Evde saç boyayanlarımız çok. Güzellik ve bakım mağazalarında satılan boyaların çeşitliliği, gerek renk olsun gerek teknikleri gerek tonları, doğru seçim yapmayı git gide zorlaşırıyor. Evde boyarken kafandaki hayale doğru olanı tutturak daha zor olduğu için vereceğiniz karar ve yapacağınız yöntem çok önemli. Bu yüzden size, evde saç boyayanlara, ipuçlarıyla geldik!

Boyamadan önce, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey: Saç rengi değişikliğiniz zor ve fazla radikal olacaksa kuaföre uğramanız daha iyi olabilir. Siyahtan platin sarıya geçmek gibi bir renk ailesinden diğerine geçmek kuaför gözetimi gerektirebilir. Saçınızı kendiniz boyarken şu andaki renginizden daha açık veya daha koyu olan iki renk tonu uzaklığında kalın. 

Tonunu Seç

Sana gidecek en iyi tonu bulmak için şu an sahip olduğun renge yakın olanları bir gözden geçir. O renkten sonra ne kadar değişiklik istediğinize bağlı olarak iki ton açık veya iki ton koyuyu seçip alın.

İki Kutu Boya Al

İşlemin tam ortasında boyanız bitsin istemeyiz. Bu yüzden mutlaka iki kutu boya alın. Özellikle gür, omuz boyu ve omuz boyundan uzun saçınız varsa.

Tutam Denemesi Yap

Bir tutam denemesi boyaya tam anlamıyla başlamadan önce yapabileceğiniz en mantıklı ilk adımdır. Özellikle yeni bir ton deniyorsanız. Arkalardan veya kısa olan tutamlardan birinde deneyin. Bunu yapmayanlardan gelen korku hikayeleri gibi olmak istemezsiniz ; ‘tüm saçım mor oldu!’ gibi.

Cildini Koru

Alnınızda ve ensenizde kalan boya çizgileri çok çirkin bir görüntü. Elinizle veya ıslak mendille silmeye çalışıp tahriş etmek yerine, makyaj temizleyici mendil ya da vazelin/dudak kremi alıp hazırda tutun. Dudak kremi özellikle seçilmiş bir örnek çünkü bulaşan küçük yerlere ulaşıp tüm boynunuzu kaplamadan silebiliyor. Mendil ise etrafa sıçramış olan boyalar için ideal.

Şişeden Sıkma

Kuaförlerin de kullandığı gibi boya kabı ve fırçasını alın. Daha az kir ve dağınıklık için kabın içinde karıştırıp hazırlayın. Şişeden sıkıp saçının her yerine dağıtmak ne kadar eğlenceli olsa da kesin olmayan ve dağınık bir metot.

 

Diş Fırçası Kullan

Hassas ve ince hareketlerle boyamak için temiz bir diş fırçası veya rimel fırçası kullananlar olduğunu biliyor muydunuz? Fırçayı güneşin çarpacağı yerlere dikkatlice yerleştirin ve başlayın. Bu metot saça aydınlatma havası verilmek istediğinde denenebilir.