Ev Yapımı 4 Bulaşık Deterjanı Tarifi


Ev yapımı 4 bulaşık deterjanı tarifi

Ev yapımı 4 bulaşık deterjanı tarifi ile artık zehirlenmekten kurtulacaksınız.  Bulaşık deterjanlarındaki kimyasallardan kurtulmanın bir yolu bu deterjanlar.

Bulaşıkları yıkıyoruz yıkamasına da temizleyelim derken zehirleniyor muyuz? Bu sorular aklınızı kurcalıyorsa kendi bulaşık deterjanını kendiniz yapacaksınız. Böylece hem etkili, hem de doğayı ve sizi koruyan bir deterjan elde edersiniz.

İşte size ev yapımı 4 bulaşık makinesi deterjanı tarifi

Not: Tariflerde geçen boraks doğal bir mineraldir. Su, oksijen, sodyum ve bordan oluşur. Doğal dezenfektan olarak evlere girmektedir. Boraks tıpkı marketlerden alınan kimyasal maddeler yoluyla elde edilmiş temizleyicilerle aynı işi yapar. Aralarındaki fark boraks mineralinin insana ve çevreye zarar vermemesidir. Boraksı aktarlardan, organik pazarlardan, eczanelerden ve internet sitelerinden temin etmek mümkündür.

EV YAPIMI BULAŞIK DETERJANI NASIL YAPILIR?

1. ELDE YIKAMA DETERJANI YAPILIŞI:

4 su bardağı sıcak su
1 yemek kaşığı boraks
Yarım kalıp sabun (Rendelenmiş)
10 – 15 damla aromatik yağ (isteğe bağlı)

Sıcak suyun içine rendelenmiş sabun ve boraksı koyup karıştırın. Aromatik yağı ekleyin. Eski bir deterjan şişesine koyup, kullanın.

2. BULAŞIK MAKİNESİ İÇİN TOZ DETERJAN YAPIMI:

1 çimdik sofra tuzu
30 damla aromatik yağ
1 yemek kaşığı boraks
1 yemek kaşığı karbonat
Yarım çay kaşığı limon tuzu

Tüm malzemeler iyice karıştırılır. Ve kapalı bir kapta saklanır.

3. BULAŞIK MAKİNESİ İÇİN TABLET DETERJAN YAPIMI:

Bulaşık makinesi için tablet deterjanı yapımı, toz deterjan yapımı ile aynıdır. Tablet yapmak için bu karışıma azar azar sirke veya limon suyu eklenir. Toz deterjanın tümü ıslatıldıktan sonra buz kalıplarına koyup, oda sıcaklığında bekletilir. Kuruduktan sonra çıkarılır ve kapalı kapta saklanır.

4. BULAŞIK MAKİNESİ İÇİN JEL DETERJAN YAPIMI:

1,5 su bardağı boraks
1 s bardağı karbonat
1 su bardağı çamaşır sodası
1 su bardağı kaya tuzu
10 damla aromatik yağ

Boraks, karbonat ve çamaşır sodası karıştırılır. Üzerine kaya tuzu eklenir. Aromatik yağ damlatılır. Oda sıcaklığında 1 gün bekletilir. Ertesi gün kıvam alınca kapalı bir kapta saklanır.

 

 

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.