Saç Dökülmelerini Engellemek İçin Yapılacaklar


saç dökülmesini engellemek

Banyodan her çıktığınızda ve saçınızı her taradığınızda saçlarınızın avuç avuç döküldüğünü görmek moral bozucu bir durumdur. Saç diplerini daha kuvvetli hale getirip beslemek gerekmektedir. Ne kadar çabuk müdahale ederseniz o kadar çabuk rahatlarsınız.

Biotin Takviyesi Alın

Saçların güçlü olması için temel nokta bakıma zaman ayırmaktır. Dengeli beslenmeyle birlikte, biotin takviyesi kullanmak son derece faydalı olacaktır. Biotin,B vitamini türlerinden biridir. Saç ve tırnakları kuvvetlendirir. Her gün bir tablet biotin içerek saç dökülmesini önleyebilirsiniz. Eczanelerden satın alabilirsiniz. Reçeteli kullanmak isterseniz önce bir cildiyeciye gidebilirsiniz.

Doğru Şampuanları Seçin

Saçımıza uyguladığımız bakımda bir numaralı etken şampuandır ve genelde çok dikkat etmeden seçeriz. Bizim için güzel kokması yeterlidir. Ancak kimi şampuanlar var ki saçları kurutup cansızlaştırıyor ve dökülmelerine sebebiyet veriyor. Bu yüzden içinde kimyasal maddeler olmayan (paraben ve SLS gibi), saçları besleyen özlere sahip olan, yüzde yüz doğal olan ve içinde hindistan cevizi gibi yararlı yağlar barındıran şampuanlara yönelmeye çalışın.

 Saç Maskeleri Uygulayın

Maskeler için kullanabileceğiniz temel ürünleri sizin için seçtik.

Saçları güçlendiren kına, Hindistan’da yetişen bir bitkidir. Parlak ve güçlü bir görüntüye ulaşmada bir numaradır. Kına özü içeren bakım ürünleri seçebilir ya da direkt olarak saçınıza uygulayabilirsiniz. Saç renginizin koyuluğuna göre renge bir etkisi olmayabilir ancak mutlaka bunu araştırın.

Bir tutam biberiye yapraklarını kısık ateşte 20 dakika kaynatın. Daha sonra biberiye suyunu süzün ve her gün saçlarınızı durularken kullanın. Kalan biberiye suyunu yaklaşık üç gün buzdolabında saklayıp krem olarak kullanabilirsiniz.

Saç köklerini hindistancevizi sütü ile ovun. Hindistancevizi sütü aynı zamanda saçınızın uzamasını ve parlaklığını teşvik eder.

saç dökülmesini engellemek

Dikkat Edilecek Püf Noktalar

Özellikle saç tipiniz zayıfsa cansızlığı ve dökülmeleri teşvik etmemek için sık sık fön çekip saçlarınızı düzleştirmeyin.

Düzenli ve dengeli beslenme de saç sağlığını etkiler. Yetersiz beslenme kırılmalara sebep olur. Kırılmalar da dökülmeyi beraberinde getirir. Bol su içip bol vitaminli yemeklere yönelin. Biyotin, demir ve çinkoya sahip olan besinleri tercih edin.

Saçınızı oldukça uzun kullanıyor ancak yeteri kadar bakmıyorsanız güçsüzleşecek ve dökülmeye başlayacaktır. Eğer yeterince ilgilenemeyeceğinizi düşünüyorsanız uçlardan kestirmenin zamanı geldi demektir.

İçinde kuvvetli kimyasal maddeler bulunan ürünleri çöpe atın. Saç deriniz oldukça zarar görecektir. Sürekli boyuyorsanız da durum aynıdır. Çünkü fazla kimyasala yine maruz kalacaktır. Bir süre saçınıza dinlenmesi için vakit verin

Düzenli egzersiz ve hareket halinde olma vücuttaki kan dolaşımını uyarır. Bu kan dolaşımı saç derisini de kapsar ve yararlı olur.

Stresten ve endişeden olabildiğince kaçının. Üzüntüler saçlarımızı oldukça etkiler.

Sürekli saç dökülmesi yaşıyorsanız ve bir türlü çözüme ulaşamıyorsanız mutlaka bir cildiyeciye de başvurun.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe