Zayıflamak İçin Teff Tohumu Çayı İçmeyin! Zararları Çok!


Teff Tohumu Çayı

Son günlerde bolca reklam kampanyasıyla duyurulan, ünlülerin ağzından düşürmediği, zayıflattığı iddia edilen Teff tohumu çayı hiç de masum değil. Çayın içinde kalbe zararlı olan bir madde var.

Zayıflamak isteyenler bitkisel çaylardan medet umuyorlar. Bu çayların zararsız olduğunu düşünüyorlar. Ancak gerçek öyle değil. Son günlerde ünlülerin de kullanıp kilo verdiğini iddia ettiği teff tohumu çayının bilinenin aksine birçok zararı var.

TEFF TOHUMU YARARLI

Teff tohumu aslında oldukça besleyici bir tohum. İçinde protein, lif, kalsiyum ve antioksidanlar var. Üstelik gluten de içermiyor. Vücut tarafından kolay sindiriliyor. Piyasada teff unu, teff tohumu şeklinde çeşitli şekillerde satılıyor. Yani teff tohumu tek başına oldukça faydalı bir besin.

Teff Tohumu ÇayıTEFF TOHUMU ÇAYI ZARARLI

Fakat son günlerde zayıflattığı iddia edilen teff tohumu çayının içeriğinde “sibutramin” denilen bir madde tespit edildi ve satışı durduruldu. Sibutramin iştahı azalttığı için zayıflama ürünlerinin içerisine sıklıkla konulan bir kimyasal ancak bu tip çaylarda önerilen maddenin 4 katı kadar kullanılıyor. Sibutramin kalp krizine kadar yol açabilen, kalp ve damar sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olan bir maddedir. “Kardiovasküler hastalığı olanlarda risk oluşturduğu” gerekçesiyle sibutramin içeren ilaçlar Avrupa’da yasaklıdır.

YASAL BOŞLUKLARDAN YARARLANIYORLAR

Ayrıca zayıflama çayları; sibutramin haricinde uyarıcı maddeler (Fenilpropanolamin, fentermin, fenfluloramin, fenfluramin, kafein) veya çeşitli hormonlar içerebilir. Teff çayına benzer birçok zayıflama çayı yasal boşluklardan faydalanılarak farklı isimlerle tekrar üretilerek satılıyor ve sağlığa zarar veriyor. Daha önce ölümle de sonuçlanan çeşitli olaylar yaşanmıştı. Bu tür olaylardan ders çıkarıp kısa sürede sağlıksız kilo vermek yerine; önemli olanın dengeli beslenme ile uzman bir diyetisyen kontrolünde kalıcı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek olduğunu unutmamak gerekiyor…


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.