Mutfakta Kullanacağınız İtalyan Yemek Sırları


İtalyan Yemek Sırları

Dünya mutfağından bulduğumuz yemek sırlarını sizlerle paylaşmak istedik ve İtalya’yı seçtik. Makarna, pizza ve dondurma gibi bir çok sevdiğimiz yemekte becerikli olan İtalyan mutfağı belli başlı kolaylıklara sahip. Gerek çeşitli peynirleri olsun gerek alkolle yemeği karıştırmak olsun bir çok farklı fikire sahipler. Umarız sizin de mutfakta işiniz bu tüyolardan sonra biraz daha kolaylaşır. Zaten uyguluyorsanız ise usta bir şef olma yolundasınız!

1-Sarımsağı Rendele

Sarımsağı doğralamanın en kolay yolu bıçak değildir, rendedir. Hatta mümkünse minik bir rendedir. Ellerinize sarımsak kokusunun sinmesi kötü olduğu gibi rendelenmiş olarak yemeğe katıldığında verdiği tat çok daha ağır ve etkili olur. Rendelediğinde katı ve zeytinyağıyla çok daha kolay karışırlar.
İtalyan Yemek Sırları

2-Haşlanan Suya Bolca Tuz

Makarna suyumuz haşlanırken tuza su atmanın temel olduğunu zaten biliyoruz. Ama gerçekten ne kadar eklememiz gerektiğinden emin miyiz? İtalyan makarnasının istenilen miktarı 4 su bardağı suya 1 yemek kaşığı tuz gelecek şekilde olmalıdır. Evet çok ancak hedefi doğru vurmak için gerekli.

İtalyan Yemek Sırları

 

3-Konserve Domates

Tüm italyan şeflerinin hazırda konserve domates beklettiği söylenir. Böylece domatesli makarna veya ev yapımı domates sosu yapılırken temel hazır olur ve süreç pratikleşir. Üstelik hazırlanan yemeğin tadı değişmez, aynı güzelliğe sahip olur.
İtalyan Yemek Sırları

4-Spagetti Kaşığınızı Ölçüm İçin Kullanın

Mükemmel ölçümün sırrı hep kullandığınız kaşığınızda saklı. Spagetti kaşığı makarnanızın ölçümünün doğru yapılması için tasarlanmıştır. Spagetti kaşığının ortasındaki delikten geçen miktar 1 kişilik ölçüdür.
İtalyan Yemek Sırları

5-Köfteleri Sosunda Pişirin

Klasik italyan köftesi için tam pişmelerine yakın zeytinyağında pişirip sadece domates sosunu ekleyerek karıştırmakta. Tatlar ve baharatlara karışmaları için gerekli zamanı vermek gerekiyor.

 

İtalyan Yemek Sırları

6-Parmesan Buzluğa

İtalyanlar için parmesan temel bir malzemedir. Permesanınızı sonuna kadar kullanmış olsanız bile en azından kabuğunuzu buzluğa atın ve orada bekletin. Daha sonra çorbalarınıza ve çeşitli yemeklerinize tad vermesi için kullanın.

İtalyan Yemek Sırları

7-Makarna Şeklini Sosa Göre Seçin

Tüm makarna şekillerinin bir özelliği vardır. Sos makarnanın şekline göre tutunur ve içlerinde erir. Yanlış sosa yanlış şekil eklerseniz doğru lezzeti yakalayamazsınız. Pestolu sos için fusuliyi, bolonez için pappardelleyi seçebilirsiniz.

İtalyan Yemek Sırları

 

8-Şarabı Yemeğe Katın

İtalyan şefler bilir ki doğru şarap sadece içmek için değil pişirmek için de kullanılır. Kırmızı ve beyaz şarabı makarnalarıza sos yapın. Sarımsak ve beyaz şarap ikilisini deneyebilirsiniz.

İtalyan Yemek Sırları

9-Makarna Suyunu Malzeme Gibi Kullanın

Eğer doğru miktarlarda  uygulamışsanız makarnanızı tam süzmeden önce hala bir parmak su üstünde kalmış olacaktır. Bu tuzlu kaynamış su, tadı yoğunlaştırmak için birebirdir. Bir bardak ayırın ve makarnanızı yemek üzereyken üzerine adeta sos gibi dökün. Krema koymasanız bile yumuşak ve kaymak gibi bir lezzet verecektir.
İtalyan Yemek Sırları

 


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe