Dünya mutfağından bulduğumuz yemek sırlarını sizlerle paylaşmak istedik ve İtalya’yı seçtik. Makarna, pizza ve dondurma gibi bir çok sevdiğimiz yemekte becerikli olan İtalyan mutfağı belli başlı kolaylıklara sahip. Gerek çeşitli peynirleri olsun gerek alkolle yemeği karıştırmak olsun bir çok farklı fikire sahipler. Umarız sizin de mutfakta işiniz bu tüyolardan sonra biraz daha kolaylaşır. Zaten uyguluyorsanız ise usta bir şef olma yolundasınız!

1-Sarımsağı Rendele

Sarımsağı doğralamanın en kolay yolu bıçak değildir, rendedir. Hatta mümkünse minik bir rendedir. Ellerinize sarımsak kokusunun sinmesi kötü olduğu gibi rendelenmiş olarak yemeğe katıldığında verdiği tat çok daha ağır ve etkili olur. Rendelediğinde katı ve zeytinyağıyla çok daha kolay karışırlar.

2-Haşlanan Suya Bolca Tuz

Makarna suyumuz haşlanırken tuza su atmanın temel olduğunu zaten biliyoruz. Ama gerçekten ne kadar eklememiz gerektiğinden emin miyiz? İtalyan makarnasının istenilen miktarı 4 su bardağı suya 1 yemek kaşığı tuz gelecek şekilde olmalıdır. Evet çok ancak hedefi doğru vurmak için gerekli.

 

3-Konserve Domates

Tüm italyan şeflerinin hazırda konserve domates beklettiği söylenir. Böylece domatesli makarna veya ev yapımı domates sosu yapılırken temel hazır olur ve süreç pratikleşir. Üstelik hazırlanan yemeğin tadı değişmez, aynı güzelliğe sahip olur.

4-Spagetti Kaşığınızı Ölçüm İçin Kullanın

Mükemmel ölçümün sırrı hep kullandığınız kaşığınızda saklı. Spagetti kaşığı makarnanızın ölçümünün doğru yapılması için tasarlanmıştır. Spagetti kaşığının ortasındaki delikten geçen miktar 1 kişilik ölçüdür.

5-Köfteleri Sosunda Pişirin

Klasik italyan köftesi için tam pişmelerine yakın zeytinyağında pişirip sadece domates sosunu ekleyerek karıştırmakta. Tatlar ve baharatlara karışmaları için gerekli zamanı vermek gerekiyor.

 

6-Parmesan Buzluğa

İtalyanlar için parmesan temel bir malzemedir. Permesanınızı sonuna kadar kullanmış olsanız bile en azından kabuğunuzu buzluğa atın ve orada bekletin. Daha sonra çorbalarınıza ve çeşitli yemeklerinize tad vermesi için kullanın.

7-Makarna Şeklini Sosa Göre Seçin

Tüm makarna şekillerinin bir özelliği vardır. Sos makarnanın şekline göre tutunur ve içlerinde erir. Yanlış sosa yanlış şekil eklerseniz doğru lezzeti yakalayamazsınız. Pestolu sos için fusuliyi, bolonez için pappardelleyi seçebilirsiniz.

 

8-Şarabı Yemeğe Katın

İtalyan şefler bilir ki doğru şarap sadece içmek için değil pişirmek için de kullanılır. Kırmızı ve beyaz şarabı makarnalarıza sos yapın. Sarımsak ve beyaz şarap ikilisini deneyebilirsiniz.

9-Makarna Suyunu Malzeme Gibi Kullanın

Eğer doğru miktarlarda  uygulamışsanız makarnanızı tam süzmeden önce hala bir parmak su üstünde kalmış olacaktır. Bu tuzlu kaynamış su, tadı yoğunlaştırmak için birebirdir. Bir bardak ayırın ve makarnanızı yemek üzereyken üzerine adeta sos gibi dökün. Krema koymasanız bile yumuşak ve kaymak gibi bir lezzet verecektir.