Tezgahınızda tuttuğunuz meyvelerinize sineklerden rahat yok mu? Oysa ki mutfağınızdaki meyve sineklerinden kurtulma yolları kesin ve pratik.

Kafanızı kurcalayan soruyu biliyoruz; ”Küçücük, yemeklerimi seven ve sürekli artmaya devam eden bu sineklerden nasıl kurtulacağım?”. Buzdolabında saklamadığınız besinlerin etrafında görülmeye başlayan sineklere meyve sinekleri (kimi zaman sirke sinekleri) denir. Kurtulması çok zor sineklerdir ve çok küçük oldukları için taktığınız sinekliklerin deliklerinden bile geçebilirler. İşinizi kolaylaştırmak için nasıl önleyeceğiniz ve kurtulacağınıza dair liste hazırladık. Bir göz atmaya ne dersiniz?

NEREDEN ÇIKIYORLAR VE NE KADAR YAŞIYORLAR?

Meyve sinekleri mayalanan veya organik olan bir temel bulduklarında 500’e yakın yumurtalık bırakabilirler. Yumurtadan yetişkin hallerine gelmeleri 8-10 gün sürdüğü için oldukça hızlı ürerler. Yumurtalarını aynı zamanda lavabo drenajlarına, çöplerin içine, boş şişelere ve hatta nemli süngerlere bile bırakabilirler.

NASIL KURTULABİLİRSİNİZ?

Ev Yapımı Tuzak 

Yeni sineklerin çoğalmasını engellemek adına tuzak harika bir kontrol sistemidir. Basit, masrafsız ve işe yarayan bir ev yapımı tuzağının tarifini verebiliriz. 8-10 cm’lik bir kağıtla koni şeklinde huni hazırlayın. Bantla kapattırken dar uçta küçücük bir açıklık bırakın. Temiz ve boş bir kavanoz ya da cam şişeye sokun. Şişeyi/kavanoza bir çay kaşığı elmalı sirke ya da bir dilim muzu tuzak olarak yerleştirin. En çok karşılaştığınız yerlere, kilerinize ve tezgahın bazı köşelerine bu tuzağı yerleştirin. Meyve sinekleri tuzağa kolayca girecektir ve dışarı uçamayacaklardır. Görebildiğiniz tüm sinekleri yakaladığınıza emin olduğunuzda camı açıp onları serbest bırakın. Gerektikçe de bu tuzağı kullanın.

NASIL ÖNLEYEBİLİRSİNİZ?

Meyve sineklerini önlemek için atabileceğiniz ilk adım geldikleri ve üredikleri kaynakları kontrol altına almaktır. Olgun meyveleri ve sebzeleri (muz, soğan, domates ve patates gibi) açıkta bırakmayın. En azından problemi çözene kadar buzdolabında muhafaza edin. Meyve sinekleri aynı zamanda alkol ve diğer şekerli sıvılara da çekilirler. Bu yüzden ağzı açık şekerli içecekleri veya alkolü tezgahta bırakmamaya özen gösterebilirsiniz.

Boş şişe ve konserve kutularını attığınız çöpü sıklıkla temizleyin. Çöp kutusunun zemininin ve yan taraflarının yemek parçaları ya da dökülmüş içeceklerden lekelenmediğine emin olun.

Bu sineklerin ilgilerini çeken tüm kaynakları ortadan kaldırdıysanız bile hızlı ve yetişkin sinekler lavabo ya da yetişmenin zor olduğu yerlere yumurtalıklarını bırakabilirler. Bu da her şeyin baştan başlayacağı anlamına gelir. Piretrum bazlı bir aerosol böcek ilacı iş bu kadar ciddi noktaya geldiğinde size yardımcı olabilir.