Tırnaklarınızın Kırılmaması için Bunları Yeyin


tırnaklarınızın kırılmaması için

Tırnaklarınızın kırılmaması için vücudunuzun sesini dinlemeniz gerekiyor. Bedeniniz size ipucu veriyor. Bazı besinleri yemeniz gerekiyor.

Tırnaklarınız sürekli kırılıyorsa bunun nedeni vücuttaki manganez eksikliğidir. Manganez güçlü kemikler için vücuda gerekli bir mineraldir ve beyin sağlığını geliştirmek ve kansere karşı korumak için gerekli olan B ve C vitaminleri de dahil olmak üzere diğer vitaminlerin emiliminin anahtarıdır.

Zayıflık, mide bulantısı, kusma ve baş dönmesi, manganez eksikliğinin belirtileridir. Bunun yanı sıra işitme kaybı ve zayıf saç ve tırnaklar da en önemli belirtileri arasındadır. Uç noktalardaki manganez eksikliği felç, körlük, infertilite ve nöbetlere neden olabilir.

Manganez eksikliğinin tehlikelerinden kaçınmak için, manganez açısından zengin yiyeceklerden oluşan bir beslenme şekli seçmelisiniz.

Manganez Nelerde Var?

1. Deniz ürünleri: Midye, istiridye ve kerevit, manganez açısından zengin deniz ürünlerinin sadece birkaçı… Deniz ürünleri de B-vitaminleri, omega 3s ve esansiyel amino asitlerden oluşan sağlıklı bir kaynaktır.
2. Kuruyemiş ve tohumlar: Fındık, badem, ceviz ve fıstık en yüksek manganez kaynakları arasındadır. Fındık aynı zamanda, E vitamini, bakır ve magnezyum açısından da zengin.
3. Ispanak: Koyu yeşil yapraklı sebzeler dünyadaki en sağlıklı besinlerdendir. Sadece 1 su bardağı ıspanak, önerilen günlük A vitamini değerinin 2 katından fazla ve K vitaminin 6 katından fazlasını içerir.
4. Kepekli tahıllar: Manganezin sağlıklı bir dozuna ek olarak diyetinize bütün tahılları dahil etmenin birçok yararı var. Kahverengi pirinç, yulaf ezmesi, bulgur, kinoa ve darı, tip 2 diyabet, kalp rahatsızlığı ve bazı kanser türleri riskini  de azaltır.
5. Tofu: Tofu tipik vejetaryen yiyeceğidir, et yerine ikame edilir.  Manganez içerdiği gibi, ek olarak, tofu, kalsiyum, bakır, demir ve omega 3 için mükemmel bir kaynaktır.
6. Lima fasulyesi: Nohut, beyaz fasulye, siyah gözlü fasulye ve fasulye fıstığı, lima fasulyesine ek olarak, sağlık için de gereklidir. Fasulye lif, vitamin C ve magnezyum açısından yüksektir.
7. Siyah çay: Diyetinizde yeterli miktarda manganez almanın en kolay yollarından biri günlük bir fincan çay içmektir.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe