Evde Hindistan Cevizi Sütü ve Yağı Nasıl Yapılır?


hindistan cevizi sütü

Hindistan cevizi sütü saç, cilt bakımında ya da tatlı, yemek yapımında kullanılıyor. Ancak dışarıda satılanlarda koruyucu olduğundan çok da güvenli değil. O yüzden hindistan cevizi sütümüzü evde yapalım istedik.

Gerekli Malzemeler

1 litre sıcak su

1.5-2 bardak rende hindistan cevizi rendesi (Aktarlardan kilo ile almak mümkün)

Yapılışı

Önce 2 bardak ılık suyu ve hindistan cevizi rendesini mutfak robotuna okuyun. Robotu, hindistan cevizleri krema kıvamını alana kadar çalıştırın. Çekilmiş hindistan cevizlerini üzerine tülbent koyduğunuz süzgeçten süzün.

hindistan cevizi sütü


Süzgeçte kalan hindistan cevizlerini iyice sıkarak tekrar mutfak robotuna atın. 2 bardak su ilave edip yeniden çekin. Kıvama gelince alarak süzme işlemini yeniden tekrarlayın.

hindistan cevizi sütü

SÜTÜN ÜZERİNDE BİRİKENLER HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞIDIR

Unutmayın, bu sütü ya hemen tüketmek gerekiyor, ya da buzdolabında 3-4 günden fazla saklamamak gerekiyor. Buzdolabında saklayınca doğal yağları üzerine çıkabilir. (Aslında bu yağlar da hindistan cevizi yağı olarak kullanılıyor.)

hindistan cevizi sütü


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.