Derin Dondurucuda Sebze Saklama Nasıl Yapılır? 


Derin Dondurucuda Sebze Saklama Nasıl Yapılır? 

Yiyeceklerin kalitesine katkıda bulunan ana faktörlerden biri, derin dondurucuda sebze saklama yöntemleridir. Örneğin sebzeler grubunda, bileşenlerin hayatta kalmasını sağlayan, onları ana besin özelliklerini ve tabii ki lezzetini kaybetmeden tüketilmeye ve yeniden kullanıma hazır hale getiren birkaç saklama tekniği vardır.

Sebzeleri Dondurmak İçin En İyi Prosedür Nedir?

Sebzeleri dondurmak için onları nasıl işleyeceğini bilmek gerekir. Son derece temiz ve soyulmuş olmaları gerekir. Derin dondurucuda sebze saklama işlemi için kaynar suda haşlanmalı veya buğulanmalı, asla tamamen pişmesine izin verilmemeli ve çıkar çıkmaz buzlu suya batırılarak kevgir yardımıyla termal şoklama yapılmalıdır.

derin dondurucuda sebze saklama

Temel Prosedür

Mümkün olduğunca fazla havası alınarak plastik torbalarda küçük porsiyonlarda derin dondurucuda sebze saklama yöntemi en sağlıklısıdır. Yiyeceklere yapışacağı için ambalaj için asla alüminyum folyo kullanmayın.

Sebzeler, Dondurucuda Nasıl Saklanır?

 • Kabak: Parçalara ayırın ve 2 dakika pişirin. 6 aya kadar saklanabilir.
 • Kabak: Dilimler veya parçalar halinde kesip ve çiğ şekilde dondurabilirsiniz. 6 aya kadar saklanabilir.
 • Pazı: Yeşil kısmı doğrayın ve beyazlatın. 2 dakika pişmesine izin verin. Beyaz kısım için parçalara ayırın ve çiğ olarak dondurun. Altı aya kadar donmuş halde kalabilir.
 • Pancar: Dilimler halinde kesin ve 8 dakika pişirin. Buzdolabında 8 ay kalabilir.
 • Patlıcan: 1 cm’lik dilimler halinde kesin ve 4 dakika pişirin. 8 ay boyunca saklanabilir.
 • Brokoli: Sirkeli suda 10 dakika bekletin ve su ve tuz ile 3 dakika pişirin. 12 ay boyunca saklanır.
 • Soğan: Doğranmış veya dilimlenmiş, ayrıca çiğ olarak dondurulabilir ya da 2 dakika pirişebilirsiniz. Dondurucuda 10 aya kadar kalır.
 • Havuç: Dilimler veya küpler halinde rendeleyin. Çiğ olarak saklanabilir veya 3 dakika pişirilebilir. Dondurucuda 10 ay kalır.
 • Mantar: Limonlu ve tuzlu suda 5 dakika bekletin. 3 ila 5 dakika pişirin. 6 aya kadar saklanabilir.
 • Lahana: Çok ince doğrayın ve üzerine kaynar su dökün. 6 aya kadar sürer.
 • Karnabahar: Buketleri ayırın ve limonla 3 dakika pişirin. Buzdolabında 8 ay kalır.
 • Ispanak: Yaprak veya doğranmış olarak 2 dakika pişirin. 12 ay boyunca donmuş halde kalır.
 • Mısır koçanında: Bütün koçanları haşlayın. 5 dakika pişirin. 8 ay sürer.
 • Tahıllı mısır: 2 dakika pişirin. 8 ay sürer.
 • Biber: Kes, çekirdeklerini çıkar ve çiğ olarak dondur. 12 ay boyunca donmuş halde kalır.
 • Bamya: 2 dakika pişirin. 6 ay sürer.
 • Beyaz veya mor lahana: Yapraklarını ayırıp 2 dakika pişirin. 6 ay sürer.

derin dondurucuda sebze saklama

Kısa Vadede Kullanılmayacak Olan ürünlerin Dondurulması

Sebzeleri saklamaya gelince, derin dondurucuda sebze saklama işleminin püf noktası, kuru bir kapta saklamadan önce bu gıdaların suyunu çıkarmaktır. Bu, şekilde yaprakları daha uzun süre bozulmayacaktır.

Uygun Şekilde Dondurulması

Sebzeleri dondurucuya koymak, gıdanın tüketim için çıkarıldığında rengini, dokusunu ve besin içeriğini koruyacağını garanti etmez. Derin dondurucuda sebze saklama yöntemi, sebzenin dondurulmadan önce ön pişirmeye ihtiyacı olmasıdır. Haşlama olarak bilinir ve yapılması çok basittir. Soyulmuş ve kesilmiş her 100 gram sebze için sadece bir litre su kaynatın, az pişmiş olması gereklidir ve ardından yiyeceği soğuk suya daldırın. Soğuyana kadar bir kap su ve buz (termal şok). Bundan sonra, sadece plastik kaplara veya torbalara koyun ve dondurun.

Doğru Kapları Kullanmak

Saklama türü, sıcaklık ve kullanılan kabın malzemesi, gıda muhafazasında fark yaratır. Örneğin, derin dondurucuda sebze saklama yöntemi, saklanacağı kaplarla ilgili olarak, gıdanın organoleptik özelliklerini (diğerlerinin yanı sıra renk, tat, doku, koku) garanti eden cam veya plastikten yapılmış olanlar en uygunudur (dondurmak için cam daha uygundur). Ahşap, biyolojik olarak parçalanabilir olduğundan ve yüksek kontaminasyon riski taşıdığından, depolama için en az uygun malzemedir. Konserve ürünler her zaman ambalajından çıkarılmalıdır. Sebze sarmak için kâğıt havlu ve yağlı kâğıt kullanılması tavsiye edilir.

Gıdanın Kullanım Süresine Dikkat Edilmeli

Ürünlerin kullanım süresine dikkat etmezseniz, doğru şekilde saklamanın bir faydası yoktur.  Derin dondurucuda sebze saklama yöntemi genellikle belirli bir süre dayanır ve sağlıklı tüketimi sağlamak için bu sürelere dikkat etmek gerekir.

Sebzelerin doğru şekilde saklanması, daha sağlıklı bir beslenmenin geliştirilmesine de katkıda bulunur. Günlük yaşamınızda besin ve vitaminler açısından daha zengin yemekler hazırlamanıza yardımcı olmak için, yemeklerinizi besin ve vitaminlerle zenginleştirebilecek birkaç tam tahıllı, organik ve doğal ürün kullanabilirsiniz.

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.