Makarna Suyunu Asla Lavaboya Dökmeyin


MAKArna suyunu

Makarnanız piştiğinde suyunu lavaboya süzenlerden misiniz? Hayır yapmayın! Makarna suyunu asla lavaboya dökmeyin… Şefler ona “altın sıvı” diyor.

Evlerimizde lavaboya döktüğümüz makarna sularının şeflerin baştacı “altın sıvı”sı olduğunu biliyor musunuz?

Makarna Pişirirken Yapılan En Büyük Hata

Makarnanın içerdiği tiamin, riboflavin, niasin, pridoksin, folik asit gibi vitaminler suda çözülebiliyor ve makarnayı haşladığınız suyu döktüğünüz anda aslında bu sağlık deposunu da boşa harcamış olabiliyorsunuz.

Ayrıca bu su makarnanın tüm nişastasının geçtiği sudur. Zaten suyun bulanıklaşmasının nedeni de suya geçen nişasta nedeniyledir.

Közlenmiş Patlıcanlı Spagetti: Makarna Deyip Geçmeyin

SOSLARI MAKARNA SUYU İLE YAPIN

Şefler sosları yapmak için makarna suyu kullanır. Çünkü makarna suyu içerdiği nişaşta yüzünden çok iyi bir “bağlayıcı”dır. Hani domates sosu yaparsınız da tabakta domatesi ayrı, yağı ayrı durur ya!… İşte sosun içine biraz makarna suyu attığınızda tüm malzemeler iyice birbirine geçer, bağlanır ve hem lezzet olarak hem de görünüm olarak muhteşem bir sos elde edersiniz.
Yani lavabodan kanalizasyona gönderdiğimiz o su profesyonel mutfakların vazgeçilmezidir. İçine bir kepçe makarna suyu koyduğunuz sos sıvıları ve yağları birbirine bağlar, kremsi ve kalın bir görüntü oluşturur. Lezzetiyle fark yaratır.

Makarnayı pişirirken çok su kullanmanıza gerek yok. Üzerini örtecek kadar suda makarnayı haşlayın. Yapışmaması için de sık sık karıştırın. Sonra suyundan bir kepçe ayırıp onu makarnanızın sosuna katın.

ARTANINI DONDURUN, ÇORBA YAPIN

Peki artanını ne yapacağız?

Makarna suyu sadece sos yapmakta kullanılmaz. Artan makarna suyunu buz küplerine koyup dondurun ve onları çorba, güvece katın. Ya da bağlayıcı bir maddeye ihtiyaç duyduğunuzda hemen bir küp makarna suyunu çıkarıp yemeğin içine atın.

Fotoğraflarda Nasıl Güzel Çıkılır

ÇİÇEKLERİ SULAYIN

Mineral ve vitaminler açısından zengin olan makarna suyu bitki ve çiçeklerinizin hızla büyümesini sağlar. Ancak suyun tuzlu olmamasına ve kesinlikle soğumuş olmasına dikkat edin. Aksi taktirde çiçeklerinize zarar verirsiniz.

Fotoğraflarda Nasıl Güzel Çıkılır

İNATÇI BULAŞIKLARI TEMİZLEYİN

Tencereye yapışan inatçı lekeyi temizlemek için, tencerenin içine makarna suyunu dökün ve biraz bekleyin. Nişasta tencereden kiri ayıracaktır. Sonra her zamanki gibi yıkamaya devam edin.

Fotoğraflarda Nasıl Güzel Çıkılır

 

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.