Bu Haberden Sonra Bir Daha Islak Mendile Elinizi Sürmezsiniz


ıslak mendil

Son zamanlarda, ıslak mendiller, özellikle anneler için hayat kurtarıcı oldu. Yemekten önce, sonra, parkta, okulda, her yerde çocuklarımızı ıslak mendille siler hale geldik. Sadece çocuklarımızı da değil, kendimiz de ıslak mendil müptelası olduk desek yeridir. Özellikle restoranlarda ıslak mendil kullanmadan o sofradan kalkamaz olduk.

“Bunun nesi kötü? Çocukları, kendimizi hemen pislikten arındıyoruz” diyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü Islak Mendil tahlillerinden iğrenç sonuçlar çıktı. Kiminde insan dışkısı, kiminde sağlığa zararlı bakteriler bulundu. 

Çalışmayı Hijyen Konseyi yaptı. Restoranlardan gelişigüzel ıslak mendilleri topladı. Bunların çoğunda markası, içeriği, üretici firması gibi bilgiler yazmıyordu.  22 farklı restorandan toplanan bu ıslak mendilller, laboratuvarlarda testlerden geçirdi.

İNSAN DIŞKISI VAR

Islak mendil incelemelerinin sonucu ise korkunç çıktı. Mendillerin 7’sinde, yani üçte birinde el sürülmemesi gerekene bakterilere rastlandı. Hijyen Konseyi, bu bakterilerden 2’sinin “dışkı kaynaklı bakteri”lerden “enterobacter” ve “escherichia coli” olduğunu açıkladı. Diğer 5 mendilde ise “difteroid basil” bulundu.

“Daha temiz bir toplum ve yaşam” hedefiyle çalışmalar ve araştırmalar yapan Hijyen Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Fuat Çetinkaya üreticileri uyardı. Bulunan bakterilerin özellikle çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi baskılanmış veya yeterli olmayan kişilerde ciddi enfeksiyona yol açabileceğini söyledi.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.