Mucizevi Sabunları ve Faydalarını Keşfedin


mucizevi sabunları ve faydalarını keşfedin

Doğal sabunlar türlü türlü bitki özlerine sahiplerdir. Bu bitki özleri vitaminleri sayesinde vücudumuza bir çok fayda sağlar. Vitamin ve mineralleri istenmeyen durumlara savaşma yeteneğine sahiptir. Kırışıklıktan aknelere kadar cilde bir çok yararı dokunur. Üstelik mis gibi kokuları var.

Doğal sabun geleneğimiz çok eskilerden beri vardır ancak doğal sabunlar günümüzde git gide unutulmaya başladı. Artık yerini başka şeyler alıyor.

İşte bu mucizevi dokunuşlara sahip sabunlar ;

Argan sabunu

Saç dökülmesi dendiğinde akla ilk gelen sabundur. Oldukça hassas olan ciltlerin eski yumuşaklığına ve rahatlığına kavuşmasına yardım eder. Cilt kendini tazelenmiş hisseder. Argan yağının yaşlanmayı geciktirici özelliği sayesinde cilt beslenir. Kuruluğuna karşı savaşır. Saçları hızlı biçimde nemlendirir ve güzelleştirir.

Ballı inci tozu sabunu

Vücut sıkılaştırıcı olarak kullanılır. Cilde doğal bir ışıltı verir. İçindeki E vitaminiyle ”bakım” sabunu olarak da bilinir.

Biberiye Sabunu

Saçlardaki ve vücuttaki yağı alma özelliğine sahiptir. Biberiye sabunu tüm cildinize ve saçlarınıza kullanabileceğiniz doğal bir bitki sabunudur. Banyo esnasında saçınızı ve cildinizi biberiye sabunu ile yıkayabilirsiniz. Hücre yenilenmesine sağlar. Saç dökülmelerini azaltabilir çünkü saç köklerini güçlendirebilir. Cilt besleyici ve hücre yenileyici özellikleri olduğu için selülit tedavilerinde akla gelen ürünlerdendir.

Bıttım Sabunu

Ham maddesi Siirt’te bıttım ağaçlarında yetişiyor. Saç dökülmesini tamamen durduruyor. Saç diplerine masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Çam Sabunu:

Dermatolojik bir sabundur.  Mantar, egzama ve uyuz için çam katranı sabununun kullanımı tek başına yetmektedir. Sedef hastalığının kaynağı stres olduğu için çam katranı sabunu cildi rahatlatır, tahrişi önler ancak stresi kendiniz çözmeniz gerekecektir.

Defne sabunu

Derideki gözenekleri açmak için ve deri hastalıklarında kullanılır. Saç köklerini de canlandırır. İçeriğindeki defne yağı ve defne özleri sayesinde cildin yatışmasına ve ferahlamasına yardımcı olur. Saç üzerindeki kepek oluşumunu engeller.

Fesleğen sabunu

Kandaki ürik asidi azaltarak gut hastalığına iyi gelir. Sivrisinek ve haşere ısırmalarında iyileşme sağlar.

Gül yaprağı sabunu

Hassas ciltler için makyaj temizliğinde kullanılır.

Himalaya tuzu sabunu

Saçı besler. Duş sonrasında bütün vücudunuzu himalaya tuzu sabunu ile yıkarsanız gün boyu vücudunuz terlemeye karşı korunur, ter kokusunu da engeller. Eğer himalaya tuzu sabununu cildinize sert bir şekilde kullanırsanız cildinizin çizilmesine neden olabilir. Ayrıca himalaya tuzunu cildinize direk temas ile kullanacaksanız, mutlaka sabunu yağlamanız daha sağlıklı olacaktır.

Ihlamur sabunu

 Deri kaşıntıları, yanık ve iltihaplanmalara iyi gelir. Cilt lekelerine de iyi gelir.

Isırgan sabunu

En önemli özelliklerinden biri yağdan ve kirden tıkanmış haldeki cilt gözeneklerini açmak olan ısırgan otu sabunu, cildin rahat nefes almasını sağlar. Gözenek açabilme yeteneği olduğu için cilt lekelerini giderir, akne ve sivilce tedavilerinde yardımcı olur. Peeling etkisi vardır ve ölü derileri temizlemek için size ciddi anlamda fayda sağlar.

Tarçın özlü sabun 

 İçeriğindeki tarçın ekstresi ve tarçın özleri banyonuzu spa etkisine dönüştürür. Tarçın sabunu ile yapacağınız sıcak su banyosu, gün boyu yaşadığınız stresi atmanızı sağlar. Tamamen bitkisel yağlardan elde edilen tarçın sabunu, cildinizi pamuksu bir görünüme kavuştururken istenmeyen cilt rahatsızlıklarının da giderilmesine destek olur.

Nar sabunu

Yaşlılığı tersine çeviren, cilt besleyici ve sıkılaştırıcı.

Okaliptus Sabunu

 Siyah noktalara iyi gelir. Antiseptik özelliği ile enfeksiyonlardan korur.

 

mucizevi sabunları ve faydalarını keşfedin


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.