Hayatımızın her alanında özel bir yere sahip olan güller ve ailelerini dallarından kopardıktan sonra canlı tutmak maalesef mümkün değil. Birçok alanda hediye olarak getirilen güller bir vakit sonra kurumaya mahkum olurlar. Hediyeyi veren kişinin anlamlı olması ile birlikte kuruyan güller sizlerin canını daha da sıkabilir ama artık üzülmek yok çünkü kurumuş gül yapraklarını evinizin veya odanızın birçok yerinde yaşatabilirsiniz. Ne de olsa anısı hala üzerinde olacaktır.

Gül Yaprakları Nasıl Kurutulmalı?

Güllerin canlılığını yitirmemesi mümkün değil ama onları kuruduktan sonra bile canlı göstermek aslında pek ala mümkün. Nasıl olacak peki bu? Gülleri kurutma şekliniz aslında çok önemli. Salt güneş alan bir yerde veya balkonda kuruttuğunuz takdirde gülleri takır takır bir kuruma özelliği gösterecek ve dokunduğunuzda hemen kırılacaktır. Bu yüzden gül yapraklarını kuruturken doğrudan güneş görmeyen bir yerde kurutmanızda fayda var. Bunun için özel bir çaba harcamanıza gerek yok aslında. Evinizin güneşi en az alan yerinde kurutma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Diğer bir öneri ise kitap araları veya kitaplıklar olabilir. Güllerin en özel yerleri kitap sayfalarıdır ama gül sayısı fazla olunca bu durum pek de mümkün olmuyor.

Kuru Gül Yaprakları ile Yapılabilecek Dekorlar Nelerdir?

Kuru gül yaprakları ile yapılabilecek en güzel dekorlardan birisi cam fanusu süslemektir diyebilirim. Cam fanusun içerisine serpiştirilen kuru gül yapraklarının arasına kokulu sabunlar ilave ettiğinizde yalnız estetik bir görünüm elde etmek ile kalmaz yanı sıra hoş bir koku da yaymış olursunuz etrafa. Yapmanız gereken tek şey bir cam fanusun içerisine kurumuş gül yapraklarını iyice yaymak. Dilerseniz üzerine sabun rendeleyebilirsiniz. Daha sonra cam fanusun ağız kısmını hasır ipler ile çevreleyebilir ve böylece estetik görünümü daha da arttırmış olursunuz.

Kuru gül yapraklarını kullanabileceğiniz bir başka alan ise banyo ve kapı girişleriniz olabilir. Küçük ve şekilli cam kavanoz ya da şişelerin içine kuru gül yapraklarını koymalısınız. Koku için yine sabun tercih edebilir ve dilerseniz banyoya koyar dilerseniz de hazır ip yardımı ile kapı girişlerinde misafirlerinizi karşılayabilirsiniz.