Evde Bitki Büyütülebilir Mi?


Bitki

Evinin bir köşesinde eksiklik hissedenlerin genelde başvurduğu fikir evde çiçek ya da büyük yapraklı bitkilerden bakmaktır. Çünkü gencinden yaşlısına herkesin çiçek yetiştirme konusunda az veya çok bir isteği bulunur. Evinizde çiçek bakmaya karar verdiğiniz zaman o güzel yapraklı bitkileri eve alıp bir köşede düzenli sulamak ile işiniz bitmiyor. Ayrıca düzenli bakım bile yapsanız bazen bitkiniz büyümeyebiliyor ya da cansız kalabiliyor. Hal böyle olunca siz de üzülüyorsunuz. Evde evcil hayvan besliyormuşçasına onunla konuşmak sevginizi göstermek sizi nasıl mutlu ediyorsa onun boynunun büküldüğünü görmek de sizi üzebilir. Bu konuda size yazımızda vereceğimiz yöntemlerle yardımcı olmaya çalışacağız.

Bitki

Bitkileriniz Ölmesin Daha Da Canlansın

Akşama ne yemek yapacağınızı düşünüyorsanız ve sebze haşlamaya karar verdiyseniz haşladığınız sebzelerden arta kalan suyu asla dökmeyin. Bu haşlama suyunu hafif ılık kalana kadar soğutun. Su ne sıcak ne soğuk olmalıdır. Daha sonra bitkilerinizin köklerine abartmayacak kadar dökün. Ayrıca sadece sebze haşladığınız zaman değil yumurta haşladığınız zaman geri kalan su bitkilerinizin özellikle sardunyalarınızın aradığı ilaç olabilir. Sardunyaları coşturup canlılığına canlılık katar.

Bitki

Doğal Gübre Karışımı

Her zaman doğal olanın daha etkili olduğunu hepimiz biliriz. Evde rahatlıkla yapabileceğiniz doğal gübrelerle bitkilerinize en doğal bakımı yapabilirsiniz. Bu sayede onları sağlıklı bir şekilde büyütüp adeta şahlandırabilirsiniz. Gübre bildiğiniz üzere bitkilerin kalıntılarıyla yapılmaktadır. Evde gübre olabileceğiniz en doğal malzemeleri bir kenarda tamamen çürümeye bırakın. İyice çürüdüklerinden emin olduğunuz malzemeleri su geçirdiğinden emin olduğunuz bir bezin içine koyarak bezin ağzını bağlayın. Daha sonra bir kovanın içine su doldurun ve torbayı suyun içine koyarak beklemeye başlayın. Bir gün boyunca beklettikten sonra içinden gübre dolu bezi çıkararak suyu bitkilerinizin köklerine dökün. Ayda bir kez tekrarladığınız bu karışım ile bitkilerinizi hızlı bir şekilde büyütebilir ve onları canlandırabilirsiniz.

Bitki

İnanması Zor Bir Karışım: Fasulye, Balık ve Muz Kabuğu

Bu üç malzemeyi bir arada düşününce işe yaraması imkânsız gibi görünse de sizi şaşırtacağı kesin. Yaklaşık 30-40 kuru fasulye, 1 adet balık ve bir adet muz kabuğunu bir tencerede bir miktar su ile karıştırın. Fasulyeler yumuşadıktan sonra altını kapatıp iyice püre haline getirin. Püreyi bitkilerin toprağına karıştırdıktan sonra bitkilerinizin yaşadığı değişime inanamayacaksınız.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe