Boraks Nedir? Nereden Alınır? Nasıl Kullanılır?


boraks nedir

Boraks Nedir? Son zamanlarda sıklıkla adını duyduğumuz boraks yavaş yavaş evlerdeki yerini aldı. Peki nereden alınır? Nasıl kullanılır?

Boraks; su, sodyum ve bordan oluşan doğal bir mineraldir. Doğal bir dezenfektan olarak kullanılır. Temizleyici madde olarak evinde kimyasal ürünleri kullanmak istemeyenler, deterjana alerjisi olanlar, küçük çocuğu olanlar, çevreye karşı duyarlı olanlar alternatif olarak boraks kullanabilir.

NERELERDE KULLANILIR?

Ev temizliğinde sık sık kullanılan boraks, marketlerden alınan temizlik ürünleriyle aynı işi yapar. Mikropların yok edilmesinde oldukça başarılıdır. Ancak marketlerden alınan temizleyiciler gibi kimyasal bir ürün değildir, insana ve çevreye zarar vermez.

Boraks aynı zamanda bahçe işlerinde zehirli otların temizliğinde kullanılır. Topraktaki diğer canlılara zarar vermez ve böcek oluşumunun önlenmesinde toprağa serilir.

Boraksın kullanıldığı alanlar şöyledir:

  • inşaat sanayisinde çimentoya sağlamlık vermek için
  • kozmetik sanayisinde
  • atık sanayisinde
  • deterjan sanayisinde
  • enerji sektöründe

BORAKS ZARARLI MIDIR?

Boraks doğal bir madde olduğu için zararsız zannedilir. Ancak toksik bir maddedir. Solunması ve yenilmesi halinde zehirli etki gösterebilir. Çocuklardan kesinlikle uzak tutulmalı ve evde kullanırken de cilde temasından kaçınılmalı. Uzun süre solunmamalıdır.

boraks nedir?
Boraks neye benzer? Boraks beyaz rengi ve dokusuyla alçıya benzer.

BORAKSLI ÇAMAŞIR DETERJANI YAPIMI

(Boraksa eldivenle dokunun ve uzun süre solumayın)

2 su bardağı sabun rendesi
1 su bardağı boraks
1 su bardağı karbonat
1 su bardağı çamaşır sodası
15 damla esansiyel yağ

Bütün malzemeler bir kapta karıştırılır ve bir kavanoza konulur.

İlgili haberler

Ev yapımı 4 bulaşık deterjanı

Paslanmaz çelikteki el izi nasıl engellenir?

BORAKSLA HALI TEMİZLİĞİ

1 fincan boraks ve 1 fincan karbonatı su ile macun kıvamına getirerek kirli veya lekeli kısma sürün ve bezle ovarak temizleyin.

BORAKSLA TUVALET TEMİZLİĞİ

1 su bardağı boraks, çamaşır sodası ve sirkeyi macun kıvamına gelecek şekilde karıştırın. Tuvaletin yüzeylerine fırça yardımıyla sürün ve bekletin. Daha sonra fırçalayıp durulayın.

BORAKSIN BÖCEK İLACI OLARAK KULLANILMASI

Boraksı böceklerin çıktığı deliklere sürün. Çıplak elle temas etmeyin ve çocuklardan uzak tutun.

BORAKS NEREDE SATILIR?

Boraksı aktarlardan, organik pazarlardan, eczanelerden ve güvenilir internet sitelerinden temin etmek mümkündür. Son yıllarda insanların doğal ve doğaya yönelik organik ürünler seçmesi boraks gibi pek bilinmeyen maddelerin günümüzde popüler olmasını sağlamıştır.

INSTAGRAM HESABIMIZI TAKİP ETMEYİ UNUTMAYIN

Kaşımızı düz hale nasıl getiririz


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.