Her Defasında Mükemmel Makarna Nasıl Pişirilir?


mükemmel makarna

Makarna en sık pişirilen yemekler arasında başı çeker.Neredeyse her akşam yemeğinin yanına uyacak, mükemmel bir seçimdir. Herkesin kilerinde bulunur. Kullanabileceğiniz soslarla en lezzetli yemeklerin başrolüdür ve kimsenin yemeğe hayır demeyeceği rahat bir seçenektir.

Çok sıklıkla masamızı süslediği halde makarnayı en mükemmel kıvamda yapmak her defasında mümkün olmuyor. Profesyonel aşçılar bu mükemmel kıvamı genelde ”lapa gibi olmadan çiğnenebilir” olarak tanımlar. Karıştığı sosa rağmen şeklini kaybetmemeli. Alıştırma yapmak mükemmel tada yaklaşmak için bir numaralı yöntemdir. Bu süreçte bir çok makarnanız ya çok sert, ya çok yumuşak ya da yanık olabilir.

Süreci hızlandırmak adına sizle detayları paylaşıyoruz.

ÖNEMLİ ÜÇLÜYE DİKKAT EDİN

mükemmel makarna

Meşhur ve herkesin övdüğü italyan makarnasının temeli üç esas malzemeden geçer. Bu malzemeler italyan makarnalarda kullanılan sosların bazıdır. Önemli üçlü; sızma zeytinyağı, diş sarımsak ve pul biber. Orta ateşe aynı bu sırada malzemeleri ekleyin. Altın rengine gelene kadar tatlar birbirine karışsın.

Sonrasında ekleyeceğiniz malzemeler tamamen size ve yapacağınız makarnaya eklemek istediklerinize kalmış. Cherry domates, fesleğen, mantar ve kekik gibi ana malzemeler ekleneceklere örnek olabilir. 

TUZDAN ÇEKİNMEYİN

Çok tuzlu olması tereddütünü bir kenara bırakın ve elinizi hafif tutmayın. Çeşniller yemeğin tadı için çok önemlidir v tuz ilk adım olduğu için kötü bir başlangıç yapmak istemezsiniz.

ÜÇ DAKİKA ERKEN KURALI

Paketiniz 8 dakika sonra pişecek diyorsa bu vakitten 3 dakika çıkarın ve süzmeyi o zaman gerçekleştirin. Makarna bu aşamada oldukça diri halde olacaktır. Sonrasında sosuyla beraber yine pişeceği için bu kuralı uygulamak idealdir. Çok pişmesine ve tadının bozulmasına engel olur. Bir kere çok pişirildi mi geri dönüş olmaz ancak az pişirdiyseniz her zaman çözülebilir.

mükemmel makarna

BÜYÜK TENCERE KULLANIN

Kaynar suyun içinde bulunduğu tencereyi oldukça büyük seçin ki makarnalar içinde kalabalık yapıp sıkışıklık yaşamasın ve rahatça pişsin.

mükemmel makarnaMAKARNANIZ SOSUNUZLA UYUMLU OLSUN

En önemli kurallardan biri, hem profesyonel şeflerden hem italyanlardan duyulduğu üzere, makarnanın sosu taşıyabilmesidir. Örneğin kısa ve kalın makarnayı (penne veya rigatoni) patates ya da sebze bazlı sosla karıştırın. Uzun makarnayı (spagetti veya linguine) et sosları ya da ton balığıyla karıştırın. Bir makarna domates sosu için fazla ağır et için fazla hafif olabilir.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe