Yıllardır Sebze Olduğunu Düşünerek Yediğiniz Meyveler 


meyve

İnsanların çoğunluğunun yıllardır düştüğü bir yanılgı da meyvelerin hep tatlı olması gerektiğini düşünmeleri yani sebze ile meyveyi ayırırken tatlı olanları meyve olarak değerlendirmeleridir. Oysa bilimsel gerçekler çok daha farklıdır.

Tadından dolayı meyve olduğunu zannetiğiniz sebzelerin sayısı hiç de az değildir. Dünyanın en eski ağacı olarak kabul edilen zeytin ağacının olağanüstü ürünü olan zeytin gibi onlarca faydası olduğu bilinen domates de aslında çok severek yediğimiz meyveler arasındadır.

İDDİAYA GİRMEYİN KAYBEDERSİNİZ

Bugüne kadar sebze oldukları düşünülen meyvelerin hangileri olduğu konusunda iddiaya girmeden önce aşağıdaki örnekleri okumanızı öneriyoruz:

meyve

DOMATES

Güney Amerikada yetiştirilmeye başlandığında tadı acımtırak olan vahşi domates, yıllar geçtikçe ekimi yaygınlaşan daha tatlı ve sofralarımızdan eksik etmediğimiz bugünkü domatese dönüşmüştür.  Yıllarca sebze olduğunu düşünerek tükettiğimiz domates, anti kanserojen etkisi ile yemeklerde ve salatalarda her zaman yer bulacak en harika meyvelerden biridir.

SALATALIK

Salataların vazgeçilmezlerinden olan salatalık da uzun süre sebze olarak görülmüş ancak meyve olduğu gerçeği bilinmeye başlanmıştır. Çoğu insan tarafından sevilerek tüketilen bu meyve kozmetik sektörünün de sıklıkla kullandığı maddeler içermektedir.

TATLISINDAN ACISINA BİBERLER

Adı Kristof Kolomb tarafından verilen biber ailesinde yer alan ve tatlısından acısına çok değişik seçeneklerle tükettiğimiz bu meyveler, yeri geldiğinde baharatlar kadar yoğun kullanılan lezzet kaynaklarıdır. Dünyada ”Chili” olarak bilinen ve lezzetli acısı için tercih edilen şili biberinin de ismi Aztek uygarlığından günümüze kadar aktarılmıştır.

ZEYTİN

meyve

Doğu Akdenizin en faydalı ürünü olan ve dünyanın her köşesinde yenerek tüketilmesinin yanı sıra yağı da yemek ve salatalardan eksik edilmeyen zeytin, meyvelerin bir numarası olarak görülmektedir. Zeytin ve doğru asit oranına sahip zeytinyağı, doğru beslenmenin ve vücut direncini arttırmanın en temel gıdaları arasında değerlendirilmektedir.

PATLICAN

Okuduklarınız arasında belki de sizi en çok şaşırtacak olan patlıcanın aslında bir meyve olmasıdır. Orta Doğu kültüründe yemeklerin büyük bir çoğunluğunda kullanılan, geçtiğimiz yıllarda nikotin içerdiği bildirilen patlıcan, rengiyle ve formuyla her zaman bir sebze olarak görülmüş olmasına rağmen yemek kültürünün en çok tercih edilen meyveleri arasındadır.

Görüldüğü üzere gerek yemeklerde gerek salatalarda istisnasız kullanılan gıdaların azımsanmayacak bir bölümü bugüne kadar sebze oldukları zannedilen meyvelerdir. Elbette bu gerçek onların tadını ve tercih edilmesini etkilemeyecektir. Ancak doğada varoluş şekilleriyle ve yapılan bilimsel sınıflamalara göre meyve olduklarını bunca zaman sonra öğrenmek şaşırtıcı gelebilir. Yine de önemli olan lezzetleri ile her zaman soframızda yer almaları ve sağladıkları faydalardır.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.