Hindistan Cevizi Yağının Mucizevi Kullanım Yolları


hindistan cevizi yağının

Hindistan cevizi yağını diğer yağlardan özel kılan bir yapısı vardır. İçinde bol miktarda demir bulunması, K ve E vitaminlere sahip olması onu öne çıkaran özelliklerindendir. Bakterilerden koruma özelliğine sahip olduğunu da atlamamak gerek.

Evde Hindistan Cevizi Yağı ve Sütü Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı ve güzellik rutinlerine katkıları bir yana, sağlığa da artıları vardır. Doğal yollarla metabolizma hızlandırır ve kalori seviyenizi düzeltir.

Bakım rutininizi geliştirecek bu yağın kullanışını size sunuyoruz.

Cilde

Cildinizde akne oluşumu ve dökülmeleri engellemek için normalde kullandığınız kreme hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz. Bu hidrasyon özelliği katar. Yani cilde ihtiyacı olan suyu verir. Nem, gençlik ve canlılık için ideal.  Karıştıracağınız bir krem yoksa, şeker ve deniz tuzuyla bir araya getirin. Limon, bal ve çiçek özleri de katabilirsiniz. Güzel bir koku da verilmiş olur.

Suratınız makyaj temizlerken de çok tahriş olur. Hindistan cevizi yağı makyajı hem kolayca çıkartırken hem de tahriş problemi yaratmaz.

Hindistan cevizi yağını aynı zamanda vücut losyonu olarak da kullanabilirsiniz. İçinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde erken kırışıklık oluşumu, egzama ve akne ile savaş verir.

Sıcak bir duştan sonra tüm vücudunuza uygulayabilirsiniz. Yağ iritasyonu rahatlatır.

Dudağa

Yumuşak ve güzel görünümlü dudak kimin hayali değil ki? Hindistan cevizi yağının bulundurduğu besin maddesi miktarı ve hidrasyon özelliği her dudağa iyi gelecektir. Dudakların üzerinde oluşan ölü cildi yok eder.

Biraz ısıtılmış hindistan cevizi yağı ve bir çay kaşığı şeker ile az miktarda balı karıştırmak kolay yoldur. Oldukça hafifçe dairesel hareketler yaparak dudaklarınıza uygulayın.

 

hindistan cevizi yağının

Dişlere

Daha önce de söylediğimiz gibi, Hindistan cevizi yağının antibakteriyel ve antifungal özellikleri vardır. Bu yapısı onu ağzınızdaki bakterilerle savaşmak için ideal bir ürün yapmaktadır. Aynı zamanda plağı da yok eder.

Bu dişlerinizi doğal yolla beyazlatmanıza ve nefesinizi temizlemenize yardımcı olan bir hiledir. Ayrıca, diş eti sağlığını da iyileştirir ve çürük oluşması riskini azaltır.

Bunun için yapmanız gereken tek adım vardır, dişlerinizi fırçalarken diş macunu yerine bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı kullanmaktır.

hindistan cevizi yağının

Saça

Bu yağı ana maddelerden biri olarak kullanan birçok şampuan vardır. Yoğun hidrasyon, kepek ile savaşması ve saç köklerine sağlıklı dokunuşu ile her şeye sahip.

Tek yapmanız gereken yağı, kolayca yayılabilecek bir hale gelene kadar ısıtmaktır. Ardından saçınıza uygulayın. İyice yaydığınızdan emin olun. Daha sonra, bir duş bonesi takın. Yağın birkaç saat veya bir gece boyunca durmasına izin verdikten sonra, saçlarınızı durulayın.

Çok kıvırcık saçlar için, biraz Hindistan cevizi yağı kullanmak saçınızın hacmini kontrol etmeye ve saç kıvırcıklarınızı belirginleştirmeye yardımcı olur.

hindistan cevizi yağının

Ayaklara

Kuru ve çatlaklarla dolu bir ayağınız varsa hindistan cevizi yağını ayağın tüm yüzeyine sürüp bekleterek güzel bir başlangıç yapmış olursunuz. Bunu masaj yöntemiyle de yapabilirsiniz. Bir yandan da ayağı türlü türlü hastalıklardan koruyacaktır. Çünkü yağın içinde antifungal ve antibakteriyel maddeler bulunmaktadır.

Ayak parmakları arasına sürerek, ayak mantarını tedavi bile etmeye başlayabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe