Öğle Yemeği Sonrası Gelen Yorgunluk Nasıl Önlenir?


öğle yemeği sonrası

Öğle vakti geldiğinde çoğu insanın üstüne düşen bir yorgunluk söz konusu oluyor, özellikle dolu bir mideyleyken. Peki herkesin söz ettiği bu öğle yemeği sonrası gelen yorgunluk nasıl önlenir?

Öğle yemeğinden sonra uykunun gelmesi verimliliğinizin azalmasına, bir problemi çözmenize ve işlerinizi tamamlamanıza engel oluyor. Bu uyku ve yorgunluk halini azaltmanın ve gününüze enerjinizle devam edebilmenizin bazı metodları var. Sizi uyanık ve hazır tutmak için önerileri hazırladık.

Her gece vücudunuzun tam olarak ihtiyacı olan 8 saatlik uykuyu vermeye çalışın. Her sabah aynı saatte uyanmaya özen gösterin. Böylece vücudunuz rutine alışacaktır. Normalden daha erken ya da daha geç uyanmak her konudaki düzeninizi karıştıracaktır ve uykusuzluk öğlenleri tüm yorgunluğunu hissettirecektir.

öğle yemeği sonrası

2.ADIM : ŞEKER VE YAĞ

Her öğle yemeği yediğiniz şeker ve yağ miktarını enerji çöküşü yaşamamak için azaltın. Çöküş kelimesinin sebebi, şekerin verdiği enerji hızlı gelir ve hızlı geçer, çok ve aniden tüketilmesinin üstünden belli bir zaman geçince vücudu tükenmiş halde bırakır. Öğle yemeğinde tüketeceğiniz şeker için meyveyin seçin.

3.ADIM : DEMİR VE PROTEİN

İçinde demir, protein ve yararlı karbonhidratlar olan yemekler yemeye çalışın. Demir hemoglobin proteinini üretir bu da vücudun oksijen taşımasını sağlar ve ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi hissetmeniz için gereklidir. Karbonhidrat ise vücudun işlemesini sağlayan benzin örneği verilen glükozu vücudunuzda sağlar.

öğle yemeği sonrası

4.ADIM : MİKTAR

Kimi zaman doyduğunuzu hissedemediğinizden dolayı kimi zaman kahvaltınızı az yaptığınız için öğle yemeğini fazla kaçırabilirsiniz. Bunun olmaması için kafanızda bir limit olsun. Bol bir yemeği sindirmek vücudu yorgun hissettirir. Sabah ve akşamüstleri sağlıklı atıştırmalıklarla şeker ve tansiyonunuzu dengede tutararak öğle yemeği az yemeye özen gösterin.

5.ADIM : YÜRÜYÜŞ

Öğle yemeğinden sonra 15 dakika bekleyin ve kısa süreli tempolu bir yürüyüşe çıkın. Vücudunuz her gün spora veya harekete alışkın değilse yapabileceğiniz en iyi seçenek budur. Nefesiniz ve vücudunuzun ısısı kandaki oksijen seviyelerini arttırıp enerjinizi etkileyecektir! Anlayacağınız hareket önemli.

öğle yemeği sonrası

6.ADIM : SU

Öğle yemeğinden sonra vücudunuzun su ihtiyacını ihmal etmeyin. Sağlıklı çalışmak için vücudunuzdaki her organ suya ihtiyaç duyar. Bu yorgunluk aynı zamanda susuz kalmış olduğunuzun da işareti olabilir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.