Bulaşık Makinesinde Yemek Pişirmek: Hem Sağlıklı Hem Lezzetli Yemekler!


Bulaşık makinesinde yemek pişirmek

Bulaşık makinesi kuşkusuz mutfaktaki olmazsa olmazımız.. Ama anlaşılan bulaşık makinesi sadece bulaşıkları yıkamakla kalmıyor yemek de yapabiliyor. 

Bulaşık makinesinde yemek pişirmek özellikle yurt dışında oldukça popüler bir yöntem. Bu yöntemle pişen yemeklerin sağlıklı ve lezzetli olduğu söyleniyor. İtalyan yemek yazarı Lisa Casali’nin bulduğu bulaşık makinesinde yemek pişirme yöntemi tüm dünyada hızla popüler hale gelmeye başladı bile… Casali “Bulaşık Makinesinde Yemek Pişirmek” (Cucinare In Lavastovigle) isimli kitabında bulaşık makinesinin buharlı fırın işlevi gördüğünü söylüyor ve birçok tarifin onda da çok rahatlıkla hazırlanabileceğini anlatıyor.

Casali ile aynı fikirde olan Türk uzmanlar da var. Okan Üniversitesi Gastronomi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. İlkay Gök de onlardan biri…

BULAŞIK MAKİNESİNDE YEMEK PİŞİRMEK ÇOK FAYDALI

Bulaşık makinesini çok fonksiyonlu bir araca dönüştüren bu yöntem  Yrd. Doç. Dr. İlkay Gök’e göre çok da faydalı. Faydası ise yemeklerin buharda pişmesinden kaynaklanıyor. Bulaşık makinesinde yemek pişirirken 70 derecelik bir program seçiliyor. Böylelikle bulaşık makinesinde pişirilen et, tavuk, sebzeler çok yüksek derecede pişmediği için besin değerini kaybetmiyor, suyunu salmıyor ve yumuşacık kalıyor. Yiyecekler kendi suyuyla ve yağıyla piştiği için daha sağlıklı ve lezzetli oluyor. Ek yağ konulmadığı için daha düşük kalorili yemekler çıkıyor ve gıdalar içindeki protein, karbonhidratlar veya yağların özleri kaybolmuyor

Fırında 180 derecede pişirmek yerine bulaşık makinesinde 70 derecede pişirmek enerjiden ve zamandan tasarruf ettirmesi de cabası.

BULAŞIK MAKİNESİNDE YEMEK PİŞİRMEK HİJYENİK Mİ?

Kirli bulaşıkları yıkadığımız bulaşık makinesinde yemek pişirmek denince herkesin aklına gelen ilk soru tabii ki “Bu yöntem gerçekten hijyenik mi? Yemeklerin içine deterjan girmez mi?” oluyor.

Uzmanlar pişirilecek yemeklerin ağzı sıkıca kapalı cam saklama kaplarına konduğu sürece deterjan sızma riski olmadığını söylüyorlar. Yani bu yöntemi denemeye karar verdiyseniz yemekleri mutlaka ağzı sıkıca kapatılmış cam kaplara koyup bulaşık makinesinin tencere tava konulan kısmına yerleştirmeniz ve makineyi 70 dereceye ayarlamanız yeterli.

İkinci yöntem olarak pişireceğiniz malzemeyi alüminyum folyoya sıkıca sararsanız yine içine bulaşık makinesinin suyu kaçmayacaktır. Isı çok yüksek olmadığı için aleminyum folyo da zararlı olmayacaktır.

BULAŞIK MAKİNESİNDE HANGİ YEMEKLER PİŞER?

Peki bulaşık makinesinde hangi yemekleri pişirebilirsiniz?

BALIK 

Hamsileri kaba dizin, soğanı, sebzeleri de yanına ekleyin. Kabın ağzını kapatıp bulaşık makinesinde kendi suyuyla, yağıyla pişirin.
Somonu fileto haline getirin, cam kavanoz içine deri kısmı alt tarafa gelecek şekilde koyun ve kapağını kapatarak pişirin.

ütülemeden ütülü gibi

ET

Kırmızı etleri soslayıp aynı şekilde bulaşık makinesinde pişirin.

ütülemeden ütülü gibi

YUMURTA

Küçük bir kavanozun içine yumurtayı kırın ve düşük derecede bulaşık makinesinde pişirin. Rafadan yumurtalarınız olacak.

bulaşık makinesinde yemek pişirmek

TAVUK

Tavukla birlikte havuç, maydanoz, tavuk, kırmızı biber, yeşil biber, soğan, sarımsak eklediğiniz cam kabı bulaşık makinesine koyun, kendi buharında pişen sebzeli tavuk hazırlayın.

TURŞU

Hatta dilerseniz turşu bile hazırlayabilirsiniz. Turşu tarifinizi her zamanki gibi hazırladıktan sonra kavanoza yerleştirin ve kavanozu ters çevirip bulaşık makinenize yerleştirin. Kapaklarının yeni olmasına dikkat edin ve ağzını sıkıca kapatın. Makineyi yüksek dereceli yıkama programına ayarlayın. Kapağınızı iyi kapattıysanız, şişe hava almayacaktır, böylelikle içine su veya deterjan girmeyecektir. Makine durunca soğuyuncaya kadar dışarı çıkarmayın, soğuduktan sonra çıkarıp kavanoz oda sıcaklığına gelene kadar bekletin. Böylelikle toplamda 5-6 saatte turşularınız hazır olacak.

ütülemeden ütülü gibi


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.