Çay Ağacı Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? İşte Mucizeleri


çay ağacı yağı ne işe yarar

Muhtemelen daha önce duymuşsunuzdur ama ne için kullanıldığını bilmiyorsunuzdur. Çay ağacı yağı ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Sizin için araştırdık.

Kaptan James Cook ve tayfası 1770 yılında güneydoğu Avustralya’ya ulaştıklarında yerli Aborjinlerin küçük, çalımsı bir ağaçtan kopardıkları dar, mızrak şeklindeki yaprakları kaynatıp içtiklerini fark ettiler. Ve o ağaca çay ağacı adını verdiler. Avustralya’ya özgü olan Çay ağacı 200 civarı yeşil ağaçtan ve çalıdan oluşur. Çay ağacının yapraklarından damıtılarak yapılan çay ağacı yağı yakın zamanda Batı tarafından bitkisel tıp alanında kullanılmaya başlanmıştır.

ÇAY AĞACI NE İŞE YARAR?

Çay ağacı yağı güçlü antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Avustralyalı doktorlar çay ağacı yağını yaraları temizlemek ve ameliyat kesiklerini iyileştirmek için kullanırlardı. Bu bitkiden elde edilen yağ evlerde deri sorunları ve mantar enfeksiyonları için kullanılmaya başlandı.

Modern bitkisel tedavide özellikle deri enfeksiyonlarını önlemek ve iyileştirmek amacıyla kullanılır. Uzmanlar bu yağı akne, haşlanma, siğil, ayak mantarı, kellik, ayak tırnağı mantarı, kepek, saç biti, vajinal mantar enfeksiyonu, diş eti hastalıkları, egzama, sedef ve daha birçok deri hastalığı için önerirler. Çay ağacı yağı birçok kremin, yağın, sabunun, şampuanın ve hatta diş macununun içeriğinde yer alır.

ÇAY AĞACI YAĞI NASIL KULLANILIR?

BİTLER:

Çay ağacı yağı bitlerle mücadelede çok etkilidir. Şampuanınıza 10 damla yağ damlatın ve saçınıza uygulayın. Bu karışımın saçınızda yaklaşık 10 dakika kalmasını sağlayın ve ardından durulayın. Bir hafta geçtikten sonra işlemi tekrarlayın.

BÖCEK ISIRMASI:

Isırılan yere bir parça çay ağacı yağı uygulayın.

ÇOK AMAÇLI DOĞAL TEMİZLEYİCİ:

İki çorba kaşığı çay ağacı yağını küçük bir sprey şişesinde suyla karıştırın ve muhteşem bir çok amaçlı doğal temizleyici elde edin!

İNATÇI TER KOKUSU:

Duş jeline birkaç damla çay ağacı yağı damlatın. İnatçı ter kokusunu yok edecektir.

çay ağacı yağı ne işe yarar
çay ağacı yağı ne işe yarar

BÖCEK SPREYİ:

Biraz suyla bir miktar Çay ağacı yağını karıştırın ve bunu pencere çerçevelerine püskürtün. Böcekler yağ kokusundan nefret ederler. Böylece onların uzun bir süre uzak kalırsın.

KÜF:

Evinizde küf mü var? 500 ml. suya yaklaşık 2 çorba kaşığı çay ağacı yağı ekleyin ve karıştırın. Karışımı bir sprey şişesine koyun. Sonra, karışımı evinizdeki küf lekelerine püskürtün. Birkaç dakika bekletin ve ardından bir bezle silin. Küf hemen yok olmaya başlayacak. Duvardaki tüm küften kurtulana kadar bu işlemi tekrar edin.

KAFA DERİSİ KAŞINMASI:

Temiz bir diş fırçasının üzerine birkaç damla çay ağacı yağı damlatın. Kafa derinizi fırçalayın ve bebek şampuanı ile yıkalın. Bunu haftada bir ya da iki kez tekrar edin.

KULAK İLTİHABI:

1 çay kaşığı ılık zeytinyağını 1 damla çay ağacı yağı ile karıştırın ve iltihaplı kulağınıza damlatın. Diğer tarafınıza yatın ve iltihaplı kulağın içine hafifçe bastırarak yağın dışarı akmasını engelleyin. İltihap yok olana kadar günde 1 kez tekrarlayın.

ÇAY AĞACI YAĞININ YAN ETKİLERİ

Çay ağacı yağı bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir. O yüzden alerji testi uygulayın.

  • Kolunuza az miktarda çay ağacı yağı damlatın.
  • 24 ila 48 saat bekleyin.
  • Bir reaksiyon yaşarsanız, çay ağacı yağı kullanmayın.

Asla çay ağacı yağı içmeyin, zehirlidir. İçilmesi, kafa karışıklığı ve kas koordinasyon kaybı gibi ciddi reaksiyonlara neden olabilir.

Gözünüzün yanında çay ağacı yağı kullanmayın.

4 Adımda Baklava Nasıl Kesilir?

ütülemeden ütülü gibi

 

İnsülin Direncine Karşı Bitkisel Çay

insülin direncine karşı

 

Hacamat Nedir? Yararları Nelerdir? Zararı Var mıdır?

ütülemeden ütülü gibi

 

Misel Su ile İkisi Bir Arada: Makyaj Temizleme + Nemlendirme

misel su

 

Her Gün 5 Saniye Bu Noktaya Basın! Mucizeyi Yaşayın!

akupunktur noktaları

Derin Dondurucu Nasıl Yerleştirilir? Muhteşem Çözümler!

derin dondurucu nasıl yerleştirilir

 

Şampuana Şeker Ekleyin! Farkı Görün!

sampuana şeker ekleyin

 

Orkide Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

orkide bakımı

 

Yaşlılık Lekeleri Nasıl Yok Edilir?

yaşlılık lekeleri

 

Çeken Kazak Nasıl Eski Haline Gelir?

çeken kazak nasıl eski haline gelir

 

Bundan Sonra Patates Kabuklarını Asla Atmayacaksınız!

ütülemeden ütülü gibi

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.