İki Dakikalık Taktiklerle Evinizi Hep Temiz Tutabilirsiniz


temiz

Uzunca vakit ayırmadan da evinizi temiz tutabileceğiniz iki dakikalık taktikleri alışkanlık haline getirmeye ne dersiniz?

Ev işlerine ayak uydurmak çok zor olabilir ancak her temizliğin sandığınız kadar zaman alıcı olması gerekmez. Peki bu temizliğin hızının sırrı nedir? Sürekli olarak düzenli gözüken evler genellikle birkaç iyi alışkanlığın ürünüdür. Hayat dağınık bir süreçtir. Bu yüzden temizliğin de hep devam eden bir süreç olacağını unutmamalısınız. Rutin haline gelebilcek kısa temizliğin taktiklerini öğrenin ve koşuşturuyormuşsunuz gibi hissetmeyin. 

EL ALTINDA TEMİZLİK MALZEMELERİ TUTUN

Süreki temizlik malzemeleri aramak zorunda olmadığınız zaman temizlik daha tolere edilebilir hale geliyor. Bazı temel temizlik araçlarına sahip olması için mutfak ve banyo dolaplarını doldurun. Lavabonun veya tezgahın neredeyse zahmetsizce temizlenmesini sağlayacaktır. Bu malzemelere kolay erişim sağlayabilirseniz, temizleyi ertelediğinizde haklı çıkmanız zorlaşır ve kalkıp o işi halledersiniz. Kiri gördüğünüz gibi halletmek demek bir hafta sonra gizemli ve daha kalıcı hale gelmiş bir lekeye uğraşmayacağınız anlamına gelir.

temiz

TRAFİĞİ ÇOK OLAN ALANLARA DAHA ÇOK ODAKLANIN

Gün boyunca evin hangi alanı en hareketliyse dikkatiniz orada olmalıdır. Evin geri kalanına kir ve toz yayılması da böylece önlenebilir. Örneğin evin girişleri bu taktiği uygulamak için iyi bir başlangıçtır. Ayakkabıları kaldırabileceğiniz yerler olması, çamurun ve sokağın diğer kirlerinin salona girmesini engeller. Günlük olarak bir ya da iki kez trafik alanını süpürdüğünüzde gördüğünüz sonuçlar sizi çok şaşırtacak!

temiz

ODALARDAN ELİ BOŞ ÇIKMAYIN

Hafta hızlıca ilerlerken her şeyin bulunduğu yerlerinden dağılması oldukça doğaldır. Evinizi düzenli tutmanın iyi bir yolu, yerinde olmayan her şeyin ortadan kalktığından emin olmaktır. Bunu yapmanın en basit yolu, bir odadan diğerine geçmeden önce hızlı bir tarama yapmaktır. Dışarıda ve yanlış yerde kalmış bir şey varsa, yanınıza alın ve ait olduğu yere geri koyun. Odadan her ayrıldığınızda bunu yapmak, temizliği çok kolay hale getirecektir. Örneğin tarağı salonda gördüyseniz ve banyoya geçiyorsanız hızlıca alıp onu da olduğu yere götürün.

KAĞITLARLA HIZLICA İLGİLENİN

Her gün elinize geçen fatura ve diğer postalardan hemen kurtulmak, kağıtların üst üste yığılmasını engeller. Her gün mail kutunuza ve çekmecelerde yine birikmeye başlamış kağıtlara bakmak için birkaç dakikanızı ayırın ve önemsiz şeyleri atmaktan çekinmeyin. Böylece daha sonra başa çıkmak için büyük bir yığınınız olmayacak.

temiz

PİŞİRDİKÇE TEMİZLEYİN

Yemek yaparken sık sık birkaç dakikalık ara vermeyi deneyin. Bulaşık makinesini yüklemek için bu kısa molalardan faydalanın veya kullandığınız mutfak aletlerini yıkayın. Kirli tencereleri ve tavaları temizlemek için beklemek yerine, yemek yemeye oturmadan önce onları lavaboda suya batırın. Bu, yemek bittikten sonra çok daha az yıldırıcı bir mutfak temizliği sağlayacaktır.

temiz

BUZDOLABINIZDAN HABERDAR OLUN

Buzdolabında ne olduğunun bilincinde olmak önemlidir. Yapışkan yiyeceklerin birikip iz bırakmasını önleyecektir. Küflenmeyi, tarihi geçmiş yiyeceklerin birikmesini ve pişmiş yemeğin rafta unutulmasını engelleyecektir.

HAVLULARI KURUMASI İÇİN ASIN

Bir zemine veya tezgahın üzerine ıslak bir havlu bırakmak, sadece yüzeye potansiyel olarak zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda bakteriler için bir üreme ortamı da oluşturur. Bir havlu birkaç kez kullanıldıktan sonra ve kullanımlar arasında uygun şekilde hava alarak  kurutulması gerekir. Banyo ve mutfak havlularınızı kurumaya asmak sadece evinizin görsel olarak daha temiz görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kötü kokuları da uzak tutar ve mikropların yayılmasını önler.Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe