Kilo Vermek İsteyenlere Diyetisyenden ‘Çay’ Önerisi


kilo vermek

Kilo vermek isteyenlere diyetisyenden ‘çay’ önerisi geldi. Günde 10 bardak 2 şekerli çay içen bir kişi yılda 1 kilogram alıyor. Üstelik şekerli çay insülin salgısını etkileyerek alınan kiloyu katlayarak 3’e çıkartıyor. Şekersiz çay ise metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeye yardımcı oluyor.

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Mehmet Refik Sezgin kilo vermek isteyenlere çay önerisinde bulundu.

SADECE ŞEKERLİ ÇAY İÇEREK 10 YILDA 20 KİLO ALINIR

Günde 10 bardak çay içen insan 200 kaloriyi boş yere almış oluyor diyen Mehmet Refik Sezgin; “Sadece çaydan gelen şeker, günde 10 bardak çay içen biri baz alındığında yılda 1 kg fazla kiloya neden oluyor. Ancak şeker insülin salgısını etkilediği için bu kilo katlanarak 3’e çıkıyor. Bu kilo, farkına varmadan aldığımız sosyal bir içecek olan şekerli çaydan gelen kilo. Ayrıca çayın yanında atıştırmalıkları hesap etmiyoruz. Şekerli çay, açlık hissine neden olduğu için yanında başka şeyler almak ihtiyacı ortaya çıkıyor” dedi.

8 Saat Diyeti ile 3 Haftada 15 Kilo Verin

Sezgin’e göre çayın bu şekilde içilmesi halinde 10 yılda 20 kilo alınmasını kaçınılmaz görünüyor.

ŞEKERSİZ ÇAY KİLO VERDİRİYOR

Çayın bileşenlerinden dolayı metabolizmaya olumlu etkileri olduğunu söyleyen Sezgin, “Çay şekersiz içildiğinde antioksidan ve kafein etkisiyle olumlu etkiler yapıyor. Metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeye yardımcı olabiliyor. Herhangi bir sağlık problemi yoksa günde en az 4-5 bardak şekersiz çay içilebilir” diye konuştu.

Diyeti Bozmayacak Tatlı Tarifleri

ÇAYI KURU ÜZÜMLE İÇİN

Sezgin’in çayı şekersiz içemeyenler için de bir önerisi var: şeker yerine kuru üzüm kullanmak… Sezgin bu konuda “Bir bardak çay, 2 tane kuru üzümle içilebilir. 15 kuru üzümün bir meyve yerine geçtiğini düşünürsek, hem şekerden daha sağlıklı hem de 50-75 kalori arasında” dedi.

Sezgin, şunları söyledi:

“Besin değeri ve besleyiciliği olmayıp, yüksek ve saf enerji içeren, uzun vadede sağlık riskleri oluşturabilecek ufak atıştırmalıklar, tüketilirken farkına varılmayan gıdalardır. Hazır meyve suları, dondurma, aromalı kahveler gibi… Farkına varmadan fazla kiloya neden olur.”


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.