Her Kedi Sahibi Bunları Bilmeli!


her kedi sahibi bunları bilmeli

Evcil hayvanı kedi olan herkes bilir ki onlardan bıkmamız mümkün değildir! Bıyıkları, patileri, büyük gözleri derken zaten onlara hayranızdır. Onlar da adeta bunu biliyor gibi evi bizden daha çok sahiplenirler ve kuyrukları hep havadadır. İster yıllardır kedi sahibi olarak her şeyi bildiğinizi düşünün ister kedi almayı düşünüyor olun, size bir çok şaşırtıcı noktalar sunacağız.

Onları mutlu edebilmek, evi daha temiz tutmak ve onları daha iyi tanımak için bu liste yardımcınız olacak.

Saç Yumakları İçin Çim Kullanın

Eğer kediniz sürekli uzun süre öksürüp sonunda bir sürü saç yumağı çıkartıyorsa çözümü yeşillik de bulabilirsiniz. Bahçeye çıkarmanız mümkün değilse internetten ve veterinerlerden kedi çimi alabilirsiniz. Bu onlar için oldukça rahatlatıcı olacaktır.

her kedi sahibi bunları bilmeli

Ciğer ve Tavuk Kemikleri Verilmemeli

Tavuk kemikleri ve özellikle ciğer evcil hayvan sahipleri tarafından çok tercih edilen iki besindir. Her ne kadar afiyetle yiyip yutsalar da sindirmeleri çok zor olacaktır. Zaten normalde de yavaş sindiren kediler bu besinler de ekstra zorlanırlar. Üstelik bağırsak ve midelerinde bakteri oluşmasına sebep olabilir.

Kuma Kuru Çay Yaprakları Dökün

İstenmeyen kokular banyoda kum varken kaçınılmazdır. Ancak kuru çay yapraklarını kutunun kenarlarına yerleştirirseniz çok rahatlayacaksınız.

Camlı Dekorlarla Bitkileri Koruyun

Kedi sahiplerinin en alışık olduğu olaylardan biri bitki ve kedi savaşıdır. Malesef bitki sahibi olmak kedili bir evde ekstra zordur. Isırıp oynamaları yetmezmiş gibi bir de patileri toprağa değdi mi gittikleri her yeri çamur yapma fırsatını kaparlar. Bu yüzden camlı bir dekor seçin. Üstelik ağır olması ekstra iyi olur ki düşürmeleri de zor olsun.

her kedi sahibi bunları bilmeli

Kediler Ses Tonundan Duyguyu Anlar

Bağırışınızı uyarı olarak alabilen kediler onları severken çıkardığınız narin tonlamaları da çözüyorlar. Bu yüzden onlara hitap ederken hafife almayın. Çünkü size bakarken ne hissettiğinizi az çok anlayabiliyor. Bu sebeple evin her yerine işeyen bir kediye olay gerçekleştikten hemen sonra bir kaç kez bağırınca kuma yönelmeye başlıyor. Çünkü o yüksek ses tonunun bir şeyi yanlış yaptığı anlamına geldiğini anlayabiliyor.

Yemeklerini Ayak Altında Yemeyi Sevmezler

Eğer kedinizi sürekli masalarda veya tezgahlarda görüyorsanız bunun tek sebebi aç olmaları veya şımartılmış olmaları değildir. Yemeklerini sürekli yanından geçtiğiniz ve ayak altı olan bir yere koyuyorsanız bu duruma son vermek istiyor olabilirler. O mekanda rahat edemezler ve kendilerini rahat hissedecekleri yerde karınlarını doyurmaya ihtiyaçları vardır. Mutlaka yere koyacaksanız da sık sık geçilen bir yer olmamasına dikkat edebilirsiniz.

Umarız ki bu küçük detaylar evdeki yaşamınızı da küçük dostunuzla ilişkinizi de geliştirir!


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe