Misel Suyu Nedir? Evde Misel Suyu Yapımı 


evde misel suyu yapımı

Elbette misel suyunu duymuşsunuzdur, değil mi? Evde misel suyu yapımı ile güzellik bağımlılarının rutininde giderek daha önemli hale geldi. Her türlü makyajı, en inatçı kirpik maskesini bile çıkarmak için mükemmel olmasının yanı sıra, misel suyu cildinize başka faydalar da sağlayabilir.

evde misel suyu yapımı

Kimyasal Bileşimi Nedir?

Misel suyunun kimyasal bileşimini okuduğumuzda, tüm markalarda su, heksilen glikol, çözücü, gliserol, cilt nemlendirmesi için nemlendirici ve poloksamer veya polietilen glikol gibi ortak bileşenler bulacağız. Bu çok iyi, çünkü kompozisyonları hemen hemen aynı olacağından çok pahalı markalı ürünler satın almanıza gerek yok! Cildin yağlarını tutan hidrofobik bir iç kısma ve suda çözünmelerini sağlayan hidrofilik bir uca sahip küresel kapsüller halinde düzenlenirler. Ayrıca evde misel suyu yapımı  ile bu ürünü dışarıdan almanıza gerek kalmayacak.

Kısaca: Miseller, cilde derinlemesine nüfuz edebilen, kirleri çıkarabilen ve kalıntıları daha az tahriş edici bir şekilde, onlara zarar vermeden ortadan kaldırabilen, yağda ve suda çözünür moleküllerdir.

evde misel suyu yapımı

Misel Suyu Ne İşe Yarar?

Misel suyu, tüm kiri ve yabancı maddeleri çeken, mıknatıs gibi hareket eden küçük parçacıklardır. Misel, zenginleştirilmiş bir cilt temizleme solüsyonundan başka bir şey değildir. Yüzdeki cildi, örneğin duş almadan önce, uyanırken dezenfekte etmek, gün ortasında cildi yenilemek veya günün sonunda yüzü temizlemek, tüm makyajı çıkarmak için endikedir.

Cildiniz için en iyi misel suyu seçerken yüzünüzün özelliklerine dikkat etmekte fayda var. Cildiniz yağlı, birden fazla leke ve akne izi mi var? Bir ipucu, C vitamini ile zenginleştirilmiş anti-yağlı misel suyu kullanmalısınız. Cildiniz kuru veya normalse,  aynı anda temizleyen, nemlendiren ve pürüzsüzleştiren karışım, evde misel suyu yapımı  oldukça kolaydır.

evde misel suyu yapımı

Cildiniz ve Rutininiz İçin Misel Suyunun 8 Faydası

1. Cildi Nazikçe Ama Derinlemesine Temizler

Misel suyu, cildi derinlemesine, ancak kurutmadan doğru şekilde temizlemek için mükemmeldir. Sadece bir pamuğu ürüne batırın ve yüzünüze sürün. Durulamaya gerek yok! Evde misel suyu yapımı ile siz de doğal şekilde yüzünüze bakım yapabilirsiniz.

2. Tahriş Olmuş Cildi Yatıştırır

Ürünün sakinleştirici özellikleri de vardır. Bu da peeling ve hatta ağda gibi estetik bir işlemden sonra cilt tahriş olduğunda kullanımı mükemmel hale getirir.

evde misel suyu yapımı

3. En Ağır Makyajı Bile Çıkarır

Evet, en zor makyajı bile! İşin püf noktası, ürünleri yumuşatmak için pamuğun birkaç saniye cilt üzerinde dinlenmesine izin vermektir. Ardından, pamuk tamamen temiz çıkana kadar temizlemeye devam edin!

4. Cilt Sorunlarının Giderilmesine Yardımcı Olur

Seçilen formüle bağlı olarak misel suyu, yağlılığı kontrol etmeye, lekeleri yumuşatmaya ve hatta kuruluğu en aza indirmeye yardımcı olur. Ayrıca evde misel suyu yapımı  için öncelikle cilt tipinizi belirleyip ona uygun ürünleri kullanmalısınız.

5. Nemlendirir

Misel suyunun nemlendirici özelliği de var! Durulanmaya ihtiyaç duymadığı için içeriği cilt tarafından emilir. Evde misel suyu yapımının en önemli avantajı ise kendi cilt sorunlarınıza göre ekstra bir formül geliştirebilmenizdir.

6. Yüzü Ferahlatır

Gün ortasında, cildiniz ağırlaştığında evde misel suyu yapımı temizleyiciniz ile cildinizi rahatlatın. Sadece yüzünüzü ürünle temizleyin ve makyajınızı yeniden yapın.

7. Seyahatte Bir Müttefiktir

Pratik ve kompakt olduğu için misel suyu, seyahat çantanızda taşıyabileceğiniz mükemmel bir üründür.

8. Güzellik Rutinini Kolaylaştırır

Tüm bunlara ek olarak, ayrıca evde misel suyu yapımı  ile hazırladığınız karışımı belirli zamanlarda yıkamanın yerini alabileceği ve durulama gerektirmediği için rutininizi de düzene sokar. Ancak bu, yüzünüzü yıkamanıza gerek olmadığı anlamına gelmez bu ritüel, günde en az iki kez ve uygun bir temizleme jeli ile gereklidir.

evde misel suyu yapımı

Evde Misel Suyu Yapımı

Hazırlama süresi: 10 dakika

Malzemeler

½ yemek kaşığı hindistancevizi yağı veya zeytinyağı;

6 ölçek bebek şampuanı

1 yemek kaşığı gliserin

Tuzlu su veya maden suyu

evde misel suyu yapımı

Hazırlama Yöntemi

Bir kaba gliserin, çocuk şampuanı ve hindistan cevizi yağını ekleyin ve bileşenler tamamen homojen hale gelene kadar bir kaşıkla karıştırın; Karışıma tuzlu su çözeltisinin 2/3’ünü ekleyin ve karıştırın.

Ev yapımı tarif, nazik temizleyici yüz bakımı ve cilt pH’ı düşünülerek formüle edilmiştir. Evde misel suyu yapımı olarak hazırladığınız karışımın 3 haftalık raf ömrüne dikkat edin. Gliserin, cildi nemlendirmeye yardımcı olan bir nemlendirici görevi görür. Çocuk şampuanı, hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı ile birlikte kirleri ve makyajı temizleme sürecinde yardımcı olan yüzey aktif maddedir. Salin solüsyonu bizim aracımızdır, yani temizlemeye yardımcı olmak için aktif maddeleri çözer ve iletir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.