elinizden daha da iyi şekilde çıktığına şahit olacaksınız.

Mürekkep Lekesi İz Bırakır Mı?

Mürekkep Lekesi

Mürekkep lekesi elden kolaylıkla çıksa da koltuktan, halıdan yahut kıyafetlerinizden bu kadar kolay çıkmayabilir. Bu gibi durumlarda kimyasallardan destek almanız kaçınılmaz olabilir. Bu durum ile ilgili ilk önerimiz ise kuru temizleme olacaktır. Kuru temizlemedeki malzemelerin kimyasal oranı ve arıtma gücü daha fazla olduğu için yüksek sonuçlar almanız kaçınılmaz olacaktır. Bir başka yöntem ise sabunlu bir bez yardımı ile bölgeyi iyice ovalamanızdır.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe