Evde Keratin Bakımı Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?


Evde Keratin Bakımı Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Kadınların kuaförde sıkça yaptırdığı keratin bakımı, yıpranmış saçları onararak güçlendirmeye yarar. Bu bakım sayesinde saçlarınız olduğundan daha canlı ve dolgun gözükür. Peki ama kuaföre her ay bunun için para vermek yerine evde bu bakımı kendimiz yapamaz mıyız? Tabii ki yapabiliriz. O zaman gelin keratin bakımı hakkında detaylı bilgilere birlikte bakalım.

ütülemeden ütülü gibi

Keratin Nedir?

Keratin dediğimiz şey insan vücudunda dişlerde, tırnaklarda, deride ve saçlarda bulunan dayanıklılığı artıran maddedir. Özellikle saçlara boya yaptırmak, fön çektirmek ya da yüksek ısı gerektiren işlemlere maruz bırakmak saçta bulunan keratin seviyesini düşürmektedir. Keratin seviyesi düşen saçlar, cansızlaşır, matlaşır ve eski görünümünü kaybeder. İşte bu noktada belli aralıklarla kuaföre gidip keratin bakımı yaptırarak azalan keratin seviyesini yükseltebilirsiniz.

 

Keratin Bakımı Yaptırmak Ne İşe Yarıyor?

Belli aralıklarla yapılan keratin bakımının saça oldukça faydası bulunmaktadır. Bu faydaları tek tek sıralamak gerekirse;

 • Saçların kaybettiği pH dengesini düzenleyerek normal haline getiriyor.
 • Normal şartlarda bu bakımın 3 ayda bir uygulanması önerilmektedir.
 • Bu bakım ile saçınıza kaybetmiş olduğu protein ve nem yeniden kazandırılıyor.
 • Saçınız filmlerdeki gibi dolgun ve canlı görünüyor.
 • Kullandığınız şampuanlarda bulunan paraben ve sülfatın saça verdiği zararı yok ediyor.

ütülemeden ütülü gibi

Ne Sıklıkla Saçlara Keratin Bakımı Yapılmalıdır?

Keratin bakımının belli bir uygulama sıklığı yoktur. Bu işlem saçlarınızın bakıma ne kadar ihtiyaç duyduğuna göre değişiklik gösterir. Örneğin; kuru ve kırık saçlara uygulanan keratin bakımının sıklığı ile erken müdahale gereken az yıpranmış saçlara uygulanacak olan keratin bakım sıklığı tamamen farklıdır. Bu uygulama ülkemizde ilk yapılmaya başlandığından kadınlar saç kestirmemek için saçlarına keratin bakımı yaptırmaktaydı. Zaman geçtikçe artık kadınların rutin bakımı haline gelmiştir. Hatta bazı kadınlar keratin bakımı ile kıvırcık saçlarına işlem uygulayarak düzleştirebilmektedir.

ütülemeden ütülü gibi

Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde keratin bakımı yapmak isteyen kişiler ilk önce kendilerine kozmetik mağazasından keratin serumu almalıdır. Evde keratin bakımı yapmanın aşamaları şöyledir:

 • Bakıma başlamadan önce saçlarınızın temiz olması önemlidir. Bu yüzden ilk başta günlük kullandığınız şampuan ile saçlarınızı yıkayın.
 • Saçlarınız çok kurutmadan nemli bir şekilde bırakın. Bir kabın içine keratin serumunu koyun. Fırça yardımıyla saçlarınıza ince tutamlar halinde bu serumu sürün.
 • İster işlem bittikten sonra isterseniz de tutamlara serum sürdükçe saçlarınızı ince tarakla tarayın.
 • Bütün saça serumu sürdükten sonra bir bone ya da streç filmle saçlarınızı sarın.
 • Sarma işleminden sonra 20 dakika bekleyin. Boneyi ya da streç filmi çıkartmadan saçlarınıza fön makinesi yardımıyla ısı verin. Bu işlemi 2-3 dakika uygulayabilirsiniz.
 • Isı işlemi bittikten sonra 20 dakika daha bekleyin. Daha sonra da saçlarınızı açın.
 • Tercihe bağlı olarak keratini saçınızda bir gün bekletip ertesi gün yıkayabilirsiniz.
 • Keratin bakımından sonra mutlaka tuzsuz şampuan kullanmanız gerekir. Bu şampuanı da yine kozmetik ürünü satan mağazalardan temin edebilirsiniz.

ütülemeden ütülü gibi

Keratin Bakımının Zararları Nelerdir?

Keratin bakımının tabii ki yararı olduğu gibi zararı da vardır. Gelin bir de bu zararları inceleyelim.

 • Saçlarınızda hep aynı görüntünün oluşması için bu işlemi sıkça tekrarlamanız gerekir. Bu da belli bir süre sonra saçlarda yıpranmaya sebep olur.
 • Kıvırcık saçlı kişiler bu bakımı saçlarını düzleştirmek için kullanmaktadır. Ancak bu bakımın düzleştirme işlemi için kullanılması saçınız için pek uygun değildir. Çünkü yüksek ısı saçlarınızın kırılmasına sebep olacaktır.
 • Nadirde olsa açık renk saçlarınız varsa ya da saçlarınızı çok sık boyatıyorsanız bu bakım saçlarınızda kurutma yapabilir.
 • Serumun içinde bulunan kimyasal madde zararlıdır. Keratini uzun süre solumanız sağlığınız açısından sorun oluşturmaktadır. Bu yüzden bakımın profesyonel kuaförler tarafından havadar bir alanda yapılması gerekir.
 • İşlemi kendinizin uygulama konusunda kararlıysanız mutlaka havadar bir yer seçmelisiniz.
 • Keratini pek çok ünlü isimde yaptırmaktadır. Güzel sonuçlar verdiği gibi işlem sonrası saçlarını kestirmek zorunda kalanlarda olmuştur.

 

Saçınıza uygulayabileceğiniz saf, katıksız ve doğal ürünler bulunmaktadır. Bu ürünlerle yapılan keratin bakımı saça kesinlikle vermez. Saçlarınızın canlı ve parlak gözükmesi için tek yol keratin bakımı değildir. Keratin içeren şampuan, saç kremi ve saç bakım ürünlerini düzenli olarak kullanarak da saçınıza gereken proteini desteğini sağlayabilirsiniz. Böylece saçlarınıza zarar vermeden bakımını yapmış olursunuz. Neden keratin yerine saç botoksu yaptırılmalı merak ediyorsanız sitemizden bununla ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.