İki Gün Üst Üste Aynı Pijamayı Giymeyin, Asla!


İki Gün Üst Üste Aynı Pijamayı Giymeyin

İki Gün Üst Üste Aynı Pijamayı Giymeyin, hem de asla! Şimdi size bunun için tam 8 neden sayacağız. Sonunda siz karar verin. 

Pijamalarınızı ne sıklıkla değiştiriyorsunuz? Yapılan araştırmalar gösteriyor ki erkekler 17 gün, kadınlar ise 13 günde bir pijamalarını değiştiriyormuş.

Aynı pijamayı uzun müddet kullanmak, hatta iki gün üst üste giymek hiç de sağlıklı değil. İşte bunun nedenleri:

Stafilokoklar

İki Gün Üst Üste Aynı Pijamayı Giymeyin

Stafilokoklar sadece mikroskopla görünen mikroorganizmalardır ve yatağımızda yaşarlar. Pijamalarınızın kıvrımlarını da çok severler.

Hepimizin cildinde az miktarda stafilokok bakteri vardır. Ama bizi etkilemez. Ancak aynı pijamaları giyerseniz bakteriler çoğalıp üremeye başlarlar ve sonunda çeşitli yollarla derinin içine girerler. Pijamaları sıklıkla yıkamak ve değiştirmek onları yok etmeye yardımcı olur ve enfeksiyonları da önlemiş olursunuz.

Sivilceler ve Kistler

İki Gün Üst Üste Aynı Pijamayı Giymeyin

Pijamalarınızı değiştirmediğinizde, kumaşta her çeşit bakteri, yağ ve ölü cilt hücreleri oluşmaya başlar. Bütün o kalıntılar da bütün gece boyunca gözeneklerinizi kapatıp sivilce oluşmasına neden olur.

Kapalı gözenekler enfekte olur; bu da gözle görünmeyen ve ağrılı sivilceye, hatta derin kistlere dönüşür. Sivilce ve kistler ayrıca cildinizde olabilecek diğer bakteri ve virüslere karşı mükemmel giriş noktaları oluşturur.

 Toz Akarları

İki Gün Üst Üste Aynı Pijamayı Giymeyin

Toz akarları, her evde yaşayan minik, mikroskobik canlılardır. Onlardan tamamen kurtulamazsınız, ancak onları yatak ve uyku alanınızdan çıkarmak için elinden gelen her şeyi kesinlikle yapmalısınız.

Toz akarları ölü deri parçalarıyla beslenir. Bu yüzden uykunuz sırasında yatağınızdaki ve pijamanızdaki tüm ölü deri parçalarını yemek için üzerinizde gezinirler.

Kirli pijama, daha fazla toz akarına neden olur, bu da solunum problemlerine katkıda bulunabilir, özellikle de uyurken.

Kötü Kokular

İki Gün Üst Üste Aynı Pijamayı Giymeyin

Hepinizin biliyoruz ki, duş almamak veya vücudunuzu temiz tutmamak kötü kokulara neden olabilir. Kötü kokulardan uzak durmak içina pijamanızın temiz olduğundan emin olmalısınız.

Vücut gece boyunca ter atma eğilimindedir ve nemli vücutta bakteriler büyümeye başlar. Sonra da pijamanıza yerleşir. Duş alıp aynı pijamayı giyerseniz, yine vücudunuza geçer. Kokudan kurtulamazsanız.

Tazelenmiş Hissetmek İçin

İki Gün Üst Üste Aynı Pijamayı Giymeyin

Gece boyunca, cildiniz pijamalarınızdaki her şeyi emer. Gece kıyafetleriniz kirli ise, siz de kirli hissedeceksiniz.

Uykusuz Geceler

İki Gün Üst Üste Aynı Pijamayı Giymeyin

Temiz pijamalarla yatmak, tazelenmiş, rahat ve deliksiz bir uykuya dalmaya hazır hissetmenizi sağlar. Aksine, kirli pijamalarla yatarsanız, kaşıntı ve huzursuzluk hissi sizi gece boyunca rahatsız eder.

Kötü Alerjiler

7

Kullanılmış pijamalarla yatmak ciddi alerjik problemlere neden olabilir.

Daha Fazla Neden

8

Kirli pijama giydiğinizde bağışıklık sisteminiz bakterilerle, üst solunum yollarında oluşan komplikasyonlarla ve sivilceye neden olan mikroplar ve yağlarla savaşır. Tüm bu faktörler vücudunuzun savunma sistemini genel olarak zayıflatır.

Yani genelde hastalanma ihtimaliniz daha yüksektir. Dolayısıyla gribe yakalanırsanız sorumlusu pijamanız olabilir.

Kaynak


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe