Makarna Pişirirken Yapılan En Büyük Hata


Herkes makarnayı sever. Üstelik yapılması en kolay yemektir. Ancak pek çok insanın makarnayı yanlış pişirdiğinizi biliyor muydunuz? İşte makarna pişirirken yapılan en büyük hata…

Makarna bir İtalyan lezzeti olsa da tüm dünyadan pişen bir yemektir. Makarna pişirilmeyen ev yok gibidir. Ancak herkes makarnayı doğru pişirmiyor. İnternet sitesi  Insider , makarna pişirilirken yapılan hataları profesyonel İtalyan şeflere sordu. İşte cevaplar:

Ucuz makarna kullanmak

Ucuz makarna satın alarak tasarruf etmeye çalışabilirsiniz ama makarna zaten ucuz bir ürün. Birkaç lira daha fazla verip iyi bir makarna almanızı öneriyoruz. Çünkü ucuz makarnalar üretim süreçlerinde ucuz un kullanıyor ve kurutma işlemini hızlandırıyor ki bu da makarnanın kalitesini ve lezzetini düşürüyor.

Suyun kaynaması bekleyememek

Bir çok insan, makarnayı tencereye koymadan önce suyun tamamen kaynamasını bekleyemiyor. Su yüzeynde biraz kabarcıklaşmaya başlar başlamaz makarnayı suya atıyor. Hayır, böyle yapmayın. Suyun fokur fokur kaynamaya başlamasından sonra yaklaşık yarım dakika daha bekleyin ve ardından makarnayı suya koyun.

Makarna Pişirirken Yapılan En Büyük Hata

Çok az tuz koymak

Makarna sularını, aynı çorba gibi tadın. Çünkü tuz oranı önemli… ABD’li ünlü bir şef Nate Whiting, her 1000 ml suya 10 gram (1 yemek kaşığı) tuz eklemenizi öneriyor. Çok az tuz eklerseniz, makarnanız tatsız olacaktır.

Makarna Pişirirken Yapılan En Büyük Hata

Yeterince su koymamak

Makarnada kaynatmak için tencerede yeterince su bulunduğundan emin olun. Nate Whiting’e göre “Makarnanın yüzmeye ihtiyacı var!”. Yani kısaca makarnalarımızı çok tuzlu ve kaynamış suda pişirmemiz gerekiyor.

Makarnayı suya tutmak

En sık yapılan hatalardan biri de haşlanmış makarnayı tencereden çıkardıktan sonra soğuk suyun altına tutmak… Çünkü kaynatıldıktan sonra makarnada kalan nişasta su ile akıp gidiyor ve makarnanın lezzeti azalıyor.

Çok pişirmek

Makarnanın en mükemmel kıvamı ‘al dente’dir. Yani hafif diri haşlanmış makarna en lezzetli makarnadır. Ancak pek çoğumuz iyice haşlanmış makarnayı severiz. Ünlü şef Devin Alexander şöyle diyor: “Herkesin yapabileceği en büyük hata ‘ilkokul makarnası’ dediğim şeyi sunmaktır. Bazı insanlar çok fazla pişmiş makarna yemeye alışmışlar, çünkü onlara okullarda ya da organizasyonlarda makarnalar böyle servis ediliyor. Çünkü makarna çok pişirildiğinde hacmi artıyor, daha fazla kişiye yetiyor. Yine de, bunu yapmamak gerek çünkü en lezzetli makarna hafif dişe gelen makarnadır.

Makarnaya sonradan sos eklemek

Makarnayı servis ettikten sonra mı sosluyorsunuz? Yapmayın.  Makarnaya daha tenceredeyken sosu ekleyin ve 30 saniye boyunca makarnayı pişirin ve ardından tencereden çıkarın.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe