Evin Temizliğini Gösteren Bir Ritüel: Perde Yıkamak


Temiz

Evin Temizliğini Gösteren Bir Ritüel: Perde Yıkamak

Evinizi temiz ve güzel gösteren detaylardan biri de perdelerdir. Evinize özenle diktirdiğiniz perdelerinizi en doğru şekilde yıkamalısınız. Yoksa üzüleceğiniz sonuçlara yol açabilirsiniz. Oldukça hassas olan tül perdeler bu hassaslığını ve güzelliğini koruması için doğru derecede ve doğru programda yıkanmalıdırlar. Perdelerinizin bu sayede beyazlıklarını da koruyabilirsiniz.

Temiz

Perdelerin birçok kumaş çeşidi bulunmaktadır. Bu konuda stor perdeler biraz farklıdır. Onları banyonuzda veya müsait bir yeriniz varsa orada deterjanlı su ile fırçalama işlemi yaparak yıkayabilirsiniz. Tül perdelerin temizliği makinede yıkama açısından kolay ama hangi programın seçileceği açısından zordur. Perdelerinizi olması gerekenden daha yüksek ısıda yıkarsanız perdelerinizin çabucak yıpranmasına neden olursunuz. Aynı şekilde olması gerekenden daha düşük ısıda yıkanan perdelerdeki kirlerin de olduğu gibi durduğunu görebilirsiniz.

Perdeleri 90 Derecede Yıkamak

Temiz
Perdeler hangi programda yıkanır

Perdelerinizi yıkarken en doğru dereceyi seçtiğinize emin olmalısınız. Perdelerinizi ortalama 30-40 derecede yıkamanız gerekmektedir. Bu derece ayarı perdelerinizin temizlenmesine yeterli olacaktır. Zaten fazla kir tutmayan tüller ve kumaşlardan üretildiği için perdelerinizi 90 gibi çok yüksek derecelere atmayın. Eğer perdelerinizi 90 derecede yıkarsanız onların ütüyle bile açılamayacak kadar çok kırıştığını görmeniz muhtemeldir. Tiril tiril duran perdelerinizi geri dönülemeyen bir yola sokabilirsiniz. Çok kırışan perdeler yüksek dereceden dolayı kolaylıkla da yıpranacaktır. İnce ve narin kumaşlardan üretildiği için yıpranması çok normaldir. Bu yüzden perdelerinizi dikkatli ve 90’a nazaran daha düşük derecelerde yıkamalısınız.

Perdeleri Hangi Derece ve Programda Yıkamalısınız?

Temiz

Perdeniz için doğru dereceyi buldunuz diyelim bir de doğru programı bulmalısınız ki istediğiniz sonucu elde edebilesiniz. Bunun için en uygunu hassas programlardır. Bazı çamaşır makinelerinde perde programı vardır. Bu elbette işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Fakat makinenizde böyle bir program yoksa o zaman perdelerin kumaş içeriği olan sentetik seçeneğini tercih etmelisiniz. Kumaşınızın cinsine göre 30 derece perdeleriniz için idealdir. Eğer yaz-kış temizliği yapıyorsanız veya perdeleriniz fazla kirliyse 40 derecede de yıkayabilirsiniz. Ama bunun üzerine hele ki 90 dereceye kadar asla çıkmamalısınız. Yüksek ısı perdelerinizin ipliklerinin sökülmesine, perdenizin beyazlığının gitmesine veya onların küçülmelerine neden olabilir.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe