Aktif Kömür Nedir? Neden Her Evde Bulunmalı?


aktif kömür

Aktif kömür, sindirim sistemi rahatsızlıklarından zehirlenmeye, akşamdan kalmadan detoksa kadar birçok derde deva… Peki aktif kömür nedir? Nasıl kullanılır?

AKTİF KÖMÜR NEDİR?

Aktif kömür, karbonlaştırılmış hindistan cevizi kabukları, petrol kok kömürü, zeytin çekirdekleri, maden kömürü veya talaş ile yapılan ince siyah bir tozdur. Tüm bunlar kömür haline geldikten sonra, çok yüksek sıcaklıklarda işlenerek “aktive” edilir. Yüksek sıcaklık kömürün iç yapısını değiştirir ve gözeneklerinin boyutunu küçültür. Sonuçta normal kömürden daha gözenekli bir odun kömürü elde edilir.

AKTİF KÖMÜR MANGAL KÖMÜRÜ DEĞİLDİR

Aktif kömürü mangal kömürü ile karıştırmamak gerekir. Her ikisi de aynı temel malzemeden oluşmuştur ama mangal kömürü yüksek sıcaklıklarda “aktive edilmemiştir” ve insanlara toksik olan ek maddeler içerir.

KULLANIRKEN NEYE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Aktif kömür, besin maddelerine bağlandığı için; aktif kömürü kullandıktan sonra bir saat bir şey yemememek lazım. Ayrıca aktif kömürü her kullandıktan sonra da 3-4 su bardağı su içmeye ve o gün tüm gün su içmeye dikkat edilmesi gerekir. Su, toksinleri gidermek için gereklidir. Su içilmediği takdirde kabızlık riski artmaktadır.

AKTİF KÖMÜR NEYE İYİ GELİR?

Aktif kömür, akşamdan kalma ve şişkiliğin önlenebilmesi için çok iyi bir çözümdür; aynı zamanda zehirlenmeler için bir ilk yardım tedavisi olarak hayat kurtarıcı olabilir. Elbette acil tıbbi tedavinin yerini tam olarak alamaz ama örneğin bir ambulansı beklerken aktif kömür almak zehrin etkisini kesinlikle azaltacaktır.

Sindirimi rahatlatır

Aktive kömür kullanılarak gaz ve şişkinlik önlenebilir. Yemekten önce ve sonra alınınca midede gaz üreten maddeler emildiği için kolonda üretilen gaz miktarı azalıyor ve bundan ötürü şişkinlik ve mide krampları da azalıyor. Yemeklerden bir saat önce günlük 1-5 gram tüm bu problemlerin giderilmesinde yardımcı olur.

Detoks için kullanılır

Detoks programı sırasında vücuttan atılan toksinler aktif kömürle absorbe edilerek yok edilir. Aktif kömür, detoks programının uzunluğuna bağlı olarak birkaç günde bir ya da iki haftada bir alınabilir. Detoks dozları duruma göre değişebilir, 1-2 gramdan daha yüksek miktarlara göre değişkenlik gösterebilir.

Akşamdan kalmayı rahatlatır!

Aktif kömürün alkol üzerine etkisi tam olarak kanıtlanmasa bile alkolün midede emildiği düşünülürse, alkol almadan önce aktif kömür almak kulağa mantıklı gelmektedir. Aktif kömür, içkilerdeki kalıntıları azaltarak şarabın içindeki sülfitler gibi insanın hoşuna gitmeyen içeriklerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Gıda Zehirlenmesi için Aktif Kömür

Gıda zehirlenmeleri ciddi vakalar olarak karşımıza çıkar. Baş dönmesi, kusma, ishal ve buna bağlı olarak dehidrasyon ile seyreden bir durumdur. Vücudun, bakteri ya da virüs bulaşmış yiyeceklerden arındırma yoludur. Tüm toksinler, aktive kömüre bağlanarak gıda zehirlenmelerindeki komplikasyonlar indirgenebilmektedir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.