Islak Mendile Yasak Geliyor


ıslak mendile yasak

Bu yasak hepimizi çok üzecek. Son yıllarda hepimizin eli ayağı haline gelen, her yeri temizlediğimiz ıslak mendile yasak geliyor. Peki ama neden?

İngiltere’de 2020 yılından itibaren ıslak mendiller ve pet şişede su satışı yasaklanacak. Plastik kirliliğine karşı başlatılan mücadele kapsamında alınan kararı halk da destekliyor. Doğada 500 yılda yok olan pet şişenin yasaklanması anlaşılabilir ancak ıslak mendil neden yasaklanıyor?

Bu Haberi Okuyunca Islak Mendile Elinizi Sürmezsiniz

Islak mendiller kağıt mendiller gibi kolayca parçalanmazlar.  Çoğu ıslak mendil, polyester veya polipropilen gibi plastik reçinelerden yapılır. Bu yüzden, ıslak mendiller hiçbir zaman tam olarak yok olmaz, sadece daha küçük ve daha küçük parçalara ayrılırlar ve çevreye sayısız mikroskobik lif salarlar.

ıslak mendile yasakKANALİZASYONLARI TIKIYOR

Aynı plastikler gibi doğada uzun süre yok olmayan ıslak mendiller ciddi çevre kirliliğine sebep oluyor. Ayrıca kolay kullanımı ve rahat taşınması sebebiyle tuvalet kağıdı yerine kullanımının artması sebebiyle kanalizasyon kanallarının tıkanmasına yol açıyor.

ÇEVREYİ ÖLDÜRÜYOR

Kanalizasyonları tıkayan ıslak mendiller, buradaki yağların tahliyesini engelliyor. Bu da sıçanlar ve hastalıkların artmasına neden oluyor. Plastik içeren ıslak mendiller nehirlerdeki balıkları ve diğer deniz yaşamlarını öldürüyor.

 

 

 

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.