Şifalı Yılan Yağının Bilinmeyen Faydaları


Şifalı Yılan Yağının Bilinmeyen Faydaları

Eski Mısır’dan bu yana şifa için kullanılan ama adını çok bilmediğimiz yılan yağının pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle saç uzatmak için tercih edilen yılan yağı saçı bakımlı bir şekilde uzatıp güçlenmesine yardımcı olur. Bu yazımızda yılan yağının bilinmeyen faydalarından, ne işe yaradığından ve nasıl yapıldığından bahsedeceğiz.

yılan yağı

Yılan Yağı Nedir?

Bu yağın adını ilk duyduğunuzda aklınıza gelen acaba yılandan mı yapılıyor sorusuyla başlayalım. Evet, merakınızı giderelim bu yağ yılandan elde edilerek yapılmaktadır. Bu yağlar Eski Mısır’dan beri kullanılan yağlardır. Özellikle kellik sorununun çözüleceğine inanılarak kullanılmıştır. Yılan yağı, saçların dökülmesini önleyen ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayan doğal yöntemlerden biridir.

 

Yılan Yağının Saça Faydaları

Yılan yağının hem cilde hem de saçlara faydası bulunmaktadır. İlk olarak saç konusunu ele alalım. Yılan yağının saça olan faydaları;

 • Saçlarınız sürekli olarak kopuyorsa eğer kopmaları engellemektedir.
 • Yıpranmadan dolayı saçlarınız uzamıyorsa doğal yöntemlerle saçlarınızın uzamasını sağlar.
 • Hormon sorununuz yoksa eğer kellik problemi yaşayan kişilere yardımcı olmaktadır.
 • Boya gibi kimyasal maddelerden dolayı yıpranan saçları onarır.
 • Doğal yollarla saç diplerini besleyerek saçlarınızın daha canlı gözükmesini sağlar.
 • Kepek problemi yaşayan kişilerin kullanması durumunda kepek oluşumunu engeller.
 • Kaşlarınız seyrekse eğer sıklaşmasına yardım eder.
 • Erkekler için sakal veya bıyıkların güçlenmesi için kullanılır.

yılan yağı

Yılan Yağının Cilde Faydaları

Yılan yağı sadece saçlara iyi gelmemektedir. Cildiniz içinde oldukça etkilidir. Bu yağ ile cildinize doğal yollarla bakım yaparak güzelleşmesini sağlayabilirsiniz. Yılan yağının cilt üzerindeki faydalarını sıralamak gerekirse;

 • Cildinizde bulunan aknelere sürerek cildinizin iyileşmesini sağlayabilirsiniz.
 • Yağın içerisinde bulunan asitler sayesinde yeni kırışıklıkların oluşmasını önler.
 • Egzamalarınız varsa bu yağ sayesinden hem kaşıntınız hafifleyecek hem de egzamalarınız düzelecek. Ancak bu yazı egzamalarda kullanmadan önce dermatolog veya bir cildiye doktoru ile mutlaka görüşmelisiniz.
 • Düzenli kullanımlarda cilt onarımı için oldukça yararlıdır.
 • Kullanılan kremler gibi cildinizi besleyerek nemlenmesini sağlar.
 • Aktif iltihaplı yaralarınıza sürerek iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlayabilirsiniz.
 • Cildinizde oluşabilecek sivilcelerin önüne geçer.

Bunların yanı sıra yılan yağının içinde bulunan omega 3 asitleri eklem ağrılarınızın geçmesinde etkilidir.

Yılan Yağı Nasıl Kullanılır?

Yılan yağının cilt için ayrı saçlar için ayrı kullanımı bulunmaktadır. Eğer bu yağı saçınız için kullanacaksanız badem yağı veya zeytinyağı gibi saça faydası olan başka yağlar ile 1’e 1 oranında karıştırın. Kaç damla yılan yağı kullanacaksanız aynı oranda başka yağlardan eklemeyi unutmayın. Elde ettiğiniz karışımı saç diplerine iyice yedirin. 2-3 saat yağı saçınızda bekleteceksiniz. Bu işlemin ardından saçlarınızı güzel bir biçimde durulayın. Bu işlemi 3 ya da 5 gün arayla düzenli olarak tekrarlayabilirsiniz. Düzenli kullanımlarda saçlarınızdaki farkı sizde görebileceksiniz.

Yılan yağını başka yağlarla karıştırmak istemeyen kişiler birkaç damlasını şampuanın içine ekleyerek de alternatif bir kullanım elde edebilirler.

Cilt için uygulama yapmak isteyen kişiler ise yine aynı yöntem ile yılan yağının içine cilt tipine uygun yağları katıp yüzüne uygulayabilir. Yılan yağının kullanımı aslında bu kadar basittir. Ancak bu uygulamalar sırasında ciltte ya da saç derisinde olası kaşıntı veya kızarıklık gördüğünüzde yağı kullanmayı bırakın. Yüzünüzü veya saçınızı bol su yardımıyla iyice yıkayın. Eğer kaşıntı ya da kızarıklıklar geçmezse mutlaka bir doktora gözükün.

yılan yağı

Yılan yağının Zararları Nelerdir?

Bu yağ harici olarak kullanıldığı için genel olarak bir yan etkiye rastlanılmamıştır. Fakat alerjik bir bünyeniz varsa bu yağı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Yılan yağı kullanımı sırasında kusma, boğaz şişmesi, nefes alırken zorluk, kramp gibi alerjik reaksiyon gösterdiğiniz anda kullanımı bırakmanız gerekir. Herkeste bu etkiler görülmemektedir. Bazen ciltte kızarıklık, şişme, kaşıntı gibi yan etkiler görülebilmektedir. Bunun içinse yapmanız gereken çözüm oldukça basittir. Yılan yağını kullanmadan önce cildinizin ufak bir bölgesine damlatıp birkaç saat bekletin. Eğer vücudunuz yağa herhangi bir tepki vermediyse ürünü gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. En ufak bir kızarıklık ya da kaşıntı hissettiğinizde yağ damlattığınız bölgeyi bol su ile yıkayıp cildinizi yağdan arındırın.

 

Siz de yılan yağı kullanmak istiyorsanız doğal ürünler satan marketlerden, güvenilir aktarlardan ya da yakınınızda bulunan eczanelerden bu yağın teminini gerçekleştirebilirsiniz. Bu tarz doğal yöntemlerle siz de evde kendinize kolaylıkla bakım yapabilirsiniz.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.