Poğaça Neden Sert Olur?


Poğaça

Gündelik atıştırmaların, çayın en iyi dostunun ve sıkça da kahvaltı masalarının aranan ismi şüphesiz poğaçacı. Poğaça kullanımını böylesine dar bir skalaya sıkıştıramayız aslında. Çünkü çoğu zaman bir kurtarıcı ve can simidi görevi de üstlenmektedir. Neden diyecek olursanız;

Poğaça

Hiç beklemediğiniz bir misafiriniz çıka geldi diyelim. Malum ikram kültürümüz, misafirperverliğimiz gereği ikram ve hürmeti severiz. Elbette misafirimize çayın yanında küçük lezzetler tattırırız. İşte durum acil olduğunda tam da bu noktada imadınıza poğaçalar yetişir çünkü poğaçalar hemen bozulabilecek ya da bayatlayabilecek tatlar değildir. Hem bu sebepten hem de doyurucu özelliği sayesinde mutfağın vazgeçilmez isimleri arasında poğaça kendine haklı bir yer edinmiş olur. Önceden yapıp muhafaza ettiğiniz poğaçalarınızı hazırlıksız yakalandığınız zaman diliminde, çıka gelen misafirlerinizi ağırlamakta kullanabilirsiniz. Her şey güzel ama poğaçanın bazen ufak bir sıkıntısı oluyor. Sizlerin de tahmin edeceği üzere poğaça bazen istenilen kıvamda ve yumuşaklıkta olmuyor. Puf puf poğaça beklerken neredeyse kurabiye çıkıyor karşımıza. Bu durumun sebepleri neler olabilir gelin hep birlikte bakalım.

Poğaçanın Sert Olmasının Sebepleri

Poğaça

• Poğaçanın sert olmasının çeşitli sebepleri vardır ve bu sebeplerin ana kaynağı henüz hamuru yoğururken kendini gösterir.

Poğaça için kullanacağınız malzemelerinizi önceden hazırlamanız poğaçanın yumuşak olmasını sağlayabilir. Bunun ne gibi bir etkisi olur diyecek olursanız:Poğaça malzemelerinin oda sıcaklığında olmaması meydana gelen ürünü doğrudan etkiler ve poğaçanın sert olmasına sebep olur.

•Farklı ısılara sahip malzemeler sertleşmeye ve haliyle lezzetten ödün vermeye kadar sebep olabiliyor.

• Bir diğer etken ise poğaçaya atılan tuzun süt, yoğurt ya da yağ gibi sıvı malzemeler işe karıştırılarak atılması diyebiliriz. Tuzu un ile karıştırıp o şekilde yoğurma işlemini yaptığınız zaman poğaçanın sertleşmesinin önüne geçmiş olursunuz.

• Poğaçanın sertleşmesindeki başat unsur ise pişirme esnasındaki davranışınız diyebiliriz. Poğaçanın pişip pişmediğini anlamak için sürekli fırın kapağını açıp kapatmak poğaçanızın sertleşmesine sebep olan unsurlardan biridir.

•Tarifte verilen süreye göre hareket edip pişme süresini o şekilde kontrol etmeniz bu sıkıntının üstesinden gelmenizi sağlayacaktır.

•Yapılan bir diğer yanlış ise poğaçanın hamuruna tarifte verilen undan fazlasını eklemektir. Kıvamının cıvık olduğunu düşünüp un eklediğiniz takdirde yine poğaça sert bir hal alacaktır.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe