Saç maskesi, kremlerle beraber saça ihtiyacı olan nemi veren ve canlandıran üründür. Normalde çok yoğun bir etkisi olduğu için ve krem gibi her banyoda kullanılmadığı için her saç tipine önerilmez. Ancak hepsine uygun tarifi verip özellikle hazırlamak mümkündür.

1- Kuru Saç İçin

Bu maske nemlendirici malzemelerle dolu. Saçı besleyip yumuşatacaktır. Saçı uzamaya teşvik eder ve nemin kaçmasına izin vermez. Gerekli malzemeler :

Soyulmuş 1 muz

1 yumurta

5 yemek kaşığı zeytin yağı

3 yemek kaşığı bal

3 yemek kaşığı süt

Öncelikle muzu tek başına ezin. Hiçbir iri parça kalmasın. Bu adımdan sonra hepsini birbiriyle karıştırmaya başlayın. Eğer saçınızın aşırı derecede kuru olduğunu düşünüyorsanız bunu her hafta kullanabilirsiniz ve sonrasında bıraktığı hisse bayılacaksınız.

2- Sönük Saçlar İçin

Saçınız kullandığınız ürünlerden dolayı yorgun düşmüş, kuru ve sönük bir hale gelmişse bu sizin için mükemmel bir tarif. Tek yapmanız gereken bir kase sade yoğurdu saçınıza sürmek. İçindeki sütün yağı nem konusunda işe yarayacaktır. Laktik asit ise kir ve kalıntıları temizleyecektir.

3- Yağlı Saçlar İçin

Beyaz yumurta yağlı saçlar için en iyi doğal çözümlerdendir. Saç köklerini kuvvetlendirir ve oluşturulan yağın miktarını olabildiğince azaltır. Limon ise o sırada çoktan saçınızda oluşmuş yağlardan kurtulup hafifletmeye yarar. Birazcık tuz ise saçınızı yağdan ve daha önce kullandığınız onca üründen rahat bir nefes aldırmasını sağlayacak. İhtiyacınız olanlar ;

1 yemek kaşığı yumurta beyazı

1 limonun suyu

1 yemek kaşığı tuz

Eğer mikseriniz varsa diğerlerini katmadan yumurta beyazını karıştırın. Bu adım saça uygulamayı kolaylaştırır ve akıp kaymasını engeller.

4- Kaşınan Kafa Derisi İçin

Kafanızın sürekli kaşınıyor olması ve bir sürü kepeğiniz varsa kötü yemek alışkanlığı ve stresle karşı karşıya olabilirsiniz. Öncelikle bunları çözmeniz gerekiyor ama bunun yanında maskelerle işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Daha yumuşak bir kafa derisi ve daha az kepek içi deneyin. Malzemeler ;

2 yemek kaşığı zeytin yağı

2 yemek kaşığı limon suyu

2 yemek kaşığı su

Limon suyu kepekten ve kuru ciltten kurtulmayı sağlarken zeytin yağı da nemlendirmeyi beraberinde getirecektir. Uygulamadan önce iyice karıştırdığınızdan emin olun çünkü karışması zor malzemeler.

Tüm maskelerden sonra saçınızı normalde nasıl yıkıyorsanız öyle yıkayın. En az 25 dakika öyle bırakmayı unutmayın. Her hafta uygulanabilirler.