Hangi Annelere Maaş Verilecek?


Hangi Annelere Maaş Verilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan annelere ayda 400 lira çocuk bakım desteği vereceklerini söyledi. Peki hangi annelere maaş verilecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan “2-5 yaş çocuğu olana ayda 400 lira destek vereceğiz” dedi. Ayda 400 liralık bu desteği alabilmenin şartlarını da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu açıkladı. Ayda 400 liralık desteği İŞKUR kurslarına katılan kadınlar alabiliyor.

Ev Yapımı Çamaşır Deterjanı: Sıvı, Tablet, Toz Halinde

İŞKUR KURSUNA KATIL 400 LİRA ÇOCUK YARDIMI AL

Bakan Sarıeroğlu “Eğer ki çocuğunuz varsa, bu nedenle gelemiyorsanız, 2-5 yaş arasında bakım ihtiyacı olan çocuğu olan hanımlar eğer ki İŞKUR işbaşı eğitim programlarına katılırlarsa, mesleki eğitim kurslarına katılırlarsa artık normal verdiğimiz cep harçlığının yanı sıra bir de 400 lira çocuk bakım desteği vermeye başlıyoruz.”

Doğum İzninde Maaş Alınır mı?

Bu ödeme dışında anne olanlara devletin verdiği maddi destekler ise şöyle:

Anne olan kadınlar devletten tam 3 farklı ödeme alabiliyor. Bu ödemelerin 2’sinden tüm anneler yararlanabiliyor.

Bir Dokunuşla Bebeğin Ağlamasını Durdurun (VİDEO)

ANNELERE 3 FARKLI ÖDEME

İlk ödeme doğum yardımı… Doğum yardımında anne ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 lira alıyor. Bu yardımı doğum yapan tüm kadınlar alabiliyor. Yardımı alabilmek için annenin yeni doğan çocuğunun nüfus cüzdanıyla Aile Bakanlığı il müdürlükleri veya sosyal hizmet merkezlerine başvuru yapması yeterli…

İkinci ödeme emzirme ödeneği... Doğum yapan kadına süt ve emzirme yardımı yapılıyor. Bu yardım sadece SSK’lı olarak çalışan anneler ile, SSK’lı olarak çalışan babaların çalışmayan eşlerine ödeniyor. Yani annenin bu yardımı alabilmesi için çalışıyor olması ya da kendi işini yapması veya eşinin kendi işini yapıyor ya da bir yerde çalışıyor olması gerekiyor. Her yıl süt parası yeniden belirleniyor. 2019 yılı için süt parası 178 liraya çıktı.

Üçüncü ödeme ise iş göremezlik ödeneği… Çalışan annelere doğum izninde oldukların dönemin maaşı iş göremezlik ödeneği olarak devlet tarafından ödeniyor. Sigortalı olarak çalışan ve doğum yapan anne doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süresince rapor parasını alma hakkına sahip. Çoğul hamilelik yaşayan kadın sigortalılar için bu süre doğum öncesinde 10 hafta oluyor…. Bu parayı alabilmek için doğum öncesi sürede kadının 90 günlük prim ödemiş olması şartı bulunuyor. İş göremezlik ödeneği kadının brüt ücreti üzerinde hesaplanıyor.

DOĞUM YARDIMI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Doğum yardımı almak için annenin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ile Sosyal Hizmet Merkezlerine aşağıdaki makamlara başvuru yapması gerekiyor. Başvurular bizzat ya da kargo ve posta yoluyla yapılabiliyor.

DOĞUM YARDIMI PARASI NEREYE YATAR?

Başvurunuzdan sonra size yapılacak yardım parası sizin adınıza PTT’ye yatırılır. Bu parayı sadece anne çekebilir.

 


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe