Yaygın Görülen Epilasyon Hataları ve Çözümleri


yaygın görülen epilasyon hataları

Gençliğinizden itibaren rutininiz haline gelmiş tüy alma yöntemlerinin yanlışlıklarını fark etmek kolay değil. Halbuki yaygın görülen epilasyon hatalarını neredeyse herkes yapıyor. Cildinize zarar vermeden ve sonrasında yumuşacık bırakabilmeniz için bazı hataları gözler önüne serdik.

JİLET İLE YAPILAN HATALAR

Kuru Bırakmak

Hepimizin yaptığı hatalardan biri duşta hızlıca koltuk altı ve bacaklarımıza jilet yapmak. Bir kaç dakika ayırıp tıraş kremi ya da nemlendirici kullanmamak hep atlanan ama en çok yapılması gereken noktalardan biri. Özellikle jilet yanmaları ve cilt rahatsızlıklarını engelleyebilmek için. Islanmış olsa bile cilt o haliyle kuru kabul edilir, kızarıklıkların ve tüylerin diken diken çıkmasının sebebidir. Krem ya da nemlendirici jiletin cildin üzerinden hassasiyetle geçmesini sağlar, jiletin bıçağı ve ten arasında yumuşak bir katman oluştuğu için tüyden ötesi zarar görmez.

İçinde E vitamini ve karita yağı bulunan kremleri araştırıp alırsanız faydasını fazlasıyla görebilirsiniz.

yaygın görülen epilasyon hataları

Eski Jilet Kullanmak

Kendinizi kaptırıp bir jileti bir kaç defadan fazla kullanmış olabilirsiniz. Ancak jilet ne kadar eskirse, kendinizi kesme ihtimaliniz de o kadar yükselir. Bıçağı köreldikçe, daha çok ittirmeniz ve güç uygulamanız gerekir. Söylememize gerek yok, bu da çok tehlikeli bir durumdur. Zorlamıyorken tüylerinizin bıçağa gelmediği an, çöpe atabilirsiniz anlamına gelir.

Üzerinde jelle satılan ve iki bıçağı olan jiletleri biraz daha uzun ömürlü olması adına seçebilirsiniz.

 

AĞDA İLE YAPILAN HATALAR

Peeling Yapmamak

Batık olmuş tüylerle uğraşıyorsanız bu yeterince peeling ve kese yapmamanızdan dolayı oluyor. Ölü cilt hücreleri saç kökünün etrafında birikip saçın dışarı çıkıp büyümesini zorlaştırır, içeri kıvrılmasına neden olur. Bu da batık demektir Pratik bir çözüm için ağda yapmadan önceki gün peeling yapın. Aynı gün yapmamaya çalışın, cilt tahriş olabilir. Her ağda zamanı arası peeling ve nemlendirmeye ayıracağınız zamanla cildinizdeki ve tüy büyümesindeki değişikliğe inanamayacaksınız.

Kimi losyonlar hem peeling açısına hem de nemlendirme açsıına sahipler. Onları almayı deneyebilirsiniz.

Sonrasında Cildine Hassas Davranmamak

Ağda etkilidir ancak bir noktadan sonra cildi olumsuz etkilemeye başlayabilir. Bu yüzden sıklıkla ağda yaptığınız bölgelere, tüy alımından sonra görmezden gelip, bakımı ve hassaslığı ikinci plana atmamalısınız. Örneğin ağdadan sonra cilt bakteriye normalden daha çok müsait olacak ve gözenekler açılmış duruma gelecek. Sonrasındaki günler ellerini cildinden çek ve spora gitmeyi ertele. Çok sıcak duşlara girme ve güneşe çok  maruz kalma.

Cildinize hassaslıkla yaklaşmazsanız sonrasında çok büyük pişmanlıklar yaşayabilirsiniz.

yaygın görülen epilasyon hataları

EPİLATÖR İLE YAPILAN HATALAR

Öncesinde Test Etmemek

Epilatörler yüzeyin tam altındaki kılları alarak çalışırlar. Kullandıkları bazı kimyasallar vardır ve bu değişkenlik gösterir, kimi ciltler kimilerinden tahriş olabilir. Hassas bir bölgenize ve çok göz önünde olan bir bölgenize kullanmadan önce bir test noktası belirleyip deneme turu yapmanız çok önemli. Örneğin kolunuzun içi. Böylece kullandıkları formülün cildinizle nasıl çalıştığını görmüş olursunuz.

yaygın görülen epilasyon hataları

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.