Saçını Boyattı Az Daha Ölüyordu


saçını boyattı

Saç boyası az daha kadını öldürüyordu. Boyanız alerji testinden geçmiş olabilir ancak yıllar içinde kadına bakın nasıl zarar vermiş;

Ya şaçımızın rengini değiştirmek ya da beyazlardan kurtulmak için hemen hepimiz saçımızı boyatıyoruz. Üstelik çoğumuz bunu yaparken boyanın bize alerji yapıp yapmadığını da kontrol ediyoruz. Ancak boyanın yıllar içinde verdiği zararı hesaba katmıyoruz. 10 yıldır saçını boyatan Çinli kadın da bunun bedelini neredeyse hayatıyla ödüyordu.

Kuaförden çıktıktan sonra kendini yorgun hisseden kadının cilt rengi ve gözleri sarıya döndü. Kadın başlarda bu durum çok da umursamadı. Ancak durumu günden güne kötüye gitti ve kocasının zorlamasıyla hastaneye kaldırıldı.

KARACİĞERİ ZARAR GÖRMÜŞ

Yapılan tetkiklerden sonra kadının vücudunda yüksek düzeyde bilirubin (safraya rengini veren kahverengi-sari karisimi renkteki madde) olduğu tespit edildi. Ancak, ileri evre karaciğer hasarıyla karşı karşıya kalan kadının ilk başlarda hastalığına neyin neden olduğu tespit edilemedi.

Detaylı bir araştırmadan sonra doktorlar kadının hastalığına saç boyasının neden olduğunu buldular. 20 gündür hastanede tedavi gören kadının sağlık durumu iyi ancak karaciğeri oldukça hassas.

NE YAPMALI?

Cilt saç boyasındaki kimyasalları emer, bu kimyasallar daha sonra karaciğerde metabolize edilir. Ancak Çinli kadın yıllardır ara vermeden saçlarını boyattığı için karaciğeri yorgun düştü ve bu duruma ayak uyduramadı.

Bu gibi durumlarda, insanlar artık bitkisel bazlı saç boyalarını daha güvenli buluyor. Saç uzmanları saç boyasının altı aylık aralıklarla yapılmasını öneriyor.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.