Abur Cuburdan Kaçınmanın Yolları


abur cuburdan kaçınmanın yolları

Tam diyetinizi oturtup sağlıklı beslenmeye başladığınızda aşermeler başlar ve düzen mahvolur. Şekerli ve yağlı şeyleri bazen vücudumuz öyle çok ister ki karşı koymaz imkansız gibi gelir. Tabi ki arada sırada kaçamaklar yapılabilir. Ancak kendinizi çok zor durumda hissediyor ve sağlıksız şeylerden bir türlü kaçamıyorsanız doğru yerdesiniz.

Market alışverişlerinde, avmlerde ve arkadaşlarla otururken, sağlıksız ve abur cubur kategorisine giren yemekler her yerdedir. Abur cuburdan kaçınmanın yollarını bilirseniz bünyenizi güçlendirebilirsiniz.

1-Favori Atıştırmanızı Göz Önünden Uzakta Tutun

Buzdolabı kapağını her açtığınızda en sevdiğiniz tatlıyı ya da gofreti görürseniz ne olacağı malum. Dayanamazsınız. Gözünüzün önünde ne kadar az olursa o kadar iyi. Yapılan araştırmalara göre ofis çalışanlarının çalıştıkları yerde otomat varsa ve sürekli gözlerinin önündeyse normal birine göre şeker tüketme olasılıkları dört kat fazladır.

abur cuburdan kaçınmanın yolları

2-Yeme Alışkanlıklarınız Üzerinde Çalışın

Yeme alışkanlıklarının oluşması için beynin aynı şeyi sadece bir kaç hafta düzenli olarak yapması yeterlidir. Örneğin akşam üstü saat 5 kafanızda çay ve bisküvi olarak kodlanmışsa düşünme şeklinizi bu saat ve bu yeme rutini etrafında değiştirin.

Öncelikle gününüzdeki bu zaman diliminin ne olduğunu belirleyin. O vakit geldiğinde normalde elinize alacağınız atıştırmadan vazgeçin ve yerine başka severek yapacağınız bir şey koyun. Film izlemek, yürümek veya birileriyle sohbet etmek. Fark etmez. Bir kaç hafta dayandınız mı vücudunuz da bu duruma ayak uyduracaktır.

abur cuburdan kaçınmanın yolları

3-Bol Su İçin

İnsanlar genelde susuzluklarını boş mideyle karıştırırlar, kendilerini aç sanarlar. Beyninizin kaç defa susuzluğu açlıkla karıştırdığını bilseydiniz, şaşırdınız! Aniden ağzınıza bir abur cubur atmak istediğinizde bir saniye durun ve büyük bir bardak su için. Daha sonra kendinize bir kaç dakika zaman ayırın. Eğer aşermeniz geçerse şaşırmayın, demek ki sadece suya ihtiyacınız varmış.

abur cuburdan kaçınmanın yolları

4-Yemek Planını Önceden Hazırla

Sadece bir gece önceden yarın ne yiyeceğini düşünmek değil ama market alışverişinizi hafta sonu yapıp önünüzdeki bir haftalık öğünü önceden hazırlamak büyük aşama atlattıracaktır. Pazartesi günü tüm meşguliyetiyle üstümüze geldiğinde sağlıklı bir kahvaltı etmek zor olabilir ancak kendinizi hazırlarsanız paketli ve sağlıksız şeylerden uzak durmanız daha mümkün olur.

Böyle bir menüyü kendinize hazırlamak yemeğinizin nereden geleceği süprizini ortadan kaldırır ve planlı olacağı için açlık krizlerini de engeller. Açlık krizi demek düzensiz ve sağlıksız yeme düzeni demektir.

abur cuburdan kaçınmanın yolları

5-Yeme Hızınızı Yavaşlatın

Yemek yerken kafanızdaki düşüncelerin dağılmasına izin vermeyin. Gerçekten doyduğunuzu hissetmek için sadece fiziksel olarak değil kafa olarak da kendinizi yemeğe verin ki tatmin olun.

Ayrıca daha yavaş ve büyük lokmaları çiğnemek midedeki kan akışını hızlandırıyor bu da her zaman iyidir. Hızlı yerseniz ne ara doyduğunuzu da anlamazsınız. Yavaş yedikçe siz önünüzdekini bitirmeden midenize yerleşecekleri için doyduğunuz hissini daha çabuk yakalarsınız.

abur cuburdan kaçınmanın yolları


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.