Yemek Pişirirken Alüminyum Folyo Kullanmak Zararlı mı?


alüminyum folyo

Alüminyum Folyo hakkında son zamanlarda çıkan haberler doğru mu? Alüminyum folyoyu nasıl kullanmalıyız? 

Alüminyum folyo mutfaklarımızın vazgeçilmez yardımcı malzemelerindendir. Doğru kullanıldığında da hiçbir zararı yoktur. Hemen özetleyelim: Sıcak işlemlerde alüminyum folyo zararlı, soğuklarda ise tamamen zararsız. 

YEMEK PİŞİRİRKEN ALÜMİNYUM FOLYO KULLANMAK ZARARLI MI?

Evet zararlı. Ateşe dayanıklı bir malzeme olduğu için yemek pişirirken sıklıkla alüminyum folyo kullanıyoruz. Ancak sıcakla temas eden alüminyum folyo, reaksiyon geçip çözülerek gıdaların alüminyum emmesine neden oluyor. Özellikle sıcak, sulu, asitli yiyeceklerin alüminyum folyoyla beraber pişirilmesi ya da uzun süre alüminyum folyoya maruz kalmasıyla ilgili yapılan araştırmalar folyodaki alüminyum maddesinin yiyeceklere geçtiğini gösteriyor. Ancak yüksek ısıda (fırın, mikrodalga) gıdaların folyo içine ya da çizik alüminyum kaplarda pişirilmesi sakıncalıdır. Pişirilme sırasında oluşan buhar, folyoyu oluşturan alüminyumun çözünerek gıdaya karışmasına ve vücutta metal birikimine sebep oluyor.

Yapılan araştırmalara göre Alzheimer hastalarının beyin dokusunda bulunan yüksek miktarda alüminyum, araştırmacıların Alzheimer ile alüminyum kullanımı arasında bir bağlantı olduğunu düşünmesine yol açtı. Bu nedenle alüminyum kaplarda hazırlanan yemeklerin, başta Alzheimer hastalığı olmak üzere anemi, kemik erimesi, zeka geriliği, hatta kansere bile neden olabileceğine dair  araştırmalar mevcut durumda. Alüminyumun sürekli alımıyla beyin hücrelerinde meydana gelen birikim Alzheimer’e ek olarak başka ciddi beyin rahatsızlıklarına yol açabiliyor. Ayrıca artan alüminyum miktarı vücudumuz için çok gerekli olan kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum gibi minerallerin emilimini de azaltıyor.

SAKLAMA AMAÇLI ALÜMİNYUM FOLYO KULLANMAK ZARARLI MI?

Saklama kurallarına dikkat edilirse zararlı değil…  Isıtma işlemi yapılmaksızın, tamamen koruma amaçlı olarak alüminyum folyo içinde gıda saklayabilirsiniz. Ancak soğuk yiyecekleri sararken de yine dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Asisik (limon, vs.), bazik (ıspanak, brokoli) ve çok tuzlu yiyecekleri alüminyum folyoda saklamayın.

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.