Doğum İzninde Maaş Alınır mı?


Doğum izninde maaş alınır mı? doğum izni kaç ay

Doğum İzninde Maaş Alınır mı? Çalışan kadınların en çok merak ettiği sorulardan biridir. Bu konuda SGK’nın uygulamasını sizler için araştırdık.

Hangi annelere maaş verilecek?

Doğum izni nedir?

Çalışan kadınların doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni hakkı vardır. Ancak kadın, doğum öncesinde kullanabileceği 8 haftalık iznin, 5 haftasını doğum sonrası iznine ekleyerek, iznini 3 + 13 hafta şeklinde de kullanabilir. Doğuma kadar çalışamaz, son 3 hafta izin kullanmak zorundadır.

Doğum izninde maaş alabilir mi?

Doğum izninde işçi kadın çalışmadığı için işveren kendisine ücret ödemek zorunda değildir. Ancak bu 16 haftanın parasını SGK “Geçici İşgöremezlik Ödeneği” olarak çalışan kadına öder.

Bazı işverenler, kendi inisiyatifleriyle, çalışanlarının mağdur etmemek için doğum iznine çıkan kadının maaşını ödemeye devam ederler. Sonunda da SGK’dan alınan parayı kadından talep ederler. (Bu parayı kadına hediye eden şirketler olduğu rivayetler arasında)

Geçici İşgöremezlik Ödeneği (Doğum izni parası) olarak kaç lira alınır?

SGK’lı olarak çalışan kadın olarak, 16 haftalık (112 günlük) süre için, son 3 aylık brüt ücret ortalamasının üçte ikisini SGK’dan ödeme olarak alır. Brüt üzerinden ödeme aldığınız için, alınan para net ücrete yakındır. Ama siz yüksek ücret alıyorsanız ama sigortanız asgari ücretten ödeniyorsa, SGK’nın size ödeyeceği para da asgari ücret üzerinden hesaplanır. Son bir not daha: Bu parayı alabilmek için doğumun gerçekleştiği tarihten itibaren 360 gün içinde en az 90 gün SSK primi ödenmiş olması şarttır.

Emzirme Ödeneği (Süt Parası) nedir?

Geçici İşgöremezlik Ödeneği haricinde ödenen bir paradır. Doğum yapan sigortalı kadına ve sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe verilen ödenektir. Paranın alınabilmesi için SGK’ya yazılı olarak başvurmanız gerekir. Parayı 5 yıl boyunca isteme hakkınız var. 5. yılın sonunda para SGK’ya kalır.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe